Informacje

23.01.2018 10:42 "powinni to uszanować"

Wojewoda odkręcił decyzję radnych. Kaczyńskiego, nie Trasa Łazienkowska

SERWISY:


Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera wstrzymał wykonanie styczniowej uchwały Rady Warszawy w sprawie zmiany nazwy ulicy Lecha Kaczyńskiego na Trasę Łazienkowską. Zapowiedział też, że uchyli decyzję rady miasta w tej sprawie.

Na wtorkowym briefingu prasowym wojewoda powiedział, że działania władz Warszawy odbiera jako brak dobrej woli w sprawie dekomunizacji. Sipiera podkreślał, że Lech Kaczyński to osoba godna tego, by mieć swe miejsce w przestrzeni publicznej.

"Osoba godna"

Sipiera poinformował, że na Mazowszu w sumie wydał 103 decyzje zastępcze ws. zmian nazw ulic, z czego 50 decyzji dotyczyło ulic w stolicy. Dodał, że władze Warszawy zaskarżyły do sądu wszystkie 50 decyzji, a jednocześnie nie czekając na rozstrzygnięcie sądu, rada miasta podjęła uchwałę ws. zmiany nazwy ul. Lecha Kaczyńskiego.

Dodał, że zainicjował postępowanie nadzorcze oraz wstrzymał wykonanie tej uchwały Rady Warszawy, po wypełnieniu trwającej procedury, podejmie decyzję o uchyleniu uchwały rady miasta - na co ma 30 dni. Przekonywał, że rada miasta postąpiła niezgodnie z prawem. Zgodnie z nowelą ustawy dekomunizacyjnej, zgodę na ponowną zmianę "zdekomunizowanych" ulic musi wyrazić IPN i wojewoda.

Sipiera podkreślał, że Lech Kaczyński to osoba godna tego, by mieć swe miejsce w przestrzeni publicznej. Jak mówił, w Warszawie nadal jest ul. Lecha Kaczyńskiego, ponieważ obowiązuje rozstrzygnięcie zastępcze.

Wojewoda zwrócił się do prezydent Warszawy oraz większości z PO w radzie miasta o zaprzestanie swoich "praktyk" ws. nazwy ul. Lecha Kaczyńskiego. Dodał, zwracając się do radnych, że skoro zostawili decyzję w jego rękach, powinni ją uszanować.

"Będziemy bronić w sądzie"

Po południu swoją konferencję zwołali miejscy samorządowcy PO. Aleksandra Gajewska przekonywała, że to mieszkańcy chcą nazwy "Trasa Łazienkowska".

- Będą używać takiej nazwy niezależnie od tego, jak siłowo forsować będzie próbował wojewoda i jego partia zmianę tej nazwy. Dzisiaj mamy taką sytuacje, że mamy ulicę Lecha Kaczyńskiego, jej przedłużeniem jest Wawelska, a na Wawelskiej jest Krajowa Szkoła Administracji Publicznej, która również nosi imię Lecha Kaczyńskiego. To nie jest przyjmowane pozytywnie przez mieszkańców, w konsultacjach społecznych nigdzie nie padła propozycja, by takie zmiany wprowadzać - zapewniała.

Jej zdaniem, wojewoda próbuje zabierać warszawskiemu samorządowi jego kompetencje.

- Wojewoda dzisiaj zapowiedział, że wstrzymanie wykonania uchwały to jest pierwszy krok przed uchyleniem tej uchwały. Podobnie, jak odwoływaliśmy się do administracyjnego w sprawie orzeczeń zastępczych wojewody wprowadzonych w sprawie ustawy dekomunizacyjnej, również od tej decyzji wojewody będziemy się odwoływać. Klub radnych Platformy złoży takie projekt. Mamy nadzieję, że rada miasta stołecznego Warszawy go poprze. Będziemy walczyć o Trasę Łazienkowską w sądzie - zapowiedział Jarosław Szostakowski, przewodniczący klubu radnych PO.

Ustawa dekomunizacyjna

Zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną, samorządy miały czas do 2 września 2017 r. na zmianę nazw propagujących komunizm. Pod koniec sierpnia ub. roku Rada Warszawy, z inicjatywy PO, zdecydowała, że nowych patronów będzie miało sześć ulic.

W listopadzie 2017 roku wojewoda mazowiecki wydał zarządzenia o przemianowaniu nazw 47 ulic; m.in.: al. Armii Ludowej na Lecha Kaczyńskiego, ul. Leona Kruczkowskiego na Zbigniewa Herberta, a ul. Dąbrowszczaków na Borysa Sawinkowa.

Rada miasta, głosami Platformy Obywatelskiej, postanowiła zaskarżyć wszystkie decyzje o zmiany nazwy do sądu administracyjnego. Zapowiedzieli też walkę o Trasę Łazienkowską. Radni PO argumentowali, że dokonując zmiany ulicy Lecha Kaczyńskiego, opierają się na ustawie o samorządzie gminnym, a nie na tzw. ustawie dekomunizacyjnej.

Rada Warszawy opowiedziała się 11 stycznia za zmianą nazwy ulicy Lecha Kaczyńskiego, czyli dawnej Armii Ludowej, na Trasę Łazienkowską. Za uchwałą w sprawie zmiany nazwy ulicy było 31 radnych, przeciw 24, a od głosu wstrzymała się jedna osoba.

Już w grudniu radni PO zapowiadali na naszych łamach, że odwołają się do sądu, jeżeli wojewoda mazowiecki nie zaakceptuje nazwy Trasa Łazienkowska.

Sipiera podkreślił we wtorek, że Rada Warszawy sama mogła zmienić nazwy ulic, ale tego nie zrobiła. Dodał zwracając się do radnych, że skoro zostawili decyzję w jego rękach, powinni ją uszanować.

RADA WARSZAWY O TRASIE ŁAZIENKOWSKIEJ:

PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • fikol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2018 23:48 ~fikol


  ada~ada

  Pan wojewoda niech sobie zmienia co chce to i tak będzie Trasa Łazienkowska. Kaczyńskiego może sobie być w papierkach a wśród ludzi zawsze będzie Trasą Łazienkowską.
  ciekawycowsadziłdokawy~ciekawycowsadziłdokawy


  Kto dziś na rondo Radosława mówi jeszcze Rondo Babka?

  Warszawiacy?

 • ciekawycowsadziłdokawy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2018 19:20 ~ciekawycow…

  ada~ada

  Pan wojewoda niech sobie zmienia co chce to i tak będzie Trasa Łazienkowska. Kaczyńskiego może sobie być w papierkach a wśród ludzi zawsze będzie Trasą Łazienkowską.


  Kto dziś na rondo Radosława mówi jeszcze Rondo Babka?

 • ada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2018 19:10 ~ada

  Pan wojewoda niech sobie zmienia co chce to i tak będzie Trasa Łazienkowska. Kaczyńskiego może sobie być w papierkach a wśród ludzi zawsze będzie Trasą Łazienkowską.

 • Dariusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2018 12:33 ~Dariusz

  Mieli rok i nie zmienili nazw.

 • waw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2018 11:05 ~waw

  Dlaczego pisi wojewoda nie zapyta o to suwerena? Przecież suweren taki ważny, suweren ich wybrał, niech się wypowie. jest tyle miejsc, gdzie można wpakować na siłę Kaczyskiego nie musi być w samym centrum.

 • Patriota

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2018 10:30 ~Patriota

  Lech Kaczyński będzie przechodził w ulicę Jadwigi Kaczyńskiej( notabene bez jakichkolwiek zasług) a następnie w ulicę Jarosława Kaczyńskiego. To jest brak poszanowania dla kraju czyli nepotyzm uliczny, zasłużony czy nie ulicę będzie miał. A może nazwać ulicę Bogusława Kaczyńskiego, to był człowiek zasłużony dla Polski.

 • fuuu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2018 10:22 ~fuuu

  Jakiego Kaczyńskiego?! Nigdy nie przejdzie ta narzucona na siłę przez Jarka nazwa!

 • asdf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2018 10:02 ~asdf

  Skoro tak bardzo chodzi o dekomunizację to czemu nie może być Trasa Łazienkowska? Bo ktoś umarł to trzeba mu pomniki stawiać i nazywać ulice jego nazwiskiem? Kpina.
  Wątpię, że dożyję czasów kiedy władza będzie dla ludzi i będzie ich słuchała...

 • polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2018 09:43 ~polak

  a moze by tak warszawiacy zdecydowali? a nie wojewoda z pruszkowa?

 • podatnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2018 09:19 ~podatnik

  Teraz jeszcze zgłoszenie do prokuratury za marnotrawienie pieniędzy podatnika przez radnych.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »