Informacje

14.03.2015 09:26 wojewoda przeciwny odłączeniu stolicy od regionu

Wojewoda: Mazowsze straciłoby na wydzieleniu Warszawy z województwa

SERWISY:

Mazowsze straciłoby na administracyjnym wydzieleniu województwa stołecznego - ocenił w rozmowie z PAP wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski. Dodał, że w takiej sytuacji paradoksalnie mniej pieniędzy trafiałoby do biedniejszych części regionu.

- Twardy rachunek ekonomiczny pokazuje jednoznacznie, że wydzielenie odrębnego województwa stołecznego, obejmującego Warszawę i najbogatszą część województwa, czyli obszar aglomeracyjny wokół stolicy, byłoby bardzo niekorzystne dla biednej, wiejskiej części Mazowsza - powiedział Kozłowski.

Warszawa nie zyska, a Mazowsze straci

Przypomniał, że mniej zamożna część Mazowsza m.in. poprzez janosikowe, czy wojewódzkie fundusze, korzysta z pieniędzy wypracowanych w stolicy. - Przy wyłączeniu Warszawy ze struktur województwa, ta cała nadwyżka dochodów byłaby dystrybuowana do wszystkich pozostałych województw. Mazowsze mogłoby liczyć wtedy na 1/16 tego co dostaje dziś. Sama Warszawa też na tej zamianie nic by nie zyskała. Bo to co dzisiaj przekazuje regionowi, przekazywałby reszcie kraju, a może nawet i więcej - ocenił.

Wojewoda pytany, czy Mazowsze nie traci na funduszach unijnych z powodu Warszawy, która jest najbogatszym miastem w Polsce, powiedział, że region korzysta z funduszy europejskich w podobnym stopniu co inne województwa. Przyznał jednak, że "bogactwo" Mazowsza może być problemem po 2020 roku. - Mazowsze może wypaść w ogóle z dostępu do ogromnej większości funduszy europejskich, z racji tego, że poziom dochodowości już w tej chwili sięga poziomu 100 proc. średniej unijnej - wyjaśnił.

Podział statystyczny, a nie administracyjny

Zdaniem wojewody rozwiązaniem tego problemu mógłby być nowy statystyczny, a nie administracyjny podział województwa. Przypomniał, że przy przepływie środków unijnych decydują właśnie europejskie regiony statystyczne tzw. nutsy.

- Taki podział powinien spowodować, że ta biedna część woj. mazowieckiego, otrzymywać będzie nadal pełną pulę dotacji unijnych. Natomiast Warszawa, która już prawie osiąga unijny poziom dochodu, byłaby z tego mechanizmu wyłączona. Jeżeli województwo nie zostanie w ten sposób podzielone, to cały region nie będzie mógł skorzystać z pieniędzy UE - zauważył Kozłowski.

Dlatego - jak dodał - razem z marszałkiem województwa mazowieckiego Adamem Struzikiem "próbuje zmobilizować" polski rząd do złożenia odpowiedniego wniosku w tej sprawie do Rady Europejskiej i do Eurostatu. - Wniosek jest już w trakcie przygotowywania. W resorcie infrastruktury jest powoływany specjalny zespół, który ma się tym zająć. Wniosek musi być gotowy pod koniec tego roku, ponieważ w 2016 r. jest kolejna sesja Eurostatu, podczas której Eurostat opiniuje i proponuje Radzie Europejskiej zmiany w podziale na jednostki statystyczne - powiedział Kozłowski.

Zmiana nieuzasadniona

Wyjaśnił, że zmiana w statystycznym podziale województwa jest uzasadniona nie tylko ze względu na przepływ środków europejskich. - Podstawowym uzasadnieniem jest najzwyczajniejsze metodologiczne uzasadnienie, które zna każdy statystyk. Chodzi o to, że nie można w jednym regionie statystycznym łączyć tak diametralnie różnych obszarów, jak centrum województwa - najszybciej rozwijająca się część Polski - i region chociażby radomski, pozostający od lat w regresie. Z punktu widzenia statystycznego jest to błąd metodologiczny w tworzeniu takiej jednej jednostki statystycznej, jaką dzisiaj jest całe województwo mazowieckie. Mam nadzieję, że to jest najwłaściwsze rozwiązanie i że uda się to osiągnąć - powiedział wojewoda.

Jak dodał, wniosek formalnie do Eurostatu składa Główny Urząd Statystyczny. Wcześniej musi on zostać zaopiniowany przez ministra infrastruktury i rozwoju oraz zatwierdzony przez Radę Ministrów.

PAP /ep

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ssff

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2015 20:34 ~ssff

  Nie chcą wydzielić Warszawy bo potraciliby stołki! Dlatego Radom i region radomski ubożeje a aglomeracja Warszawy się bogaci!

 • Myhgdgd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2015 20:31 ~Myhgdgd

  My mówimy Kozłowskiemu; https://www.facebook.com/StopDyskryminacjiRadomia


  cHCEMY WYDZIELENIA WARSZAWY Z REGIONY, WZORCOWĄ DECENTRALIZACJĘ MAJĄ NIEMCY!

 • polaczek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2015 20:01 ~polaczek

  SEBBAXSEBBAX

  mam gdzieś biedniejsze wiejskie obszary - skoro nie rozumieją że to Warszawa pomaga im żyć i przyjeżdżają tu blokować drogi !!! ale świadomość rolników jest niewielka - jeszcze wymaga długiej pracy u podstaw...

  Wiesz warszawiaczku totalnie niemyślący, proponuje wszystkie firmy, biura wyprowadzić z Wa-wy i pozostaniecie takim co najwyżej Radomiem;) Więc nie marudz bo Polak na każdym kroku Cię zaskoczy Twoim cwaniakowaniem, że schowasz sie jak myszka pod miotłą:)

 • hahaha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2015 19:58 ~hahaha

  SEBBAXSEBBAX

  mam gdzieś biedniejsze wiejskie obszary - skoro nie rozumieją że to Warszawa pomaga im żyć i przyjeżdżają tu blokować drogi !!! ale świadomość rolników jest niewielka - jeszcze wymaga długiej pracy u podstaw...

  Jakbyś trochę pomyślał to dzięki słoikom i firm z kraju jakich tu najwięcej stolica ma pieniądze;) Ale tłumaczyć warszawiakowi to jak białej scianie;) Bo i tak nic nie zrozumie:)
  A jeśli tak mówisz to zamurujcie swoje miasto, i Polska chętnie popatrzy na Was jak po miesiącu nic nie pozostanie z Waszego miasta:)

 • Mokotów

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2015 11:18 ~Mokotów

  Ja chcę rozkwitu Warszawy, Kozłowski na emeryturę.

 • Maciek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2015 22:34 ~Maciek

  A dziś traci reszta województwa - powiedział zwykły obywatel, nie wojewoda z powołania.

 • Wacek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2015 20:36 ~Wacek

  Jakim prawem ministerstwo górnictwa jest w Warszawie a nie Śląsku

 • Podstawy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2015 18:12 ~Podstawy

  SEBBAXSEBBAX

  mam gdzieś biedniejsze wiejskie obszary - skoro nie rozumieją że to Warszawa pomaga im żyć i przyjeżdżają tu blokować drogi !!! ale świadomość rolników jest niewielka - jeszcze wymaga długiej pracy u podstaw...

  Szkoda czasu na pracę u podstaw, skoro te podstawy takie toporne są. Choćbyś czarno na białym wyrysował im, że mają z Warszawy same korzyści, oni będą wiedzieli swoje.

 • Armagedon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2015 18:09 ~Armagedon

  Będzie tak, jak wojewoda sobie poradzi. Były (i są) szanse na pieniądze z Unii Europejskiej aby zmienić obraz reszty województwa ale skoro przerasta to pana Kozłowskiego, to niech może zarządza warzywniakiem na bazarze, a nie województwem. Skoro Podlasie sobie radzi to i Mazowsze sobie poradzi bez W-wy. Dla stolicy z pewnością taka secesja będzie korzystna i nas - warszawiaków tylko to powinno interesować. Stanowcze tak dla wydzielenia W-wy i aglomeracji z Mazowsza.

 • Oberżyna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2015 18:09 ~Oberżyna

  Nemo~Nemo

  Zabierzcie to zdjęcie. Nie da sie patrzeć na tego złodzieja.

  Pan wojewoda coś nam ostatnio wypiękniał, prawda ? Normalnie ma twarzyczkę w kolorze bakłażana, a tu taki bledziutki jakiś... Fotoshop działa cuda !

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »