Informacje

12.11.2013 15:07 echa poniedziałkowych zajść

Wojewoda: "Liderzy demonstracji ponoszą odpowiedzialność"

SERWISY:Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski liczy, że zebrany materiał, dotyczący poniedziałkowych incydentów w Warszawie podczas Marszu Niepodległości pozwoli ukarać sprawców burd, ale też organizatorów manifestacji.

Według Kozłowskiego to organizatorzy marszu, w tym Artur Zawisza i Robert Winnicki, ponoszą główną odpowiedzialność za incydenty, do których doszło w Warszawie w poniedziałek.

Liczy na zarzuty

Podczas wtorkowej konferencji prasowej w Płocku wojewoda mazowiecki ocenił, że policja w prawidłowy sposób reagowała na incydenty w trakcie Marszu Niepodległości, które określił jako lokalne.

„Liczę na to, że jest odpowiedni materiał dowodowy, że duża część z tych, którzy zostali zatrzymani, zostanie przykładnie ukarana, że to odstraszy tych, którzy chcieliby w przyszłym roku to powtórzyć” - powiedział Kozłowski.

„Liczę też na to, że przebieg wczorajszych zdarzeń pozwoli sformułować zarzuty, i to jest chyba najważniejsze, wobec organizatorów tej demonstracji i pozwoli ich ukarać, bo to liderzy tej demonstracji, pan Artur Zawisza, Winnicki, oni przede wszystkim ponoszą odpowiedzialność za te wszystkie wydarzenia, które wydarzyły się w Warszawie” - dodał wojewoda mazowiecki.

"Taktyka była właściwa"

Kozłowski przyznał, że poniedziałkowe popołudnie spędził w siedzibie stołecznej komendy policji, obserwując sposób kierowania podejmowanymi przez funkcjonariuszy działaniami. „Wydaje mi się, choć nie jestem fachowcem, że zastosowana taktyka była właściwa. (...) W przyszłym roku, jeżeli dojdzie do podobnej demonstracji, mamy wiele materiału do przemyślenia” - ocenił.

Wojewoda dodał, iż „patrząc z perspektywy trzeciej już tego typu demonstracji”, jak poniedziałkowy Marsz Niepodległości „udało się uniknąć pewnych zdarzeń z poprzednich lat”. „Te zdarzenia miały charakter punktowy, lokalny, dość szybko były przez policję opanowywane. Przykre jest, że te zdarzenia dotknęły placówkę dyplomatyczną obcego państwa. W przyszłym roku na pewno policja podejmie działania, żeby do tego nie dopuścić” - podkreślił Kozłowski.

Ograniczą prawnie?

Zaznaczył jednocześnie, iż nie wyobraża sobie, by w trakcie przyszłorocznego Marszu Niepodległości powtórzyły się incydenty, jak te z poniedziałkowej manifestacji w stolicy. „Mam nadzieję, że znajdziemy zgodne z ustawą o zgromadzeniach publicznych podstawy prawne, by ograniczyć możliwość takiego manifestowania, które stwarza zagrożenia dla mieszkańców miasta, placówek dyplomatycznych” – dodał.

Pytany o możliwość wcześniejszych prewencyjnych działań policji, w tym zabezpieczenia newralgicznych miejsc na trasie marszu, Kozłowski odpowiedział: „W demokratycznym kraju interwencja policji musi być uzasadniona konkretnym zdarzeniem. Nie sposób aresztować wszystkich zanim do zdarzenia dojdzie. Tak bywało w poprzednim systemie, sam byłem zatrzymywany prewencyjnie. Dzisiaj na szczęście policja nie działa tak, jak milicja w systemie komunistycznym”.

Kozłowski zauważył, iż rację ma prezydent Bronisław Komorowski „przypominając, że niesłusznie odrzucono jego inicjatywę o zakazie zasłaniania twarzy podczas zgromadzeń publicznych”.

„Gdzieś pomiędzy jedną wolnością chronioną, wolnością do manifestowania swoich poglądów podczas zgromadzeń, a innymi wolnościami - do życia w spokoju, poczucia bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania, ta równowaga, ten kompromis, zostały zachwiane na korzyść tych, którzy chcą tę wolność zgromadzeń wykorzystywać w celach przestępczych. Smutne to” - dodał wojewoda.

Kozłowski spotkał się z dziennikarzami w Płocku przed konsultacjami społecznymi z udziałem m.in. komendanta mazowieckiego policji Cezarego Popławskiego na temat bezpieczeństwa w tym mieście.

Znowu burdy

Podczas organizowanego we wtorek przez narodowców Marszu Niepodległości doszło - podobnie jak w poprzednich latach - do burd. Poszkodowanych zostało 19 osób, 14 przewieziono do szpitali. Rannych zostało 12 policjantów. Zniszczono m.in. kilka samochodów. Policjanci użyli pałek, gazu pieprzowego oraz broni gładkolufowej z gumowymi kulami. Marsz został rozwiązany przez ratusz na żądanie policji, mimo to demonstranci przeszli całą zaplanowaną trasę.

Podczas marszu zatrzymano 72 osoby w związku z napaścią na funkcjonariuszy, chuligaństwem i niszczeniem mienia. Wśród zatrzymanych jest jedna osoba podejrzewana o podpalenie instalacji "Tęcza" na pl. Zbawiciela oraz trzy w związku z podpaleniem kabiny wartowniczej przy ambasadzie, próbami wejścia na jej ogrodzenie oraz obrzucania terenu ambasady racami.

TAK WYGLĄDAŁY ZAJŚCIA PODCZAS PONIEDZIAŁKOWEGO MARSZU:


PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • MarianJK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2013 08:13 MarianJK

  według pana ci którzy walcza o Polskę są wszystkiemu winni? czy uda się jakakolwiek demonstracja która jast pacyfikowana przez państwo?

 • jojo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2013 20:25 ~jojo

  odpowiedzialność ponosi każdy za siebie czyli ten kto rozrabiał

 • jan winnicki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2013 20:06 ~jan winnicki


  WILGRAFWILGRAF

  TO BYŁA PROWOKACJA POlicyjna !!!
  http://www.youtube.com/watch?v=fI41wUIJFXE  "Ja bardzo przepraszam panie profesorze, że się wtrącam, ale ja myślę, że z tymi prowokacjami to trzeba by ostrożnie. Wie pan, to się tak mówi. Na przykład kiedyś w jednej fabryce oddział ZOMO zgłosił się na ochotnika, żeby uporządkować salę na sesję. Wszyscy zaczęli krzyczeć: prowokacja, prowokacja! A oni przyjechali, poustawiali krzesła, posprzątali i poszli. Także chyba trzeba by ostrożnie. Ja tak myślę."

 • jan winnicki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2013 20:05 ~jan winnicki


  WILGRAFWILGRAF

  TO BYŁA PROWOKACJA POlicyjna !!!
  http://www.youtube.com/watch?v=fI41wUIJFXE  "Ja bardzo przepraszam panie profesorze, że się wtrącam, ale ja myślę, że z tymi prowokacjami to trzeba by ostrożnie. Wie pan, to się tak mówi. Na przykład kiedyś w jednej fabryce oddział ZOMO zgłosił się na ochotnika, żeby uporządkować salę na sesję. Wszyscy zaczęli krzyczeć: prowokacja, prowokacja! A oni przyjechali, poustawiali krzesła, posprzątali i poszli. Także chyba trzeba by ostrożnie. Ja tak myślę."

 • rick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2013 20:03 ~rick

  "Nie sposób aresztować wszystkich zanim do zdarzenia dojdzie."

  Ale w trakcie już nie ma przeszkód. Nie zrobili tego, bo co?

  "Tak bywało w poprzednim systemie, sam byłem zatrzymywany prewencyjnie. Dzisiaj na szczęście policja nie działa tak, jak milicja w systemie komunistycznym”

  Z tego co widzę to obecnie Policja certoli się z bandytami, a SM pobłażania nie ma dla przechodzących na czerwonym studentów i babć handlujących pietruszką na ulicy.

 • net

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2013 19:09 ~net

  To dlaczego w prawie nie zapisać, że organizatorzy ponoszą odpowiedzialność materialną za szkody wyrządzone przez to bydło. Od razu Tumanowicz, Bosak i Zawisza przestaliby bawić się w narodowe pochody. A swoją drogą to efekt wystąpień Jarosława Kaczyńskiego do prawej strony. Te jego wystąpienia przypominają pewną epokę w historii.

 • warszawianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2013 18:03 ~warszawianka

  a kto sieje nienawiśc do zydów , homoseksualistów, rosjan??????? Trzeba poczytać wypowiedzi Pana posła pisu Bartosza Kownackiego , katolika, chrześcijanina, który tęczę nazywa "pedalską" bo oczywiście NIE PAMIETA , że tęcza stworzona przez Boga stanowi symbol pojednania Boga z ludźmi i obietnicę, że wiecej nie zatopi świata... jak widać nauki koscielne Panu Bartoszowi umknęły.... więc nie tylko liderzy ponoszą odpowiedzialność ale także tacy ludzie jak pan poseł...szkoda w ogole gadać, obciach na cały świat. Wyszły chyba wszystkie nasze polskie kompleksy....echhhh

 • WILGRAF

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2013 17:29 WILGRAF

  lubin1944lubin1944

  Ja też na to liczę i solidaryzuję się z Warszawiakami , niech pogonią tą chołotę. Ciekawe co by winnicki , zawisza czy bosak powiedział jak ktoś by mu coś spalił?


  ARGUMENTY SĄ NIE DO PODWAŻNIA - zadymiarze uciekali i chronili się w ramionach POlicji !

 • sprawiedliwy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2013 17:27 ~sprawiedliwy

  Kozłowski od kiedy jesteś Sądem. Zanim coś powiesz to pomyśl.

 • Tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2013 17:17 ~Tomek

  WILGRAFWILGRAF

  TO BYŁA PROWOKACJA POlicyjna !!!
  http://www.youtube.com/watch?v=fI41wUIJFXE


  nie osmieszaj sie. tym razem to sami zaczeli sie tluc ze soba. tak jak w tym roku wiekszosc akcji to byly prowokacje to nie ta wczorajsza i troche zbyt pozno zauwazyles caps locka ;)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »