Informacje

16.01.2016 10:26 Rada Warszawy unieważniła uchwały radnych Białołęki

Wojewoda rozsądzi
polityczny spór na Białołęce

SERWISY:

Głosami Platformy Obywatelskiej Rada Warszawy unieważniła uchwały radnych z Białołęki, na mocy których wybrano nowego przewodniczącego rady dzielnicy – Wiktora Klimiuka (PiS). Radni z PiS alarmują: - To bezpodstawne, czysto polityczne działanie! I zapowiadają skargę do wojewody mazowieckiego.

Przypomnijmy: po rozpadzie Platformy Obywatelskiej na Białołęce, partia ta straciła większość w radzie. Nowa koalicja, złożona z PiS i radnych niezależnych, odwołała w listopadzie Annę Majchrzak - przewodniczącą rady z Platformy.

Na jej miejsce wybrano Wiktora Klimiuka z PiS. Nowej większości Platforma mówi jednak „nie”.

Majchrzak nadal przewodniczącą

Podczas czwartkowej sesji rady miasta, radni PO unieważnili uchwały rady dzielnicy, dotyczące odwołania przewodniczącej Majchrzak. Uznali, że były niezgodne z prawem. W uzasadnieniu swojej decyzji podpierają się statutem dzielnicy. Dokument wyraźnie określa, że głosowanie nad losami przewodniczącej powinno odbywać się w jej obecności. Radnej Majchrzak na sali zaś nie było.

– Ogłosiła przerwę w obradach i opuściła salę, zaś informacji o jej odwołaniu nie było w planowanym porządku obrad – czytamy w uzasadnieniu.

Radni PiS z takim tłumaczeniem się nie zgadzają. Twierdzą, że Majchrzak od początku wiedziała, że po rozpadzie białołęckiej Platformy Obywatelskiej w radzie powstała nowa większość, która chce ją odwołać. Burzliwą radę relacjonowaliśmy na tvnwarszawa.pl i warto wspomnieć, że po niej żadna kolejna sesja się już nie odbyła.

– Argumenty PO są kuriozalne, a ich uchwały mają charakter czysto polityczny – mówi niedoszły przewodniczący rady Wiktor Klimiuk. Niedoszły, bo wraz z unieważnieniem odwołania Anny Majchrzak, radni PO za bezzasadne uznali także wybór nowego przewodniczącego.

Skarga do wojewody

Prawo i Sprawiedliwość nie ma zamiaru odpuścić walki o władzę w dzielnicy i liczy na wsparcie ze strony nowego wojewody. – Skargę złożymy już w najbliższy poniedziałek – zapowiada Klimiuk. Zdzisław Sipiera zna sprawę ze strony radnych Białołęki. Zwracał się także z prośbą do Hanny Gronkiewicz-Waltz o jej interpretację. – Ma na ten temat pełną wiedzę, więc czekamy na podjęcie decyzji – mówi niezależny radny Białołęki Piotr Basiński.

Polityczny konflikt na Białołęce trwa od października. Wówczas na skutek odejścia trójki radnych  rozpadła się tamtejsza Platforma i pojawiły pierwsze próby przejęcia władzy przez Prawo i Sprawiedliwość i radnych niezależnych. – Próbowano nową większość rozbijać, politycznie korumpować. Kiedy to się nie udało, wpadli na pomysł, żeby wygaszać mandaty – opowiadał nam radny Korowaj, który odszedł z PO – stracili władzę i powinni się z tym pogodzić.

Do tej pory władze Warszawy nie reagowały na problem. Teraz w konflikcie pojawia się nowy aktor – wojewoda Zdzisław Sipiera. Swoje stanowisko pełni od połowy grudnia i w przeciwieństwie do Jacka Kozłowskiego nie należy do Platformy.

Wysłaliśmy do wojewody pytania dotyczące jego stanowiska i wciąż czekamy na odpowiedź.

kw/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Pietru

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2016 23:41 ~Pietru

  Może Parlament Europejski mógły się tym zająć? Albo chociaż Mateusz Kijowski.. :D

 • Zamiast

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.01.2016 18:02 ~Zamiast

  Sipiera nie należy do Platformy, ale zapewne należy do PiS-u.

 • Mieszkaniec Choszczówki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.01.2016 18:02 ~Mieszkanie…

  Dość specyficzne rozumienie demokracji przez PO. Mamy burmistrza wsadzonego przez partię PO, nikt go nie wybierał bo takie mamy zasady samorządowej demokracji. Teraz nawet nie można ich oderwać od koryta, bo próbują różnych sztuczek..

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »