Informacje

29.09.2015 16:12 Struzik: "Pomysł absurdalny i szkodliwy"

Województwo warszawskie? Pomysły na nowy podział Polski

SERWISY:


Prawo i Sprawiedliwość idzie do wyborów z pomysłem na nowy podział Polski. Jarosław Kaczyński mówi o nowym województwie - warszawskim. Ale będzie ciężko o polityczne wsparcie ze strony innych partii. - To pomysł absurdalny i szkodliwy - skomentował Adam Struzik.

PiS chce, by oprócz Warszawy znalazły się w nim powiaty wokół stolicy – reszta zostałaby w Mazowieckiem.

- Rozmnażanie województw osłabi ich potencjał, osłabi możliwości starania się o środki unijne – ocenia Marcin Święcicki, były prezydent Warszawy, obecnie poseł z ramienia PO.

Z kolei zdaniem niektórych ekspertów województw jest za dużo. – Tak naprawdę liczba 12 odpowiadałaby regionom w Unii Europejskiej – ocenia prof. Marek Chmaj.

Pomysł z 2010 roku

Pomysł stworzenia województwa warszawskiego nie jest nowy. Prawo i Sprawiedliwość mówiło o nim już w październiku 2010 roku.

- Jeśli mówię o województwach nie mogę wspomnieć o krzywdzie - to jest dobre słowo oddające rzeczywistość. Krzywdzie jaką spotkało Mazowsze. Ono w statystykach jest traktowane jako bardzo zamożne, najzamożniejsze w kraju. A tak naprawdę bardzo zamożna jest Warszawa, a reszta jest różna - na ogół - sytuacja jest nie najlepsza. Musimy stworzyć wobec tego województwo warszawskie, to absolutna konieczność - mówił wówczas Kaczyński.

"Pomysł absurdalny i szkodliwy"

Pomysł PiS-u negatywnie ocenia także marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. - Pomysł utworzenia po wygranych wyborach województwa warszawskiego uważam za absurdalny i szkodliwy. To czysta gra wyborcza - powiedział na wtorkowym briefingu prasowym marszałek województwa. - Ludziom przedstawia się wizję nowego województwa, które mogłoby w sposób nieograniczony korzystać ze środków UE. To jest oczywiście nieprawda - dodał.

Struzik podkreślił, że pieniądze unijne przyznane Polsce na lata 2014-2020 są już podzielone. Według Struzika w przypadku nowego podziału administracyjnego powstałby także problem podziału majątku i długu województwa. - Nie bardzo sobie wyobrażam na czym uszczęśliwianie obszaru poza Warszawą miałoby polegać. Uważam to za czystą, cyniczną grę wyborczą. Takie propozycje jedynie mieszają ludziom w głowach. Wzywam polityków PiS-u, by się z tego wycofali i nie posługiwali się półprawdami i nieprawdami - powiedział Struzik.

Podkreślił, że województwo mazowieckie jest regionem, które wytwarza blisko 23 proc. PKB. Zaznaczył, że jest zróżnicowane ze względu na rozwój społeczno-gospodarczy i poziom PKB w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Nowy podział tylko dla statystyki

W związku z tym są starania o wyłączenie Warszawy i powiatów podwarszawskich z obszaru województwa, ale - jak mówił - tylko dla celów statystycznych.

- Chodzi o to, aby po 2020 r. "umownie biedniejsza część województwa" mogła nadal otrzymywać wsparcie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - powiedział Struzik. Mówił, że do tej pory nie było starań o taki podział statystyczny, gdyż wówczas Warszawa dostawałaby śladowe wsparcie, a pozostała część Mazowsza nie otrzymywałaby go dzięki temu więcej.

Obecnie Mazowsze w kategoriach Eurostatu to jedna jednostka - NTS2. Marszałek województwa mazowieckiego powiedział, że nie powinna ona przekraczać 3 mln obywateli, tymczasem woj. mazowieckie liczy ok. 5,2 mln obywateli. Po nowym podziale jednostka statystyczna obejmująca Warszawę i otaczające ją powiaty liczyłaby ok. 2,6 mln osób.  - Byłby to podział statystyczny, a nie tworzenie nowej jednostki administracyjnej. Chodzi wyłącznie o ocenę PKB, rozwoju społeczno-gospodarczego, bezrobocia - powiedział Struzik.

Ocenił, że na nowy podział statystyczny Mazowsza jest duża szansa. Byłoby to możliwe w 2016 r., gdyż Eurostat pracuje nad zmianami w trzyletnim trybie. - Jest to na etapie polskiego rządu i wniosków skierowanych do Eurostatu. Wszystkie prace analityczne już zostały zakończone - powiedział Struzik.

Struzik przypomniał, że w przypadku janosikowego w roku 2015 i 2016 funkcjonują przepisy przejściowe. - Jeśli nowy parlament nie uchwali nowych zasad, to w ogóle janosikowego nie będzie. Jeżeliby uchwalił, to takie wyłączone województwo warszawskie płaciłoby gigantyczne janosikowe i tylko część z tych pieniędzy trafiałaby do pozostałej części województwa. To szkodzenie nie tylko Mazowszu, ale i Polsce - podsumował.

ran/sk/PAP

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Cyryl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.10.2015 23:05 ~Cyryl

  Luki~Luki

  Dzięki temu lotnisko w Radomiu uzyska rację bytu!

  Tak, będziecie latali do Płocka i Siedlec Boeningami.

 • P1337

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.09.2015 08:48 ~P1337

  Struzik panikuje, bo po utworzeniu takiego województwa wpływy PSlu spadną na łeb. W tym momencie tzw. "PSLowskie mazowsze" upycha masę ludzi w sejmiku i ma jakiś tam wpływ na rządy w Warszawie. Po wydzieleniu Warszawy z okolicami, pewnie by się okazało, że PSL nikogo do takiego sejmiku nie wprowadzi. Pomysł ogólnie bardzo dobry, większość państw wydziela administracyjnie rejon stołeczny.

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.09.2015 08:11 ~Warszawiak

  Tacy nieudacznicy jak Struzik i Święcicki to są naprawdę ostatnimi do rzeczowego wypowiadania się o Warszawie i Mazowszu.

 • klolik79

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.09.2015 22:18 ~klolik79

  nikt tak doskonale nie dzieli polski jak pis.

 • Luki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.09.2015 21:33 ~Luki

  lupus71~lupus71

  Czyli struzik robi samo samo ale drze ryja, bo pomysł nie jest jego i ZSL nie wyciągnie kasztanów z ognia.

  Pomysł jest bardzo korzystny dla całego obszaru województwa mazowieckiego i dla średnich miast oraz dla Radomia.  Dokładnie! Dzięki temu lotnisko w Radomiu uzyska rację bytu!

 • Carollo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.09.2015 18:31 Carollo

  wawa77~wawa77


  a rozumiesz sedno sprawy czy tak tylko powtarzasz bo to wbijąją ci inni i media?


  O jakim sednie mówisz??
  W razie czego ... kto mi zwróci za wydanie nowych dokumentów?? Kto mi zwróci stracony czas na bujanie się z urzędnikami??

  Zwykły populizm przemawia przez te zmiany.

 • fikimiki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.09.2015 18:09 ~fikimiki

  Co ten warszawiak od pokoleń znów kombinuje.:):)
  Ach Ci warszawiacy jak coś wymyślą to żałosne:)

 • lupus71

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.09.2015 18:01 ~lupus71

  Czyli struzik robi samo samo ale drze ryja, bo pomysł nie jest jego i ZSL nie wyciągnie kasztanów z ognia.

  Pomysł jest bardzo korzystny dla całego obszaru województwa mazowieckiego i dla średnich miast oraz dla Radomia.

 • xos3ne

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.09.2015 17:44 ~xos3ne

  Ani to pomysł PiS, ani z 2010. Już w 2000 r. na studiach o tym słyszałem. Bogata Warszawa zawyża statystyki całęgo województwa i powoduje, że mniejsze gminy tracą szanse na różne subsydia.

 • Moriarty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.09.2015 17:29 ~Moriarty

  Będzie nowe województwo to powoła się swoich nowych urzędników z marszałkiem i zastępcami. Oczywiscie z grona prawdziwych Polaków, a nie poplecznicy "Rudego" i "Komoruskiego" trafią do Cytadeli albo na Rakowicką.

  P.S.
  Niech on już lepiej nigdzie wiećej nie jeździ ten wasz cały Jarek. A jak już to wyłącznie po stolicach istniejących województw.
  Przed wyborami obieca wszystko i każdemu. Jak przejedzie przez Mławę albo Żyrardów to też powie że to miasta niedocenione i powinny być z uwagi na potencjał osobnymi województwami.

  Bez obrazy dla Mławy i Żyrardowa. Pozdrawiam mieszkańców tych miast. Użyłem tylko jako przykładu. Obawiam sie że jak trafi gdzieś na wieś to również może województwo obiecać. A przynajmniej strażników z fotoradarem :)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »