Informacje

27.01.2014 18:49 Problemy z ustawą śmieciową

Wojewoda: gminy nie kontrolują firm odbierających śmieci

SERWISY:

- Żadna ze skontrolowanych na Mazowszu gmin nie sprawdzała jak firmy odbierające odpady komunalne wywiązują się z zawartych umów - powiedział wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski. W efekcie część śmieci mogła trafiać poza region.

Kozłowski na poniedziałkowej konferencji prasowej przyznał, że ustawa śmieciowa nie przewiduje sankcji za to, że samorządy nie prowadzą takich kontroli.

- Fakt, że takich sankcji nie ma, a samorządy mają ustawowy obowiązek kontroli firm, budzi nasz niepokój - podkreślił.

Wojewoda mazowiecki poinformował, że nałożenie sankcji na gminy za brak kontroli podmiotów odbierających odpady komunalne jest jedną z rekomendacji, jaką wraz z Wojewódzkim Mazowieckim Inspektorem Ochrony Środowiska Adamem Ludwikowskim skierował do ministra środowiska.

- Drugim pomysłem jest obowiązek sporządzania przez gminy harmonogramu rocznych kontroli i uzgadniania go z wojewódzkim inspektorem ochrony środowiska - dodał wojewoda.

Będą zmiany w ustawie?

W resorcie środowiska pod przewodnictwem Andrzeja Kraszewskiego pracuje grupa ekspertów, która ma do czerwca przygotować propozycję zmian tzw. ustawie śmieciowej. Zdaniem Ludwikowskiego, który również wziął udział w konferencji, nowelizacja mogłaby zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2015 r.

Wojewódzki Mazowiecki Inspektor Ochrony Środowiska poinformował, że kontrola jaką od lipca do października zeszłego roku przeprowadziła inspekcja na Mazowszu dotyczyła 32 samorządów (10 proc. gmin z województwa).

Zbierają więcej śmieci

Ludwikowski dodał, że w trzecim kwartale ubiegłego roku odnotowano, w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej, wzrost masy odpadów zebranych w gminach (o 13 proc.) i dwukrotny wzrost masy odpadów segregowanych. Część regionalnych instalacji przetwarzania odpadów komunalnych jest rozbudowywana i modernizowana; zmniejsza się liczba dzikich wysypisk śmieci.

Inspektor wskazał jednak, że problemem na Mazowszu jest terminowość i rzetelność składanych przez gminy sprawozdań z prowadzonej gospodarki śmieciowej. Nie wszystkie gminy otworzyły tzw. punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.

Jedyną gminą na Mazowszu, która nie zorganizowała przetargu na odbiór i zagospodarowywanie śmieci, jest gmina Jednorożec. Samorząd został ukarany przez inspekcję środowiska. Gmina odwołała się od tego postanowienia, twierdząc, że obowiązujący na jej terenie system śmieciowy jest zgodny z wymogami ustawy.

"Nie stawiamy Warszawie żadnego terminu"

Sam wojewoda przyznał w rozmowie z tvnwarszawa.pl, że martwią go problemy Warszawy z wdrożeniem ustawy śmieciowej.

- Chcielibyśmy, żeby już wszyscy mieszkańcy Warszawy funkcjonowali w nowym systemie, który zachęca do selekcji odpadów, zwiększa ilość odpadów zbieranych selektywnie, aby osiągnąć ten efekt pozytywny, który mamy bardzo wyraźnie na terenie całego województwa. Wzrasta i ilość zbieranych odpadów i tych, które są zbierane selektywnie - powiedział Jacek Kozłowski.

Wojewoda nie wyznaczył jednak władzom stolicy konkretnego terminu na wdrożenie ustawy w całym mieście. - Nie stawiamy żadnego nowego terminu, bo nie chcemy stawiać terminów nierealistycznych. Dotychczasowy termin 1 lutego to była deklaracja miasta. Zobowiązujemy miasto do tego, żeby systematycznie składało nam sprawozdania ze zmian sytuacji i, żeby przede wszystkim informowało mieszkańców, którzy funkcjonują w systemie przejściowym, o zasadach funkcjonowania tego systemu

Kłopoty z przetargiem

Umowy na odbiór śmieci podpisano 19 listopada, ale tylko na obsługę 4 z 9 obszarów, na które podzielono Warszawę.

- Od 1 lutego Lekaro będzie obsługiwało Pragę Południe i Północ (wartość umowy to ok. 114,4 mln zł brutto) oraz Rembertowa, Wawra i Wesołej (ok. 96 mln zł brutto).
- Sita Polska - z Ursynowa i Wilanowa (108 mln zł brutto).
- Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania będzie odbierać odpady ze Śródmieścia (za 109,6 mln zł brutto),

To oznacza, że według nowych zasad śmieci będą odbierane z 8 dzielnic - mniej więcej połowy miasta. W pozostałych będzie obowiązywać system pomostowy, bo postępowanie w sprawie wyboru firm w tych rejonach toczy się przed Krajową Izbą Odwoławczą.

PAP/lata/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Mieszkaniec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2014 17:45 ~Mieszkaniec

  Z tych firm to Lekaro wywozi i Siekielski , i gazeta fakt pokazała i tvn uwaga 3 lata temu i co im zrobili????????????? Nic pawnie 5 zł dali Hanni na wejście do Wilanawa albo komuś innemu/???????

 • mitka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2014 12:12 ~mitka

  Proszę tylko sprawdzić gdzie firmy Byś,Lekaro,Remondis lub Sita wywoża smieci,po tak zwanej segregacji!!!!!!I wszystko jasne!!Czy ktoś to u Pana marszałka to kontroluje , czy tylko bierze kasę.Gdzie jest opłata marszałkowska od tych firm ,na pewno nie na Mazowszu.

 • Toro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2014 10:45 ~Toro

  Polacy dofinansowali budżety gmin i miast na ponad 3mld zł przez pól roku na czysto (po stronie gmin i miast praktycznie żadnych zobowiązań)dzięki "śmieciówce". Fakt przeszedł bez bez echa. To tylko mnie utwierdza w przekonaniu że to kraj tchórzy i bezmózgów.

 • Mieszkaniec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2014 09:48 ~Mieszkaniec

  My będziemy seggregować a śmieci i tak skończą na żwirowisku!!!!!!!!!!!!!!!!!! Takie są firmy i taki mamy ...?????????

 • dr39

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2014 08:09 ~dr39

  Proponuję zamknąć stadion Legii :) To wojewoda potrafi. Takie małe lekarstwo na wszystko :)

 • Za zimno

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2014 23:43 ~Za zimno

  Rysiek z Kranu~Rysiek z Kranu

  Serce się kraje na widok naszych przepracowanych posłów. Biedactwa z przemęczenia zapomnieli tak istotnej dla całego kraju ustawy dobrze napisać. Myślę, że trzeba będzie ich wspomagać skandowaniem na Wiejskiej, wszak dobry doping potrafi zmotywować.

  A gdzie chcesz skandować, pod Sejmem

 • Know how

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2014 23:39 ~Know how

  Kozieł~Kozieł

  Nie moge patrzec na tego gamonia, on nic nie moze, nic od niego nie zależy, marny aparatczyk.

  I to właćnie jest jego siła : Nigdy nie podpada swojej możnej protektorce, Bufetowej.

 • Buzia jak malina

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2014 23:37 ~Buzia jak malina

  Nick~Nick

  Inteligentny człowiek :)

  A jaki przystojny !

 • kajak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2014 22:53 ~kajak

  najśmieszniejsze jest to, że nikt nie kontroluje w Wawie faktur za wywóz odpadami. Firma odbierająca odpady wystawia fakturę a miasto ją płaci bez sprawdzenia czy usługa została faktycznie wykonana.

 • prosta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2014 22:44 ~prosta

  do kozieł, jako jesteś kozieł to stań przed jakąś betonową ścianą i walnij swoim łbem w nią najsilniej jak możesz, a jak przeżyjesz to wracaj tam skąd pochodzisz - CO SIĘ MARTWISZ CO SIĘ SMUCISZ, ZE WSI JESTEŚ NA WIEŚ WRÓCISZ!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »