Informacje

13.12.2017 12:03 DEKOMUNIZACJA

Wojewoda zdekomunizował kolejne ulice. W tym trzy w Warszawie

SERWISY:

- W związku z ustawą dekomunizacyjną zmienione zostały nazwy 56 ulic na Mazowszu, w tym trzy w Warszawie - poinformował w środę wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera. To ostatni etap dekomunizacji ulic na terenie Mazowsza - dodał.

Zgodnie z zarządzeniami, w Warszawie ulica Krystyny Matysiakówny zmieni nazwę na Władysława Stasiaka, Józefa Chmiela zostanie przemianowana na płk. Wacława Lipińskiego, a Józefa Szymańskiego na Wojciecha Ziembińskiego.

6 x Pilecki

W Górze Kalwarii, Grodzisku Mazowieckim, Łomiankach, Nowym Dworze Mazowieckim, Lipsku i Żurominie ulice 16 stycznia, 17 stycznia, Hanki Sawickiej, Zygmunta Berlinga, Armii Ludowej i 19 stycznia zmienią patrona - będzie nim rotmistrz Witold Pilecki.

Wśród nowych patronów mazowieckich ulic powtarzają się też nazwy świętego Jana Pawła II, Anny Walentynowicz, Danuty Siedzikównej "Inki" oraz Zbigniewa Herberta.

"Te zarządzenia są ostatnim etapem dekomunizacji ulic na terenie Mazowsza. Dobieraliśmy nazwy nawiązujące do pozytywnych bohaterów w historii Polski" - powiedział Sipiera podczas środowej konferencji prasowej.

Dekomunizacja w stolicy

W listopadzie wojewoda mazowiecki, w związku z obowiązywaniem tzw. ustawy dekomunizacyjnej, wydał już zarządzenia o przemianowaniu nazw 47 ulic; m.in.: al. Armii Ludowej na Lecha Kaczyńskiego, ul. Leona Kruczkowskiego na Zbigniewa Herberta, a ul. Dąbrowszczaków na Borysa Sawinkowa. Podobne zarządzenia wydali też inni wojewodowie.

Nowe prawo, które zakazuje "propagowania komunizmu lub innego systemu totalitarnego", dało samorządom czas do 2 września 2017 r. na zmianę nazw 943 ulic, które - jako podlegające ustawie - wskazał Instytut Pamięci Narodowej.

W przypadku niewykonania przez samorządy obowiązku zmiany objętej ustawą nazwy, zgodnie z ustawą czyni to wojewoda poprzez tzw. zarządzenie zastępcze.

>>ZOBACZ PEŁNĄ LISTĘ ZDEKOMUNIZOWANYCH ULIC<<

Zobacz więcej o dekomunizacji ulic:

PAP/md/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • oburzon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.12.2017 11:27 ~oburzon

  Wyrażam głębokie rozczarowanie. Wszystkie dekomunizowane ulice powinny zmienić nazwę na:
  Lecha Kaczyńskiego
  Lecha i Marii Kaczyńskich
  Braci Kaczyńskich
  Jadwigi Kaczyńskiej
  Błogosławionej Rodziny Kaczyńskich
  Zamachu Smoleńskiego
  Porozumienia Centrum
  Spółki Srebrna
  Rodziny Radia Maryja
  Klubu Gazety Polskiej

 • syriana

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.12.2017 14:54 ~syriana


  Anders~Anders

  Ustawa dekomunizacyjna nie wymaga od mieszkańców zmian dokumentów. Zgodnie z prawem, będzie można ich używać tak długo, aż stracą swoją ważność.
  Genowefa~Genowefa

  Ja mam prawo jazdy bezterminowe. I co, po wymianie dowodu osobistego będę miała dwa różne adresy w tych dokumentach? A zamierzam pożyć jeszcze z 40-50 lat. :)

  w nowym dowodzie brak adresu

 • Mazurek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.12.2017 13:39 ~Mazurek

  Najbardziej czerwonym miastem okazały się Gliwice, w których o komunizmie przypomina aż 20 ulic, m.in.: Gomułki, Marksa, Róży Luksemburg, ZWM czy Gwardii Ludowej.

 • Kaliber

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.12.2017 13:19 ~Kaliber

  Goń z pomnika bolszewika.

 • jam jest

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.12.2017 12:36 ~jam jest

  akowicz~akowicz

  Warto wiedzieć, że obecnie w sejmie jest projekt ustawy o zmianie ustawy dekomunizacyjnej, która mówi, że samorządy będą mogły zmienić nazwy ulic zmienione dzięki ustawie dekomunizacyjnej tylko wówczas, gdy zgodzi się na to wojewoda, prezes IPN oraz komisja ścigania zbrodni.
  Także dekaczyzacji nie będzie można dokonać tak prosto.

  Wszystkie buble i bubelki prawne Pisu są skrzętnie notowane, więc po pozbyciu się jedynych słusznych, zostaną cofnięte za pomocą ustawy jednego pstryknięcia.

 • Dziadek tetryk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.12.2017 12:31 ~Dziadek tetryk

  zadler~zadler

  Szkoda tylko, że Wojewoda nie sprawdził dokładnie o którego Józefa Chmiela chodziło na Ursusie. Józef Chmiel był dyrektorem szkoły w Ursusie, nie był komunistą jak inny Józef Chmiel który był burmistrzem Czeladzi i dyrektorem kopalni w Wałbyrzychu.

  Ja popieram dekomunizację, ale przy takim temacie wymagana jest rzetelność, bo zmiana nazwy ulicy pociąga za sobą wiele konsekwencji, a w tym przypadku to nie potrzebna zmiana.


  Od kogo wymagasz rzetelności? Od oszołomstwa?

  Dla przypomnienia dodam, że za czasów Pierwszej Dekomunizacji prowadzonej w 1990 roku, np. w Poznaniu "zdekomunizowano" ulicę Czerwonych Wierchów :-))

 • Genowefa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.12.2017 12:31 ~Genowefa

  Anders~Anders

  Ustawa dekomunizacyjna nie wymaga od mieszkańców zmian dokumentów. Zgodnie z prawem, będzie można ich używać tak długo, aż stracą swoją ważność.

  Ja mam prawo jazdy bezterminowe. I co, po wymianie dowodu osobistego będę miała dwa różne adresy w tych dokumentach? A zamierzam pożyć jeszcze z 40-50 lat. :)

 • Brawo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.12.2017 12:03 ~Brawo

  Początek dekomunizacji i deubekizacji tego kraju!

 • Piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.12.2017 11:33 ~Piotr

  Armia Ludowa dopuszczała się mordów na przedstawicielach społeczności żydowskiej, a w dodatku kolaborowała z okupantem niemieckim.


 • Hubertooo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.12.2017 11:17 ~Hubertooo

  Józef Chmiel nie był komunistą! Założył pierwsze LO w Ursusie


  Józef Chmiel (1886-1959) - pedagog, pierwszy dyrektor LO w Ursusie. Pochodził z zaboru austriackiego, był absolwentem Wydziału Filozoficzno-Matematycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Początkowo pracował na wschodzie Rzeczypospolitej - w Lidzie, Łomży oraz Bielsku Podlaskim. Po wybuchu II wojny światowej został aresztowany przez Sowietów i przekazany NKWD. Osadzony w łomżyńskim więzieniu uniknął deportacji do Kazachstanu. Po uwolnieniu przedostał się do Warszawy. Opuszczając miasto po upadku Powstania Warszawskiego znalazł się w Ursusie, gdzie dość szybko doprowadził do otwarcia szkoły. Początkowo udało mu się zaadaptoać budynek przy dzisiejszej ul. Bohaterów Warszawy, doprowadzając do przeprowadzenia tam - mimo trudnych warunków lokalowych - egzaminów maturalnych już w VI 1946 roku. 24 XI 1946 roku Samorządowe Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące zostało przeniesione do budynku przy ul Regulskiej 8 (dziś ul. Regulska 22). Po upaństwowieniu szkoły w III 1949 roku i przekształceniu w Państwową Szkołę Ogólnokształcącą Stopnia Licealnego sprawował obowiązki jej dyrektora do 1 IX 1952 roku. Jako nauczyciel pracował, od I 1956 roku już w nowym budynku przy dzisiejszej ul. Sosnkowskiego 10 (szkoła otrzymała wówczas numer 56, obowiązujący do dziś), aż do śmierci.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »