Informacje

18.11.2010 09:01 Kulturalne ożywienie

Wola chce mieć swój Nowy Wspaniały Świat

SERWISY:

Jest opuszczony, zaniedbany i wymaga porządnego remontu. Piętrowy budynek przy ul. Hrubieszowskiej 9 władze Woli chcą wynająć za symboliczną kwotę organizacji, która tchnie w niego kulturalne życie. Urzędnicy nie ukrywają, że marzy im się sukces, jaki Śródmieście osiągnęło wynajmując Krytyce Politycznej dawną kawiarnię Nowy Świat.

Zapuszczony budynek z czerwonej cegły, nie robi najlepszego wrażenia. Ta stara fabryka z okazałą bramą wejściową przez ostatnie lata była w rękach prywatnego najemcy. Władze dzielnicy walczyły w sądzie o jej odzyskanie.

Remont za kilkaset tysięcy

W końcu się udało – użytkownik musiał się wyprowadzić. Ale opuszczony lokal jest w opłakanym stanie. – Remont będzie wymagał bardzo dużych nakładów finansowych – nie ukrywa Marek Lipiński, wiceburmistrz Woli.

Trzeba będzie wyłożyć nawet kilkaset tysięcy złotych. Remont ma wziąć na siebie organizacja, która wygra konkurs na wynajem.

- Chcemy ogłosić konkurs w zakresie kultury i usług towarzyszących z szerokim wachlarzem tematycznym – precyzuje Lipiński. – Ponieważ do części budynku są roszczenia, można go wynająć tylko na trzy lata, ale z możliwością przedłużenia – dodaje.

I tutaj pojawia się porównanie do kawiarni Nowy Świat, która przez kilka lat stała pusta. Urzędnicy ze Śródmieścia zdecydowali się na zorganizowanie konkursu na najemcę lokalu i wydzierżawienie go również na trzy lata. Wygrało środowisko "Krytyki Politycznej", które stworzyło "Nowy Wspaniały Świat" - lokal działa już od roku i cieszy się dużą popularnością. - Wzorujemy się na tym sukcesie i doświadczeniach urzędników ze Śródmieścia - potwierdza Lipiński.

6,19 zł za mkw.

Urzędnicy z Woli postanowili również wyznaczyć preferencyjne stawki za wynajem, jak to miało miejsce w przypadku kawiarni na Nowym Świecie. Przyszły najemca zapłaci symboliczną stawką za mkw. – 6,19 zł netto (budynek wraz z przyległym terenem ma ok. 760 mkw.). Jednak taka cena może kusić i zachęcać do działań czysto komercyjnych, a wolscy urzędnicy chcą tego uniknąć.

Jak pokazują doświadczenia Śródmieścia z innym lokalem może pojawić się problem. Pod koniec 2006 ówczesne władze dzielnicy oddały lokal po klubie Le Madame przy ul. Koźlej po preferencyjnych stawkach fundacji, która stworzyła tam Galerię Freta. I chociaż w środku miały się odbywać wydarzenia kulturalne, to okazało się, że w większości lokal jest przeznaczony na cele komercyjne. Urzędnicy ze Śródmieścia wypowiedzieli umowę najmu, ale sprawa trafiła do sądu, a rozstrzygnięcia nadal nie ma.

Ożywić okolicę

Co zrobi Wola? - Wszystkie lokale użytkowe kontrolujemy dwa razy w roku. Tak będzie również w przypadku ul. Hrubieszowskiej – zapewnia Marek Lipiński. Urzędnicy chcą również dokładnie przyjrzeć się ofertom. – Jeżeli będzie coś nie tak, będzie można w każdym momencie przerwać konkurs. Gdy jednak okaże się, że najemca na przykład zamiast wystaw prowadzi działalność komercyjną, to umowa na pewno będzie wypowiedziana – dodaje.

Konkurs na lokal zostanie ogłoszony jeszcze w listopadzie. Urzędnicy szacują, że remont budynku potrwa przynajmniej pół roku. Później zwycięzca będzie musiał zająć się jego urządzeniem. – Mamy nadzieję, że lokal wpłynie na ożywienie okolicy i będzie również uzupełnieniem pobliskiego Muzeum Powstania Warszawskiego – sugeruje Lipiński.

Andrzej Rejnson
roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • exe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.11.2010 17:06 ~exe

  Dzielnica Wola zeczeła od zabierania ludziom eksponatów z epoki 1 i 2 Wojny Światowej z domów przez sądy i teraz chcą pokazać jakie to oni mają super zabytki.

 • klio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.11.2010 15:33 ~klio

  Może warto zainteresować tym lokalem właściciela Jadłodajni Filozoficznej - on szuka dla siebie nowego miejsca a w Śródmieściu są z tym problemy

 • 34all

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.11.2010 13:05 ~34all

  jak mogę odpowiedzieć pod czyimś postem ?

 • ngo's

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.11.2010 11:34 ~ngo's

  Świetnie, tylko jaka organizacja ma kilkadziesiąt tysięcy złotych na remont i wyda je na remont miejsca, które za 3 lata może już nie być ich?

 • wkoncuwebdwazero

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.11.2010 10:19 ~wkoncuwebdwazero

  nowy layout rządzi!

 • wujcio zbujcio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.11.2010 09:46 ~wujcio zbujcio

  Wladze Woli najlepiej zadbaly o kulture likwidujac najwiekszy w Polsce antykwariat.
  Pamietamy o tym...

 • TAK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.11.2010 09:46 ~TAK

  DOŚĆ LEWACTWA

 • Optymista_Warszawski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.11.2010 09:40 Optymista_…

  W pełni popieram inicjatywę władz dzielnicy Woli. Znacznie lepszym rozwiązaniem od wyburzenia starych obiektów jest tchnienie w takowe nowego życia. Dawnym budynkom tym warto ofiarować szansę na powrót do pierwotnej świetności, niestety nie rozumieją tego niszczyciele zabytków z Ratusza. Koncepcja obiektu towarzysko-kulturalnego w pełni odpowiada ogromnej przestrzeni tego budynku. W różnych punktach tego obiektu usytuowane zostałyby loże dyskusyjne, w których ludzie prowadziliby dialog na rozmaite tematy społeczne. Dopełnieniem otwartego charakteru tego miejsca byłaby kawiarenka, bądź klub. Mam nadzieję, że zarówno władze Woli, jak i przyszły właściciel nie zaprzepaszczą obiecujących perspektyw rozwoju dzielnicy poprzez inwestowanie w dawne obiekty, przywrócenie ich ludziom.

 • em

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.11.2010 09:33 ~em

  Fajna strona!!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »