Informacje

28.04.2011 13:39 koniec konfliktu

Wojewoda odwołał
konserwator zabytków

Wojewoda mazowiecki odwołał ze stanowiska Barbarę Jezierska, wojewódzką konserwator zabytków – dowiedział się portal tvnwarszawa.pl.

Przed południem w biurze wojewódzkiej konserwator pojawiło się dwóch pracowników z urzędu wojewody mazowieckiego. Chcieli oni osobiście wręczyć Jezierskiej decyzję o odwołaniu.

Konserwator wyszła

Wojewódzka konserwator pisma nie przyjęła. – Źle się poczułam i musiałam pojechać do lekarza – powiedziała nam odwołana konserwator.

Jak ustalił portal tvnwarszawa.pl, pismo trafiło do dziennika podawczego w sekretariacie konserwator. - Sekretarka przekazała mi, że jest to pismo, w którym wojewoda mazowiecki odwołuje mnie ze stanowiska - dodaje Jezierska.

Minister się zgodził

Informację o odwołaniu potwierdziło biura prasowe wojewody mazowieckiego. - Pani Jezierska została skutecznie o tym poinformowana - podkreślił Tomasz Pietrasieński z urzędu wojewody.

- Do czasu wyłonienia nowego konserwatora zabytków wojewoda powierzył obowiązki MWKZ Rafałowi Nadolnemu, dotychczasowemu zastępcy Barbary Jezierskiej - czytamy w oświadczeniu wojewody mazowieckiego przesłanego do redakcji tvnwarszawa.pl.

Zgodę na odwołanie Jezierskiej wyraził główny konserwator zabytków, a zarazem wiceminister kultury Piotr Żuchowski.

Chciała pracować do końca roku

We wtorek Barbara Jezierska na zwołanej konferencji prasowej zapowiedziała, że chce się spotkać z wojewodą i wiceministrem kultury, by usłyszeć formułowane wobec niej zarzuty z pierwszej ręki, i dostać szansę, by się do nich odnieść.

Konferencja prasowa to odpowiedź na informacje, które pojawiły się dwa tygodnie temu. Tego dnia wiceminister kultury Piotr Żuchowski postawił konserwator ultimatum: albo sama zrezygnuje ze stanowiska, albo on podpisze jej rezygnację.

We wtorek Jezierska poinformowała, że sama nie zrezygnuje ze stanowiska.

Niekończący się spór

Spór pomiędzy wojewodą, a konserwator ciągnie się od 2008 roku. Właśnie wtedy doszło do pierwszej, jak się później okazało, nieudanej próby odwołania konserwator. Kolejna była w ubiegłym roku.

Wojewoda zdymisjonował Jezierską po tym, jak w raporcie z kontroli u wojewódzkiej konserwator pojawił się zarzut niedopatrzenia, które doprowadziło do zburzenia parowozowni na warszawskiej Pradze. Jezierska nie zgodziła się z tym zarzutem i dowiodła, że to ona wpisała budynek do rejestru, a za jego ochronę odpowiadał konserwator stołeczny. Sprawa trafiła do wiceministra kultury, który nie przychylił się do wniosku wojewody.

Kolejny wniosek, tym razem zaakceptowany przez wiceministra kultury trafił do resortu 26 stycznia.

Bartłomiej Frymus/mz

Przeczytaj cały komunikat urzędu wojewody mazowieckiego:

Po otrzymaniu zgody Generalnego Konserwatora Zabytków Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki, odwołał Barbarę Jezierską ze stanowiska Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (MWKZ).

Wojewoda zwrócił się do Piotra Żuchowskiego, Generalnego Konserwatora Zabytków,
z prośbą o akceptację zasad przeprowadzenia postępowania konkursowego mającego na celu wyłonienie kandydata na nowego MWKZ oraz o wskazanie przedstawiciela do komisji konkursowej.

- Do czasu wyłonienia nowego konserwatora zabytków wojewoda powierzył obowiązki MWKZ Rafałowi Nadolnemu, dotychczasowemu zastępcy Barbary Jezierskiej - czytamy w oświadczeniu wojewody mazowieckiego przesłanym do redakcji tvnwarszawa.pl.

Dokumenty w sprawie odwołania Barbary Jezierskiej znajdują się na stronie internetowej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego www.mazowieckie.pl w zakładce "Pozostałe".

 

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • fajny kolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.07.2011 01:38 ~fajny kolo

  tylko ten nasz zamek to malo zabytkowy jest. :)

 • prorok

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.05.2011 14:06 ~prorok

  Nie mogli jej odwołać przez rok, a gdy spróbowała zwolnić jedną z "nietykalnych", to sami widzicie.

 • błoto

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.04.2011 14:12 ~błoto

  Pewnie zaraz jakiegoś PiSiurka dadzą na to stanowisko i będzie powrót mocherów...

 • Piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.04.2011 13:51 ~Piotr

  Brrr...

  Klasyczna PO-wska akcja wywalania ze stanowisk nieswoich i nieposłusznych ludzi. Obrzydliwe zachowanie Kozłowskiego oraz "blogerów" wypisujących paszkwile z UW Mazowieckiego pod adresem byłej konserwator. Głosujcie tak dalej nieszczęśni warszawiacy, a zburzą wam nie tylko zabytkową parowozownię, ale i Zamek Królewski ;-)

 • wujcio zbujco

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.04.2011 13:33 ~wujcio zbujco

  Moze wreszcie uda sie zlikwidowac ta sowiecka kupe gruzu w centrum Warszawy

 • adaś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.04.2011 12:37 ~adaś

  i bardzo dobrze że ją wreszcie wywalili, nic nie robiła!!!!!!!!!!!!!!

 • szcześliwy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.04.2011 09:32 ~szcześliwy

  koniec rządów Dyzmy :)))))))))))))))

 • kuciaczek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.04.2011 09:16 ~kuciaczek

  eee... czytam te komentarze i nie mogę zrozumieć dlaczego tyle osób obwinia mazowieckiego konserwatora zabytków za burzenie zabytków w Warszawie, skoro za nie odpowiada stołeczny konserwator?

  a swoją drogą jak już ją odwołali to ciekawe jaki zabytek teraz zakończy swój żywot....

 • Halszka_1959

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.04.2011 08:48 ~Halszka_1959

  Dziękuję pani Jezierskiej za zburzenie Hali na Koszykach. Nic się tam nadal nie dzieje, a miała być odbudowana. Ludzie nie mają gdzie robić zakupów, ale co to kogo obchodzi? Ważne że pieniądze przepłynęły między właściwymi kieszeniami.

 • jazon61

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.04.2011 08:19 ~jazon61

  Pani Jezierska, jako konserwator wojwódzki, bardziej dbała o zabytki Warszawy niż knserwator stołeczny. Została odwołana ponieważ przeszkadzała różnym deweloperom w realizowaniu ich wizji Warszawy polegającej na zburzeniu zabytkówmi wybudowaniu potworków. Jak władze miasta dbają o nie pod względem architektonicznym i urbanistycznym widać szczególnie dobrze z Praskiej strony. Warszawa wygląda jak szczerbata. Rozrzucone wieżowce psują sylwetkę miasta, a ogladając je z bliska widzimy potworki nijak mające się do architektury resztek zachowanych po II-ej Wojnie Światowej. Powstaje miasto, które zaczyna przypominać miasta azjatyckie, a nie europejskie. Jeszcze kilka lat rzadów PO i Warszawa będzie dla mnie obcym miastem, chociaż tu się urodziłem, wychowałem i tu żyję.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »