Informacje

18.07.2012 18:53 grzywna do 200 tysięcy złotych

Wojewoda chce wyższych kar
za nielegalne reklamy

SERWISY:


Podwyższenie kar za nielegalne wieszanie reklam zasłaniających okna budynków mieszkalnych oraz uproszczenie procedur egzekucyjnych proponuje wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski. Projekt zmian w Sejmie ma złożyć Platforma Obywatelska.

Projekt nowelizacji ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji podnosi wysokość jednorazowej grzywny do 200 tys. zł. Obecnie osoby fizyczne mogą zapłacić do 10 tys. zł a jednostki organizacyjne do 50 tys. zł grzywny.

Ponadto możliwa suma grzywien w danej sprawie zostałaby podniesiona do 1 mln zł. Obecnie w przypadku osoby fizycznej jest to 20 tys. zł, a w przypadku jednostek organizacyjnych do 100 tys. zł.

Projekt zakłada także uproszczenie procedury egzekucyjnej oraz ułatwia zdjęcie reklamy na koszt właściciela.

Problem dużych miast

Wojewoda mazowiecki na środowej konferencji prasowej powiedział, że mimo prawa zabraniającego od 19 czerwca ub. r. zasłaniania reklamami okien wielorodzinnych budynków mieszkalnych, takie przypadki wciąż się zdarzają. Ocenił, że jest to problem dużych miast, w szczególności Warszawy.

Podkreślił, że niska wysokość grzywny, jaką może nałożyć inspektor, nie prowadzi do zdejmowania nielegalnie wiszących reklam. - Nieuczciwym wspólnotom mieszkaniowym i właścicielom nośników opłaca się przeciągać procedury zażaleniami i skargami na kolejne decyzje nadzoru budowlanego oraz kolejne etapy postępowania - wyjaśnił.

Zaznaczył, że celem nowelizacji nie jest przeciwdziałanie reklamie wielkoformatowej, ale przypadkom naruszania prawa - także zasłaniania zabytków reklamami pod pozorami sponsorowania np. remontu. - Być może strach przed dolegliwą karą i jej nieuchronnością spowoduje, że w Warszawie nie będzie nielegalnych reklam - dodał.

W sejmie dopiero po wakacjach

Kozłowski zapowiedział współpracę z organizacjami rynku reklamowego. Listy lokalizacji nielegalnych nośników mają być aktualizowane przez nadzór budowlany i przesyłane do właścicieli nośników reklamy zewnętrznej, domów mediowych zajmujących się sprzedażą powierzchni reklamowych oraz reklamodawców.

Andrzej Halicki (PO) poinformował, że projekt noweli zostanie w przyszłym tygodniu zaprezentowany prezydium klubu PO. Dodał, że Sejm zajmie się projektem prawdopodobnie dopiero po przerwie wakacyjnej. "Jesienią powinniśmy zakończyć proces legislacyjny" - ocenił.

Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Warszawie Andrzej Kłosowski poinformował z kolei, że obecnie toczy się 40 postępowań dotyczących nielegalnych reklam, z których 10 to sprawy związane z przysłonięciem okien budynków mieszkalnych. Zaznaczył, że postępowania są długotrwałe. W ciągu roku nadzór budowlany doprowadził do usunięcia dziesięciu nielegalnych reklam. Na wspólnoty mieszkaniowe będące właścicielami budynków nałożono w sumie 350 tys. zł grzywien.

PAP/bf/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • villle

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2013 19:04 ~villle

  Przestrzeń publiczną w Polsce powinno się uporządkować już dawno. Niedobrze prezentują się chyba obrzeża miast (np. alKrakowska, wyjazd na Siedlce i Lublin oraz miasto Marki), gdzie architekturę (w Markach to zabytkowa, przedwojenna niestety bardzo zapuszczona architketura) przytłacza ogorm szyldów, reklam, bilboardów, a co najgorsze tzw ekranó LED-owych. LEDowe reklamy powinny być niedozwolone. Kompletnie mylą kierowców, mylą się z sygnalizacją świetlną, rażą w kolorze czerownym, zielonym lub takim tandetnym jaskrawoniebieskim. Niestety ta kompletna dowolność wzięła się z tego, że wciąż brak fachowych przepisów. Ludzie wieszają reklamy, a ,że są tak tandetne to już wielu nie obchodzi. To wstyd, że tak chaotyczna jest nasza przestrzeń publiczna. Trzeba coś z tym zrobić!

 • Elżbieta Malessa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2012 11:12 ~Elżbieta Malessa

  Szkoda ,że Wojewoda z taką determinacją nie chce karać urzędników-nieudacznikaów z Wydziału Infrastruktury, dla których pismo wysłane faksem jest dokumentem elektronicznym i żądają dołączenia bezpiecznego podpisu elektronicznego.Skąd oni biorą do urzędów takie miernoty.

 • KOGÓT

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2012 09:29 ~KOGÓT

  WZRÓSZAJONCE...

 • Bez_oporów

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2012 08:05 ~Bez_oporów

  Oprócz wysokich grzywien sprawę pomoże rozwiązać napalm. Zalać reklamę i podpalić. Straż pożarna nie ma po co przyjeżdżać, bo i tak tego nie ugaszą.

 • Luk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.07.2012 21:42 ~Luk

  Wreszcie jakiś dobry pomysł:)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »