Informacje

19.07.2018 19:54 pomysły na upłynnienie ruchu

Wojciechowicz: nowe miejsca pracy na Pradze pomogą zmniejszyć korki

SERWISY:

50 tysięcy nowych miejsc pracy po prawej stronie Wisły, tańsze bilety ZTM, rozwój carsharingu czy system inteligentnej kontroli ruchu drogowego - to rozwiązania, które - według kandydata na prezydenta Warszawy Jacka Wojciechowicza - mogłyby pomóc upłynnić ruch drogowy w stolicy.

- Korki w Warszawie jak w każdym dużym mieście stanowią problem, którego do końca zapewne nigdy nie da się zlikwidować, ale na pewno można próbować wprowadzić rozwiązania, które spowodują, że korki w mieście będą mniejsze - mówił Wojciechowicz na czwartkowej konferencji prasowej.

Nowe miejsca pracy

Pierwszą z proponowanych przez niego zmian jest stworzenie 50 tysięcy nowych miejsc pracy po prawej stronie Wisły. Jak wskazywał, Warszawa jest tak skonstruowana, że największe zatory ruchu mają miejsce rano ze wschodu na zachód, a po południu - z zachodu na wschód.

- Jest to spowodowane tym, ze mamy niezrównoważony podział miejsc pracy pomiędzy lewobrzeżną Warszawą a jej praską stroną. Nasz plan spowoduje, że wszyscy ci, którzy jadą na lewą stronę Wisły nie będą musieli tego robić - podkreślił Wojciechowicz, wiceprezydent stolicy w latach 2006-2016.

Jego zdaniem zrealizowanie tego pomysłu pozwoli na "zmniejszenie obciążenia ruchem samochodowym na mostach w godzinach rannego szczytu około 10 procent", a także przyczyni się do zmniejszenia problemu smogu w mieście.

Bezpłatna komunikacja w Śródmieściu

Wojciechowicz zaproponował też bezpłatną komunikację miejską, która miałaby obowiązywać na terenie Śródmieścia w godz. 11-14. - Wtedy komunikacja i tak funkcjonuje ale jest słabo, albo przynajmniej znacznie mniej obłożona niż w szczycie - przekonywał.

Propozycja tańszych o 10 procent biletów ZTM miałaby być z kolei rekompensatą dla posiadaczy długookresowych biletów, którzy nie mogą skorzystać z darmowej komunikacji na terenie Śródmieścia. Wojciechowicz chciałby też wprowadzić roczny bilet ZTM w cenie trzech biletów kwartalnych. Miałby on stanowić ofertę dla tych mieszkańców stolicy, którzy zdecydują się na dłuższą umowę z ZTM.

Buspas dla aut z kilkoma pasażerami

System inteligentnej kontroli ruchu drogowego i sygnalizacji świetlnej na terenie całego miasta to kolejny z pomysłów, służący upłynnianiu ruchu drogowego w Warszawie. - Zbudowanie tego systemu da przynajmniej 20-25 procent lepsze przepływy jeśli chodzi o ruch samochodowy. To też ma znaczenie nie tylko dla czasu przejazdu ale też dla ekologii i jakości powietrza - argumentował.

Pozostałe z koncepcji Wojciechowicza to między innymi buspas dla samochodów z trzema lub czterema pasażerami, rozwój carsharingu (wynajem auta na minuty lub godziny - red.), przedłużenie dwóch istniejących linii metra czy budowa parkingów P+R w podwarszawskich gminach - szczególnie w bliskości linii kolejowych.

Wojciechowicz mówił także o budowie czterech obwodnic: śródmiejskiej, miejskiej, ekspresowej i autostradowej. - Od co najmniej pięciu lat walczę z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad o budowę obwodnicy autostradowej mniej więcej 25-30 kilometrów od Warszawy, bo to jest istotny element do tego, by cały ruch tranzytowy, szczególnie ciężkich samochodów, ale nie tylko, można było wyprowadzić całkowicie - wskazywał samorządowiec.

Zwrócił też uwagę na alternatywny system transportu publicznego tak zwany "monorail" czyli kolej jednoszynową. - Kolejka, która porusza się na jednej szynie, jest dużo tańsza od metra, a ma tę samą zaletę: nie stoi w korkach, ponieważ jedzie nad ziemią. To jest rozwiązanie stosowane w wielu miastach. W Warszawie można o tym myśleć w przypadku skomunikowania bardziej peryferyjnych dzielnic, które nie mają szansy na metro. Jest to środek transportu praktycznie tak samo skuteczny co metro natomiast porównywalny cenowo do linii tramwajowych, które mimo uprzywilejowania jednak biorą udział w normalnym ruchu drogowym i nie poruszają się równie sprawnie - zaznaczył Wojciechowicz.

Zapowiedział, że szczegóły powyższych inicjatyw będzie przedstawiał na wrześniowej konwencji wyborczej.

Swoje pomysły na zmniejszenie korków w stolicy zaproponował też Rafał Trzaskowski:

PAP/kk/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Michał

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2018 18:24 ~Michał

  Według mnie każda nowa inwestycja ma ogromną szansę pomóc w zmianach na Pradze. W ostatnich latach było ich bardzo dużo i większość z nich bardzo trafionych. Trzymam mocno kciuki za władzę by udało im się zatrzymać ducha Pragi i pomóc jednocześnie mieszkańcom. To trudne, jednak jak widać choćby po remoncie Konesera można to wykonać.
  Kwartał podałem jako przykład bo był pustostanem straszącym okolice a dziś pchają się do niego największe firmy z Polski i świata.

 • profesor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2018 13:34 ~profesor

  Drugi kandydat z PO jest na straconej pozycji.
  Nie głosuję na nikogo kto jest z PO i na nikogo kto był w PO.

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2018 12:58 ~Nick

  Bardzo ciekawe, tylko w jaki sposób i w jakim czasie chce utworzyć te miejsca pracy? Takie obietnice bez pokrycia." Głosuj na mnie wtedy dostaniesz prawie za darmo każde śniadanie taki człowiek na odpowiednim miejscu powiedzie Ciebie ku szczęściu..." Zamiast snuć szumne wizje itd zaczęli by rozsądnie gospodarować publicznymi pieniędzmi i wiele problemów byłoby do rozwiązania.

 • podstawy psychologii

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2018 11:19 ~podstawy…

  Czyli, samochody NA MINUTY, mają uspokoić ruch??? :)
  Każdy wynajmujący,będzie chciał jak najdłużej jechać :)

 • Zawiedziony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2018 10:40 ~Zawiedziony

  "Ekologiczny" elektryczny carsharing w Paryżu właśnie zbankrutował.
  A idea carsharingu to pod przykrywką ograniczania emisji i ruchu na drodze zwykłe ograniczenie swobody poruszania się ludzi. Najlepiej jest wpakować mieszkańców do zbiorkomu, maksymalnie uprzykrzyć życie właścicielom aut, zlikwidować pieniądz papierowy i wprowadzić elektroniczny. Wecie jaki będzie tego skutek? Pełna kontrola nad życiem mieszkańców.

 • ciekawe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2018 10:32 ~ciekawe

  I co to mają być za miejsca pracy? nowe biurowce dla specjalistów z Pragi czy 4 monopolowe na każdej ulicy i posady sprzedawców i kiperów?
  A może pomysł konkurenta z tej samej partii, Hale sportowe i lodowiska, przy każdym przystanku?
  A może "Zamkniętą Ząbkowską" rozszerzą na cała Pragę i mieszkańców zatrudnia jako statystów?

 • real

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2018 10:28 ~real

  Znając tą ekipę, to by zmniejszyć ruch na mostach, po prostu je zamkną :)

 • z nudów

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2018 10:26 ~z nudów

  Może między 11 a 14 jest mniejsze obłożenie, bo ludzie wtedy siedzą w pracy?

  Dlaczego ci "aktywiści" i urzędnicy zakładają, że ludzie po mieście jeżdżą dla zabicia czasu i dla przyjemności? I że dowolnie wybierają sobie czas i miejsce przemieszczania się???

 • Piosenka Ferdka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2018 10:10 ~Piosenka Ferdka

  Kiełbasa, browary i inne towary
  narodzie kochany, ja Tobie dam
  opiekę lekarską i rentę wysoką
  tylko mnie wybierz na prezydenta

  Kokosy, banany, narodzie kochany
  a zamiast pracy taniec i śpiew
  i każden będzie miał, co tylko będzie chciał
  tylko mnie wybierz na prezydenta

  Ja obiecuję wam, ja obiecuję wam
  ja obiecuję wam, ja obiecuję wam
  ja obiecuję wam, ja obiecuję wam
  ja obiecuję wam, tralalala

 • POtrafi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2018 09:47 ~POtrafi

  Adam~Adam

  następny oszołom lepiej otworzycie ulice Ząbkowską.Zapraszam rano i po godzinie 16 zobaczcie jakie są korki.i ukrajcie winnych tej decyzji

  Czyli PO, skutecznie "uspokoiło ruch" na Pradze. Już teraz.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »