Informacje

05.04.2017 07:39 "czarno na białym"

Wojewoda nie chce opublikować
wyników referendum w Legionowie

SERWISY:

Czy głos mieszkańców Legionowa będzie się liczył? Wojewoda nie chce publikować dokumentu potwierdzającego wolę lokalnego suwerena. Dlaczego jest z tym problem? I co będzie - jeśli mimo referendum - PiS i tak włączy Legionowo do metropolii?

Suweren z Legionowa nie miał większych wątpliwości. Ale ani rekordowa frekwencja - ponad 46 procent uprawnionych do głosowania - ani fakt, że prawie wszyscy głosujący powiedzieli "nie" dla pomysłu PiS-u na metropolię warszawską najwyraźniej nie poruszają mazowieckiego wojewody, który wstrzymał opublikowanie woli mieszkańców w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.

- Przepisy mówią jasno, komisja przekazuje wojewodzie i wojewoda publikuje niezwłocznie - ocenia Agnieszka Bludas-Nadworska przewodnicząca Miejskiej Komisji ds. Referendum.

Zdaniem wojewody, przesłane dokumenty nie odpowiadają wymogom. Chodzi o jeden szczegół - wojewoda chce dokumentu w wersji elektronicznej, z kwalifikowanym elektronicznym podpisem.

Według legionowskich urzędników, lokalne komisje takimi możliwościami nie dysponują i nigdy nie dysponowały. - Komisja miejska nie posiada podpisów elektronicznych i nie ma możliwości stworzenia dokumentu elektronicznego. Te wszystkie możliwości i narzędzia ma wojewoda - tłumaczy Agnieszka Bludas-Nadworska.

Według nich, praktyką jest wysyłanie oryginałów referendalnych protokołów w wersji papierowej i w innych województwach, w takich sytuacjach problemów nie było. Bo to wojewodowie potwierdzali swoimi elektronicznymi podpisami ważność dokumentu, tworząc jego elektroniczną wersję, publikowaną w urzędowym dzienniku.

"Wina komisji"

Urząd wojewódzki w przesłanym nam oświadczeniu odpowiada jednak, że legionowska komisja nie dopełniła obowiązków, a "obowiązkiem wojewody jest dbałość o stosowanie legalnej, to jest zgodnej z prawem, procedury publikacyjnej".

Bez oficjalnej publikacji wyników procedura referendum w Legionowie formalnie się nie zakończy. Mimo że suweren powiedział głośne "nie", mając swoje powody.

Cyprian Jopek, TVN24

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • qqr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.04.2017 15:08 ~qqr

  Uśmiałbym się gdyby Legionowo za kilka lat chciałoby metropolii

 • giro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2017 16:18 ~giro

  saneka~saneka

  podać wojewodę do sądu, premier za niedrukowanie wyroków TK i prezydenta za dublerów w TK , wbrew pozorom oni nie są świętymi krowami, podeptali konstytucję a ukrywają się immunitetami za tą podeptaną konstytucją, tu nie ma żadnego parytetu, do sądu

  Skoro immunitet, to sąd nie ma możliwości skazania. Trochę podstaw systemu prawnego.

 • cezar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2017 16:15 ~cezar

  Mash~Mash

  A jaki ma wybór jak pójdzie głosować? Chcę głosować na partię która zlikwiduje wpływ kościoła na politykę w Polsce i odetnie go od kasy... I co - która partia to spełni...


  Partia nie ma realizować twojego jednego postulatu, tylko ma ogarniać całokształt życia społecznego Państwa i gromadzić wokół siebie ludzi o podobnych poglądach. Nie głosuje się na partię (zdaniem wyborcy) idealną, tylko najbliższą własnym poglądom. Inaczej idea partii upada - każdy jest wolnym człowiekiem o własnych poglądach i możemy założyć 40 milionów jednoosobowych partii.

 • szaszapek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2017 15:20 ~szaszapek

  Szydłowa wyroków TK nie wydrukowała i żyje. To jakiś tam wojewoda będzie jakieś tam wyniki z pipidówki publikował.

 • zdziwniona

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2017 13:48 ~zdziwniona

  Do ~i tak dalej:
  Gdzie się uczyłeś/aś matematyki? Jak nawet procentów nie umiesz?

 • Lekarz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2017 12:29 ~Lekarz

  Bl0toBl0to

  Kolejne potwierdzenie faktów, że ci z pis nie kierują się polską Racją Stanu, a jedynie chciwością, rządzą uzurpacji oraz zemsty. Maluczcy ci ludzie, to wstyd popierać kaczystów tak psujących ten kraj. Kto wie jakim alfabetem mają pisany scenariusz psucia Polski i dzielenia Polaków.

  Ty to na serio masz błoto w głowie. Dobrze, że aż takich kretynów to naprawdę jest niewiele...

 • grazka 57

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2017 11:53 grazka 57

  Skoro premier moze to i wojewoda. Polska stanela na glowie.

 • Bl0to

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2017 11:42 Bl0to

  Kolejne potwierdzenie faktów, że ci z pis nie kierują się polską Racją Stanu, a jedynie chciwością, rządzą uzurpacji oraz zemsty. Maluczcy ci ludzie, to wstyd popierać kaczystów tak psujących ten kraj. Kto wie jakim alfabetem mają pisany scenariusz psucia Polski i dzielenia Polaków.

 • i tak dalej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2017 11:33 ~i tak dalej


  Anna~Anna

  Czy ludzie nie potrafią logicznie myśleć?! Jeżeli 46% wzięło udział większość była na nie, to nie oznacza, że Ci co nie przyszli byli na tak, więc ok. 60% jest na tak. Skąd Wy takie myślenie bierzecie. To oznacza tylko, że te ok. 40% zdecydowanie jest na nie, kilkanaście % albo nie wiedziało o referendum a reszcie jest to obojętne lub się nie interesują tematem i nie wiedzą czy to dla nich dobre czy złe.
  Michał~Michał


  Stosując taka retoryke 60 % nie biorących udzalu w wyborach powszechnych było przeciw PIS.


  a 97,58% przeciwko PO (60% nie biorących udziału +37.58 nie głosujących na po)

 • obserwator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2017 11:32 ~obserwator
  LOLO~LOLO

  LUDZIE DLACZEGO TYLKO 46 % MIESZKANCOW LEGIONOWA POSZLO GLOSOWAC? CO ROBILO POZOSTALE 54% ?? DLACZEGO MNIEJSZOSC MA DECYDOWAC ZA CALOSC LUDZI?? A MOZE TE 54% SA ZWOLENNIKAMI PRZYLACZENIA DO WAWY - SKORO NIE POSZLI. UWAZAM ZE 3/4 POPUPLACJI MOZE DECYDOWAC A TU NAWET 50% NIE BYLO
  Adam~Adam

  Otóż, tylko tylu chciało się wypowiedzieć. Oczekując że zrobią to wszyscy jesteś głupi. Po prostu pozostałym nie zależało, więc się nie liczą.
  wiesiek~wiesiek

  Już inwektywy? Bo rozsądny głos?

  Nie ma, że się nie liczą. PiS rządzi niepodzielnie Polską, bo wygrał wybory z rzeczywistym poparciem 19,14% uprawnionych do głosowania, . Oznacza to, że 4/5 obywateli było przeciwko PiS-owi lub "im nie zależało". A teraz szczekanie, że demokracja, konstytucja, trybunał i inne dyrdymały. Jak ktoś nie uczestniczy w demokracji, to zwiększa szanse radykałom i władzy. To będzie zawsze argument, skoro 54% jest wszystko jedno, zrobimy po swojemu. W takiej sytuacji inicjator wygrywa.
  Xavery~Xavery

  Dlatego szczerze jestem za przymusowymi wyborami pod groźbą grzywny/aresztu.
  Trawestując Kisiela - skoro społeczeństwo nie jest w stanie nauczyć się reguł demokracji, trzeba je wziąć za mordę i nauczyć. Bo demokracja bez świadomych wyborców to karykatura demokracji które to zjawisko obserwujemy obecnie.


  Zgadzam się. W wielu krajach udział w wyborach jest obowiązkowy. I tak być powinno.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »