Informacje

31.03.2011 13:50 MENNICA POLSKA UJAWNIA SWOJE PLANY

Wola: biurowce
zamiast mennicy

SERWISY:

Wyprowadzenie produkcji poza centrum Warszawy i budowa kompleksu biurowego ze 130-metrową wieżą przy Prostej - oto plany Mennicy Polskiej na najbliższe lata. Wszystko zależy od... kontraktu na bicie polskiego Euro.

O swoich planach Mennica Polska poinformowała radnych z wolskiej komisji ładu przestrzennego. Jej przedstawiciele - wspólnie z architektami z pracowni JEMS, która przygotowała koncepcję - przekonywali, że to najlepszy sposób zagospodarowania terenu między ulicami Prostą, Żelazną, Grzybowską i Waliców.

To łącznie prawie 2 hektary w doskonałej lokalizacji, blisko centrum, w sąsiedztwie powstającej II linii metra. Na części terenu, bliżej ulicy Prostej, stoi budynek z lat 50. To dawna mennica, w której obecnie mieszczą się biura. Bliżej Grzybowskiej stoi nowa mennica. - Dla zakładu przemysłowego to kłopotliwa lokalizacja, choćby ze względu na konieczność dowożenia surowców ciężarówkami - mówi rzecznik Mennicy Polskiej Mariusz Przybylski.

Wszystko zależy od euro

W pierwszej kolejności firma chce zabudować działkę przy Prostej. W tym miejscu stanąć miałaby wysoka na 130 metrów wieża. Firma złożyła już wniosek o warunki zabudowy i zaproponowała miastu, że odda kawałek działki. Dzięki temu możliwe stałoby się przedłużenie ulicy Waliców do Prostej, co ułatwiłoby obsługę budynku. Firma uwzględniła przy tym plany miasta, które zamierza wyprostować ulicę, a tramwaje i autobusy skierować na wspólny pas na środku.

Radnych z Woli najbardziej zaniepokoiła kwestia miejsc parkingowych, których w okolicy brakuje już teraz. - Chcemy zbudować wielopoziomowe parkingi pod ziemią. Liczbę miejsc określają jednak przepisy i studium. Więcej, niż tam zapisano, zbudować nie możemy - podkreśla Przybylski. I dodaje, że decyzje są w rękach ratusza.

Ta część inwestycji mogłaby powstać w ciągu 4-5 lat. Bardziej skomplikowana jest przyszłość drugiej działki. - Wszystko zależy od tego, czy i kiedy Polska wejdzie do strefy euro, i od tego, czy dostaniemy kontrakt na bicie monet - tłumaczy Przybylski. Jeśli polskie euro bić będzie Mennica Polska, firma będzie musiała przez jakiś czas produkować nowe monety równolegle ze złotówkami. A to oznacza zwiększenie mocy produkcyjnych. - Mamy działkę przy ulicy Annopol, gdzie możemy zbudować nowy zakład. Z czasem przejąłby on całą produkcję - zdradza Przybylski.

W jednym z nowych biurowców zostałyby zapewne biura zarządu Mennicy.

Pasaż handlowy pod biurami

Jeśli tak się stanie, za kilka lub kilkanaście lat jedynym akcentem przypominającym o produkcji monet będzie stara prasa, która stoi przed mennicą. Architekci z pracowni JEMS nie zapomnieli przenieść jej na wizualizację drugiego etapu inwestycji. W tej części powstać miałby bowiem drugi, 50-metrowy biurowiec. W jego parterze znalazłby się otwarty pasaż handlowy, który częściowo wchłonąłby należące do firmy zabudowania dawnego browaru Junga przy Waliców.

- Chcielibyśmy usunąć nadbudowę tego budynku i zbudować ją na nowo, bo ta mocno się już zestarzała - doprecyzowuje Przybylski. Wewnątrz kompleksu firma planuje otwarty zielony dziedziniec.

Monety, medale i deweloperka

Mennica Polska nie ma jeszcze finansowania inwestycji, ale - jak zapewniają jej przedstawiciele - jest w doskonałej kondycji finansowej i nie ma żadnego zadłużenia. Jest więc w stanie wziąć kredyt na budowę, choć nie wyklucza przy tym współpracy z firmą deweloperską. Prawie pewne jest natomiast, że nie sprzeda działek po uzyskaniu warunków zabudowy.

- Jesteśmy związani z tą lokalizacją i nie wyobrażam sobie, byśmy mogli z niej zrezygnować. Poza tym inwestycja opłaca się bardziej niż sprzedaż - przekonuje Mennica. Inwestycje biurowe na Woli nie byłyby zresztą dla producenta monet i medali debiutem na rynku nieruchomości - firma zrealizowała już projekt mieszkaniowy: osiedle Rajska Jabłoń w Jabłonnej.

Na wizualizacji widać kontur jeszcze jednego wieżowca, na rogu Grzybowskiej i Waliców. - To działka firmy HDS, która chce tam realizować swoją inwestycję. Uzgodniliśmy jej kształt - zapewnia rzecznik Mennicy.

Karol Kobos

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • hahah

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.07.2012 16:15 ~hahah

  Mennica chce bić euro?! Jak na razie, to euro nas bije!...

 • karlz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.10.2011 16:36 ~karlz

  W ostatnim czasie w Warszawie powstaje coraz więcej atrakcyjnych biurowców. Widzieliście Business Park Marywilska na Żeraniu? Nic dziwnego, że inni inwestorzy zabierają się za nowoczesne inwestycje.

 • WARSZAWIAK87634965934758

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.04.2011 07:45 ~WARSZAWIAK…

  WARSZAWA
  -STOLICA POLSKI OK.40MLN OBYWATELI
  -PONAD 2 000 000 MIESZKAŃCÓW
  -FINANSOWO-HANDLOWE CENTRUM BIZNESU POLSKI
  -GIEŁDA PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH
  -STOLICA KULTURY
  -GOSPODARZ EURO 2012
  ...
  WIĘC DLACZEGO NOWO POWSTAJĄCE BUDYNKI SĄ TAK NISKIE I MARNUJĄ PSZESTRZEŃ.JAK DEWELOPER NIE MA FUNDUSZY NA POSTAWIENIE 100 PIĘTER.TO NIECH STWORZY KONSORCIUM Z KILKOMA DEWELOPERAMI I NIECH ZBUDUJĄ COŚ RAZEM W ŚRÓDMIEŚCIU WARSZAWY

 • T

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2011 21:38 ~T

  Bardzo fajnie, szkoda tylko, że nie 230 metrów... Niech Warszawa pnie się do góry!

 • vipera

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2011 11:24 ~vipera

  Plany ambitne i może jest szansa na realizację. Oby nie skończyło sie tak jak zawsze: na mrzonkach. Zdaje się, że Mennica (a raczej zwłaszcza jeden z jej udziałowców) ma mnóstwo pomysłów ale jak dotąd żaden z nich nie został doprowadzony do szczęśliwego finału...
  A do Zuzy i City Center: BŁAGAM! Nauczcie się pisac po polsku i ortograficznie! Oczy bolą od tych byków!

 • CityCenter

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2011 10:33 ~CityCenter

  A od kiedy Mennica jest na Prostej nie na Pereca? Co za blamaż. Czuję bul i nie mam już nadzieji.. ;p

 • Adam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2011 00:00 ~Adam

  Odwiedzam Warszawę dość rzadko, ale lubię ją. Widzę jak zmieniła się od czasów mojego dzieciństwa, jakieś 25 lat temu, kiedy spędzałem tu wakacje.
  Powoli staje się miastem na europejskim poziomie. Dużo do zrobienia, ale wielkich centrów dzisiejszych miast nie zbudowano w 10 lat, na to trzeba poczekać, to kolosalne inwestycje. Wszystkie miasta w Polsce nie muszą tak wyglądać, ale Warszawa z drapaczami chmur to jest coś, co mi się podoba i co nie przyniesie nam w żadnym wypadku obciachu. W tym mieście jest przestrzeń, w przeciwieństwie do takiego nowojorskiego Manhattanu.

 • zdzich

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2011 22:30 ~zdzich

  Mam nadzieję, że ten plan zrealizują. Chciałbym aby centrum Warszawy wyglądało jak prawdziwe finansowo-handlowe centrum stolicy 40 milionowego kraju. Warszawa to stolica kraju będącego finansowym leaderem w regionie. Budujmy więc wieżowce a jak ktoś będzie miał ochotę na odrobinę historii zawsze może zwiedzić Starówkę, wybrać się na Starą Pragę, a nawet będąc w centrum po prostu spojrzeć na Pałac Kultury.

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2011 20:47 ~warszawiak

  Hura! Niech budują wieżowce! Chcę, żeby Warszawa była polskim Mannhatanem!

 • dres

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2011 19:42 ~dres

  dresy zamiast biurowców ! To bardzo charakterystyczny element woli

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »