Informacje

10.02.2017 18:38 co dalej z ustawą metropolitalną?

Wojewoda publikuje uchwałę o referendum, politycy PO się cieszą

SERWISY:

Politycy Platformy Obywatelskiej odtrąbili sukces w sprawie referendum na temat poszerzenia granic Warszawy po tym, jak w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego opublikowano uchwałę Rady Warszawy. - Publikacja wynika wprost z wniosku złożonego przez gminę. W ustawowym czasie, w trybie nadzoru przyjrzymy się tej uchwale – studzi entuzjazm wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera.

Przeglądając wpisy polityków Platformy Obywatelskiej na Twitterze można odnieść wrażenie, że niedawno uchwalone przez Radę Miasta referendum w sprawie poszerzenia granic stolicy jest przesądzone. Świadczyć ma o tym publikacja uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.

"Brawo dla Radnych Wwy, Zablokowali "ustawę wytrychową" posła Sasina. Będzie referendum, Warszawiacy zdecydują – Wojewoda opublikował uchwałę" – napisał na Twitterze poseł Marcin Kierwiński.

Podobny entuzjazm wykazał poseł PO Michał Szczerba.
"To już pewne. 26 marca odbędzie się ReferendumWarszawskie. Czy chcemy mieć stolicę w obecnym kształcie czy z 32 Gminami? NicONasBezNas" - czytamy na jego koncie na Twitterze.

Godzinę później jednak zamieścił kolejny, ochładzający nastroje wpis: "Wojewoda Mazowiecki opublikował uchwałę o referendum. Ma jednak 30 dni na rozstrzygnięcie w trybie nadzorczym" - czytamy.

O samej publikacji uchwały wstrzemięźliwie i chłodno mówi nam wojewoda mazowiecki.

- Publikacja wynika wprost z wniosku złożonego przez gminę. W ustawowym czasie, w trybie nadzoru będziemy dokładnie przyglądać się tej uchwale – mówi w rozmowie z tvnwarszawa.pl Zdzisław Sipiera.

Zatem, zainteresowanym na ostateczne rozstrzygnięcie wojewody jeszcze przyjedzie poczekać. Na tvnwarszawa.pl szczegółowo informowaliśmy o ścieżce prawnej w tego typu przypadkach.

Z chwilą przyjęcia uchwały przez radę miasta jej przewodnicząca ma siedem dni na przekazanie dokumentu do wojewody mazowieckiego. Ten bezzwłocznie, bez względu na to czy jego zdaniem dokument jest zgodny z prawem, czy nie musi opublikować uchwałę w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.

30 dni na decyzję

Z kolei od momentu doręczenia uchwały przez przewodniczącą rady wojewoda ma 30 dni na analizę dokumentu pod kątem zgodności z prawem. Jeśli uzna, że nie jest zgodna, wydaje rozstrzygnięcie nadzorcze w tej sprawie, po którym rada miasta musi zakończyć wszelkie czynności związane z referendum.

Sipiera zapytany o możliwość podania informacji o zgodności lub nie z prawem uchwały referendalnej, wcześniej niż przewiduje to ustawa, ucina: - To zbyt poważna sprawa - mówi.

Co jeśli uchwała zostanie unieważniona? Stołeczna rada może się wprawdzie z decyzją wojewody nie zgodzić i odwołać do sądu administracyjnego, ale procesy w tych sprawach toczą często przez kilka miesięcy.

W poniedziałek rada miasta przesłała wstępne kalendarium czynności związanych z referendum. Czytamy w nim, że "do 24 lutego informacja o referendum ma zostać podana do informacji publicznej poprzez obwieszczenie prezydent Warszawy".

Dalej - do 3 marca będą zgłaszani kandydaci do Miejskiej Komisji do spraw Referendum w Warszawie. Ta ma być powołana do 5 marca.

A co jeśli wojewoda podejmie decyzje negującą uchwałę 6 czy 7 marca (utrzymując przysługujące mu 30 dni)? – To bez znaczenia. Jeśli wojewoda w swoim rozstrzygnięciu nadzorczym uzna, że dokument jest niezgodny z prawem, rada miasta musi zaprzestać wszelkich czynności – powiedział Tomasz Zakrzewski, radca prawny i ekspert o samorządu terytorialnego.

Za referendum głosowało 34 osoby. Byli to radni Platformy Obywatelskiej i niezależna radna Paulina Piechna-Więckiewicz. Przeciwko opowiedziało się 19 radnych z Prawa i Sprawiedliwości.

Kontrowersyjny projekt poselski

W ubiegłym tygodniu do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy o zmianie ustroju Warszawy. Politycy PiS zaproponowali, aby do Warszawy przyłączyć okoliczne 32 gminy, które miałyby tworzyć wspólną aglomerację. Na jej czele miał stać wspólny prezydent i wspólna 50-osobowa rada Warszawy.
Pomysł wywołał duże kontrowersje. Przeciwnicy PiS punktowali m.in. to, że został wprowadzony bez żadnych konsultacji z mieszkańcami i władzami lokalnymi.

W poniedziałek wnioskodawca projektu Jacek Sasin wycofał go. Zapowiedział, że nie będzie omawiany na najbliższym posiedzeniu Sejmu (jak pierwotnie zakładano). Najpierw obiecał konsultacje, debaty z mieszkańcami, a dopiero potem ewentualne zmiany.

skw//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • nihohw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.02.2017 07:51 ~nihohw

  Nie jestem przeciwnikiem referendum, ale sam pomysł jest śmieszny. To jakby robić referendum pt. "Szanowny lokatorze, Ja i moja żona, będziemy głosować, czy mamy Pana eksmitować z naszego mieszkania. Może Pan oczywiście również głosować."

 • Grzcie2083

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.02.2017 09:41 Grzcie2083

  wolna stolica~wolna stolica

  Odbijemy Warszawę z rąk tych aferzystów - to tylko kwestia czasu !

  Weź do pomocy Armię Putina.

 • specjals

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.02.2017 08:48 ~specjals

  trzeba być łatwowiernym żeby brać kredyt czy nawet mieć konto w tych dziwnych bankach gdy jedynym słusznym jest bank państwowy powszechna kasa oszczędności i on tylko w Polsce powinien być, jeden a porządny

 • wolna stolica

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.02.2017 08:44 ~wolna stolica

  Odbijemy Warszawę z rąk tych aferzystów - to tylko kwestia czasu !

 • Fred

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.02.2017 08:42 ~Fred

  POpieram PiS ale Warszawa ma pozostac w obecnych granicach. W referendum nie popre tego durnego pomyslu Sasina. Nik z politykow, czy to PO czy PiS nie bedzie gral Stolica dla wlasnych psrtyjnych intetesow. Wara chamy od Warszawy.

 • Koniec_dyktatury_Jarka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.02.2017 07:27 ~Koniec_dyk…

  Warszawa ma zostać taka, jak jest. J. Kaczyński niech się wyprowadzi na Neptuna, jak mu coś nie pasuje. PO ma przerąbane u Narodu za to, co wyprawiało po cichu z Polską, gdy rządziło. Jarku, weź PO ze sobą na Neptuna. Bilety dostaniecie kurierem.

 • Pamiętliwi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.02.2017 23:20 ~Pamiętliwi

  Rottweiler Lowca zKomuchowRottweiler Lowca zKomuchow

  Jestem ciekaw na co ci POpaprancy po tej reprywatyzacji Warszawy licza???

  No, to politycy Platformy będą musieli ładnie poprosić warszawiaków o pójście na referendum, ponieważ przy poprzednim ( W sprawie HGW ) tak skutecznie zniechęcali nas do pójścia do urn, że nam to do dzisiaj zostało.

 • masz Niefart

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.02.2017 19:31 ~masz Niefart

  dww~dww

  Może by zrobić referendum połączone z referendum o odwołanie HGW ?

  Idź juz na emeryture razem z kaczyńskim i macierewiczem. Daj prace młodym typu pisiewicze i nie wypisuj debilizmów

 • Rottweiler Lowca zKomuchow

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.02.2017 19:23 Rottweiler…

  Jestem ciekaw na co ci POpaprancy po tej reprywatyzacji Warszawy licza???

 • dww

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.02.2017 19:19 ~dww

  Może by zrobić referendum połączone z referendum o odwołanie HGW ?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »