Informacje

15.08.2013 22:42 święto wojska polskiego

Wojskowa defilada
przeszła przez Warszawę

SERWISY:


Al. Ujazdowskimi defiladowało ok. 300 żołnierzy z 6. Brygady Powietrznodesantowej, 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, kompanii reprezentacyjnej i szwadronu kawalerii Wojska Polskiego oraz podchorążowie z dęblińskiej "szkoły orląt". Sprzęt można było zobaczyć również na Agrykoli.

Prócz nich obecnych było 120 rekonstruktorów w mundurach piechoty wz. 1919, ochotników z czasów wojny polsko-bolszewickiej, 1 Dywizji Strzelców Wielkopolskich, a na 24 koniach przedefilują odtwórcy 1 pułku szwoleżerów Józefa Piłsudskiego. Poczty sztandarowe w historycznych mundurach będą reprezentowały także sojuszników Polski z 1920 r.

Pojazdy współczesne i historyczne

W paradzie jechało kilkadziesiąt pojazdów. Wśród tych historycznych czołg Renault FT-17, pierwszy model używany w przez Wojsko Polskie, m.in. podczas wojny 1920 r., a także dawne samochody pancerne i armaty polowe, motocykle, ciężarówki i samochody. Współczesny sprzęt to m.in. samobieżna haubicoarmata Dana, wyrzutnia rakietowa Langusta, kołowy transporter opancerzony Rosomak, samochody HMMWV, BRDM-2M i Skorpion-3, wozy dowodzenia i zestawy przeciwlotnicze Osa i Hibneryt.

Nad głowami zgromadzonych przeleciały samoloty TS-11 Iskra i śmigłowce Mi-24 i W-3 Sokół.

Piknik na Agrykoli

Współczesny i historyczny wojskowy sprzęt i uzbrojenie można było przez cały czwartek oglądać przy ul. Myśliwieckiej i Szwoleżerów. Znajdowały się tam czołgi Leopard 2A4 i PT-91 Twardy, radar artyleryjski Liwiec oraz pojazdy tych samych typów, które przejechały Al. Ujazdowskimi. Ponadto można było zobaczyć radar Nur-15, radiowozy i symulatory Żandarmerii Wojskowej czy piekarnię polową. Chętni mogli oddać krew w specjalnym autobusie.

Na Agrykoli odbył się piknik wojskowy. Pokazywane było indywidualne uzbrojenie żołnierzy wojsk lądowych i specjalnych - karabinki, pistolety, karabiny maszynowe i wyborowe, granatniki, lornetki, celowniki i gogle noktowizyjne, hełmy i kamizelki kuloodporne. Były też moździerze, quady, radiostacje plecakowe, pojazd saperski, armatki przeciwlotnicze. Można było zobaczyć sprzęt nurkowy i spadochroniarski, pojazd podwodny i łódź Zodiac.

Swoje umiejętności pokazali wojskowi ratownicy medyczni, był mobilny symulator pacjenta oraz manekin do ćwiczeń i nauki resuscytacji z oprogramowaniem i komputerem. Zaplanowano też atrakcje dla dzieci.

Piknik potrwał do godz. 18.

wp/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ertyu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.08.2013 08:25 ~ertyu

  Jaki miała cel ta defilada? Chyba że to pochwała zbrojeń, wojny i przemocy? Dziwny jest ten świat

 • SEBBAX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.08.2013 21:50 SEBBAX

  parada powinna być na moście Północnym - może by asfalt ubili... Państwo w rozsypce - kasy na nic nie ma - a tu parada za setki tysięcy złotych i jeszcze przedłużanie misji zagranicznych na które Polski nie stać...

 • Tylda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.08.2013 21:39 ~Tylda

  ZGROZA. Przecież oni porozjeżdżali robaczki, które z pewnością na tej drodze żyły! D:

 • Rob83

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.08.2013 20:46 ~Rob83

  do ssk czy jak tam się to pisze. To Ze dziecko zobaczyło i dotknęło karabin to nie znaczy że od razu jest uczony zabijania. Chodzi o to że jeżeli jest możliwość zobaczenia i dotknięcia sprzętu militarnego naszych przodków oraz współczesnej techniki wojskowej to niech te dzieci tego zaznają. Na co dzień nie ma takiej możliwości. Chodzi o to iż wzbudza to zainteresowanie, uczy historii, oraz pamięć o tych, którzy walczyli po to iż ty, ja, nasze dzieci mogli żyć w Polsce, mówić po Polsku. Robert z Warszawy. Pozdrawiam!!!!

 • asq

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.08.2013 11:04 ~asq

  To dziecko z karabinem na fotografii to SKANDAL. Kto normalny uczy dzieci zabijania?

 • zaz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.08.2013 11:02 ~zaz

  Znowu marnotrawstwo pieniędzy na karmienie pseudo-patriotyzmu fasadowego. Ile żłobków i szpitali można było za to doposażyć. Pochwała wojska to pochwała wojny, przemocy, cierpienia, chuligaństwa i zniszczeń. Ale wojenna fiksacja facetów nie zna granic.

 • ja55

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.08.2013 10:26 ~ja55

  wolę iśc do kina niż tracić czas na oglądanie takiego cyrku.Druga Korea.

 • marcinponiewierski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.08.2013 09:32 marcinponiewierski

  Takie sondy jak ta czy polscy żołnierze powinny brać udział w misjach zagranicznych mnie denerwują. Jestem za i przeciw bo uważam iż nasze siły powinny być po prostu dostosowane do budżetu Państwa. Możemy wysyłać jednostki specjalne typu Grom, paru saperów do rozbrajania pól minowych niech nabywają doświadczenia. Nie mamy super nowoczesnych śmigłowców jakby mieli też z 3 mogliby wysłać. Co do F 16 to raczej Al- Kajda nie ma lotnictwa więc im ćwiczenia NATO powinny wystarczyć podobnie jak Marynarce. Czołgi i Rosomaki też nie sprawdzają się w walce z bombami pułapkami ale po 6 sztuk mogliby wysłać. I oczywiście wsparcie medyczne. Jeśli mamy jakieś bezzałogowe samoloty też mogliby wysłać jakąś obsadę. A i tak pewnie USA sporo się dokłada do naszych misji F 16 też dostaliśmy w promocji jak i wiele innych pewnie rzeczy.

 • vmb

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.08.2013 09:12 ~vmb

  Tak wygląda prawdziwa defilada, prawdziwej armii:

  http://www.youtube.com/watch?v=WiD5r2DzVFQ

 • jaki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.08.2013 09:01 ~jaki

  w Polsce na wszystko brakuje pieniędzy, tylko na obchody pseudo patriotyczne co miesiąc inne pieniążki są zawsze. Może np przedszkole wybudować lub nakarmić glodne dzieci, cokolwiek!!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »