Informacje

23.01.2018 12:48 mocne słowa Sipiery

Wojewoda: prezydent stolicy chce wstrzymać budowę odcinka obwodnicy

SERWISY:

- To jest kompletna nieodpowiedzialność prezydenta miasta stołecznego Warszawy – tak wojewoda skomentował odwołanie stołecznego ratusza od decyzji na budowę fragmentu Południowej Obwodnicy Warszawy. Urzędnicy chcieli, by znalazł się w niej wymóg instalacji filtrów spalin.

Sprawa dotyczy tunelu, który ma powstać na ursynowskim odcinku obwodnicy. Wojewoda przypomniał, że decyzję wydał 28 grudnia "wielkim wysiłkiem".

"Nie chodzi o żadne filtry"

- Co nas spotyka? Podważenie decyzji budowlanej. Mówię to specjalnie, bo to nie chodzi o żadne filtry, nie chodzi o żadne inne elementy. Chodzi o podważenie decyzji pozwolenia na budowę – stwierdził we wtorek na konferencji prasowej Zdzisław Sipiera

I przekonywał, że prezydent miasta odwołując się od jego decyzji do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa chce "wstrzymać budowę tego odcinka POW".

Odniósł się także bezpośrednio do kwestii filtrów spalinowych w tunelu, o które toczy się bój. Zapewniał, że powstaną.

- One są przewidziane w tym pozwoleniu, tylko że każda inwestycja tak ogromna, która wpływa na środowisko, ma swoje zasady powstawania. Jeżeli opinie wydane przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska zakładają, że będzie budowa takich filtrów, tylko powykonawcza, to w tej decyzji jest wydana i jest obowiązująca. To oczywiście jest przewidziane. Natomiast, jakie to będą filtry, jakie to będą rozwiązania techniczne, pokażę czas po badaniach – zapewniał wojewoda.

Odrzucona petycja

Władze Warszawy odwołały się od decyzji Sipiery w piątek. Zaapelowały, by nakładała na inwestora wymóg montażu filtrów spalin w wentylatorniach tunelu. Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski przekonywał, że wcześniej wojewoda mazowiecki odrzucił petycję, pod którą podpisało się 7 tysięcy mieszkańców Ursynowa. Postulowali oni, by zobowiązał inwestora do instalacji filtrów.
Konflikt dotyczy odcinka pomiędzy Puławską a Przyczółkową. Tunel ma mieć około dwóch kilometrów. Przejdzie pod ulicami: Pileckiego, Stryjeńskich, Braci Wagów, pod pierwszą linią metra, Lanciego i Rosoła oraz Nowoursynowską.

Południowa Obwodnica Warszawy to droga ekspresowa, która pobiegnie przez Ursynów, Wilanów i Wawer. Umożliwi powiązanie dróg krajowych w kierunku Terespola, Lublina, Krakowa czy Wrocławia oraz połączenie z Trasą Armii Krajowej, co ułatwi dojazd do Gdańska czy Białegostoku.

WIZUALIZACJA OBWODNICY:

ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Cielactwo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.04.2018 12:59 Cielactwo

  Zanim masowo pojawią się samochody elektryczne w Polsce minie co najmniej 20-30 lat.
  Jesteśmy zapóźnieni pod każdym względem. Szczególnie pod względem rozumu oraz wynalazczości. Wszystko musimy kupować za granicą bo własną naukę wydrenowaliśmy finansowo za granicę.

 • twrh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2018 14:53 ~twrh

  Nikt nie wziął pod uwagę że w polsce jeździ się trupami dieslami które potwornie zanieczyszczją powietrze. To spowoduje że ursynów będzie jak śródmieście po zmianach bufetowej - tzn. zwężenie ulic i korki diesli spowodowało smog jakich nie było!!!! Mało tego ratusz nie robi nic aby promowac auta elektryczne i hybrudowe! MAsakra!!!! - To najgorsza ekipa jaka była! Warszawa się dusi

 • lamgada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2018 18:07 ~lamgada

  Wojewoda powinien zamieszkać koło autostrady!

 • j23

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2018 18:05 ~j23

  Autostrada to smog, hałas i drgania. POW to chory pomysł.

 • fawor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2018 09:20 ~fawor

  BezFiltra~BezFiltra

  I dodam jeszcze, że cała budowa tunelu, który ma chronić przed hałasem jest bez sensu, bo elektryczne auta jeżdżą bezszelestnie, a te przecież niebawem zastąpią auta spalinowe!


  Do tego czasu można wprowadzić przepisy, że pewnymi drogami mogą poruszać się auta spełniające wysokie normy emisji spalin, np EURO 6 i więcej. Na takich wyznaczonych trasach stałyby od czasu do czasu patrole czy to policji czy ITD z odpowiednią aparaturą. Jak złapią delikwenta co nie spełnia norm spalin, a jedzie taką drogą - kara minimum 5000zł - coś jak nielegalna zwałka śmieci do lasu.

 • Lambada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2018 06:16 ~Lambada

  Zatrzymać budowę autostardy!

 • BezFiltra

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2018 23:04 ~BezFiltra

  I dodam jeszcze, że cała budowa tunelu, który ma chronić przed hałasem jest bez sensu, bo elektryczne auta jeżdżą bezszelestnie, a te przecież niebawem zastąpią auta spalinowe!

 • mirol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2018 21:26 ~mirol

  nie chodzi o podważenie decyzji ba budowę tylko właśnie chodzi o FILTRY!

 • sttsoy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2018 19:03 ~sttsoy


  goostav234~goostav234

  Kolejny powód by głosować na Jakiego lub tego kogo wystawi PiS bo tylko oni zapewnią poszerzenia ulic i zwiększenia ilości miejsc parkingowych!
  ech~ech

  ale naiwny jestes

  Moze to i naiwnosć. Ale jak więcej nie popsuje ten komuszy dobry pan to już bedzie duzo. Pomiedzy zwezeniem ulic i zabraniem miejsc parkingowych i naliczeniem kolejnych oplat a NIC nie robieniem jest bardzo duza pozytywna róznica.

 • geolog

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2018 18:09 ~geolog

  Autostrada to smog, hałas, drgania i degenaracja przyrody.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »