Informacje

10.10.2014 13:30 odpowiedź na słowa krajowego konsultanta

Wojewoda: Jesteśmy przygotowani na przyjęcie pasażera z objawami eboli

SERWISY:

Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski zapewnia, że jesteśmy przygotowani na przyjęcie pasażera lub pasażerów z objawami wirusa ebola. To odpowiedź na słowa krajowego konsultanta ds chorób zakaźnych, który zaalarmował, że lekarze uciekną przed chorym na ebolę.

- Podtrzymuje słowa z wczoraj, jesteśmy przygotowani. Trzeba mocno podkreślić, że poziom zagrożenia w Polsce jest dużo niższy, niż w krajach Europy Zachodniej czy Stanach Zjednoczonych, przed wszystkim dlatego, że nie mamy bezpośrednich lotów pomiędzy polskimi portami, a krajami w których ebola wywołuje te straszne śmiertelne skutki  - powiedział Kozłowski w piątek na antenie TVN 24.

Zapewnił, że opracowano procedury związane z transportem do szpitala zakaźnego przy ul. Wolskiej.

"Lotnisko przygotowane"

- Jeżeli docierają do nas pasażerowie, to w znacznie mniejszej ilości, niż do krajów zachodnich, i docierają lotami pośrednimi. Lotnisko Okęcie jest dobrze przygotowane. Mamy opracowaną procedurę, jak postępować, gdyby na pokładzie samolotu znalazł się pasażer, który sygnalizuje objawy gorączkowe, a mógł mieć kontakt z chorymi - powiedział.

Jak tłumaczy, dotyczy to zarówno osoby potencjalnie chorej, która trafiłaby do Warszawy na pokładzie samolotu jak osób, które wspólnie z nią odbywałyby rejs.

- Jest odpowiedni transport sanitarny na lotnisku, tzw. nosze izolacyjne, miejsca izolacyjne w samej siedzibie portu lotniczego, dwie wewnętrzne karetki pogotowia w pełni izolacyjne, żeby bezpiecznie przewieźć takiego pasażera. Mamy procedury, co robić z pozostałymi pasażerami, z którymi miał kontakt - powiedział Kozłowski.

"Nie jesteśmy przygotowani"

W piątek na antenie TVN 24 prof. Andrzej Horban, konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych stwierdził, że nie jesteśmy przygotowani na leczenie chorych z ebolą. Jego zdaniem lekarze w obawie o własne zdrowie uciekną w popłochu, zamiast leczyć chorych. Wyjaśnił, że nie ma nie tylko procedur, warunków, ale też… skafandrów.

Obawy budzi wyposażenie

Już w czwartek Jacek Kozłowski zapowiedział, że zostaną przygotowane szczegółowe wytyczne dla lekarzy pierwszego kontaktu, jak postępować w przypadku wykrycia wirusa ebola. Będą one opracowane wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym oraz konsultantami w dziedzinie chorób zakaźnych. Jak dodał, choć lekarze wiedzą, jak zachować się w takich sytuacjach, szczegółowe schematy pozwolą uniknąć błędów. W przyszłym tygodniu wytyczne trafią do lekarzy. - Chcemy być pewni, że lekarze podstawowej opieki zdrowotnej odpowiednio zareagują, więc dostaną dodatkowy algorytm postępowania - powiedział.

Wojewoda zwrócił uwagę, że to lekarze pierwszego kontaktu mają największe szanse na zetknięcie się z osobą zarażoną, ponieważ chory z niepokojącymi objawami zwykle w pierwszej kolejności zgłasza się do swojego lekarza. Zapowiedział, że jeszcze w październiku odbędą się w Warszawie ćwiczenia. Jeden ze scenariuszy będzie przewidywał przylot chorego pacjenta na lotnisko, drugi - wizytę potencjalnie chorego u lekarza POZ. CZYTAJ WIĘCEJ

CZWARTKOWA WYPOWIEDŹ WOJEWODY MAZOWIECKIEGO:

kś/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • PolakMały

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2014 14:22 ~PolakMały

  Taki rympał... a nie przygotowani!!!!!!!

 • Braciszek Tuck

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2014 12:36 ~Braciszek Tuck

  Wojewoda jest przygotowany na pacjentów z ebolą. Krajowy konsultant medyczny twierdzi, że lekarze uciekną od takich. Pytanie mam więc. Kto ucieknie pierwszy. Wojewoda przed pacjentami, lekarze przed pacjentami i wojewodą, czy pacjenci przed lekarzami?

 • zibi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2014 10:26 ~zibi

  Lekarze mówią co innego,a to oni są najbardziej w temacie.

 • rrr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2014 23:58 ~rrr

  Ja bym się tak nie chwalił, bo pozostali powiedzą że nie są gotowi i będą do nas przylatywać ...

 • PanDemonium

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2014 22:38 ~PanDemonium

  Jakby co koziołek matołek nałoży sankcje na tego/tą ebolę

 • jędrek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2014 21:32 ~jędrek

  za te kłamstwa pan Kozłowski powinien zapłacić głową , powinien podać się do dymisji, w Warszawskim pogotowiu ratunkowym niema żadnych kombinezonów tak politycy z PO oszukują Warszawiaków i mieszkańców naszego kraju .

 • Pinocchio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2014 21:24 ~Pinocchio

  jaś~jaś

  szpitale jak i pogotowie ratunkowe w Warszawie nie są przygotowani na pacjentów z ebolą , za kłamstwa które wypowiada pan wojewoda Kozłowski powinien odpowiadać karnie że oszukuje mieszkańców Warszawy.

  Oni, PeOwcy, inaczej nie potrafią, tak się przyzwyczaili do ustawicznych łgarstw. Kozłowski jest tylko skromnym naśladowcą swojej szefowej HGW. To prawdziwa mistrzyni !

 • jaś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2014 20:10 ~jaś

  szpitale jak i pogotowie ratunkowe w Warszawie nie są przygotowani na pacjentów z ebolą , za kłamstwa które wypowiada pan wojewoda Kozłowski powinien odpowiadać karnie że oszukuje mieszkańców Warszawy.

 • Ebola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2014 19:48 ~Ebola

  Kościelna babcia~Kościelna babcia

  Misjonarz z gorączka rozdawał paluchami komunię dzieciom na mszy.....

  Babciu, błagam cię - nie strasz !

 • jebola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2014 19:07 ~jebola

  tak, tak, proponuję prosto do gabinetu wojewody bo np. w szpitalu najbliżej położonym lotniska nic ta ten temat nie wiadomo

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »