Informacje

06.10.2018 17:25 konwencja wyborcza

Wojciechowicz: musimy rozwijać Warszawę jeszcze szybciej

SERWISY:


Musimy rozwijać Warszawę jeszcze szybciej, bo to buduje nasz budżet - mówił w sobotę na konwencji wyborczej kandydat na prezydenta stolicy Jacek Wojciechowicz. Zaproponował m.in. rozbudowę sieci tramwajowej, ukończenie tzw. obwodnicy śródmiejskiej oraz budowę oceanarium na Pradze.

Jacek Wojciechowicz, który w sobotę wziął udział w konwencji wyborczej Akcji Warszawa przekonywał, że stolicy potrzebny jest kandydat doświadczony i bezpartyjny. Dodał, że propozycje które przedstawia, są - w przeciwieństwie do tych zaproponowanych przez pozostałych kandydatów - realne do zrealizowania. Na sobotniej konwencji Wojciechowicza poparli m.in. Stefan Niesiołowski (PSL-UED), Michał Kamiński (PSL-UED) i były wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.

- Musimy z jednej strony rozwijać miasto jeszcze szybciej, bo to buduje nasz budżet, a z drugiej strony przypomnieć sobie o sferach życia miasta, które do tej pory przez rządy, ale też przez samorządy były zaniedbywane, albo przynajmniej niedoceniane - powiedział Wojciechowicz. Dodał, że chodzi głównie o kulturę, edukację, opiekę społeczną oraz sport. Zaznaczył, że pieniądze na realizacje tych celów można zarobić "tylko i wyłącznie rozwijając miasto".

- Dziś w Warszawie są ludzie, niektórzy z nich mówią, że są aktywistami miejskimi, a należałoby raczej powiedzieć antyszczepionkowcami, albo aktywistami antymiejskimi, dla których każda budowa w Warszawie, mniejsza czy większa to jest jakieś ogromne zdziwienie, bo dla nich miasto najwyraźniej nie składa się z budynków, placów, parków - tylko być może ze szczerego pola kapusty - mówił.

"Nasze zobowiązania są realne"

Zadeklarował, że jeśli wygra wybory dalej będzie budował i rozwijał Warszawę "zgodnie z planami zagospodarowania, zgodnie ze studium i z prawem".

- Nasze zobowiązania są realne. Chcemy rozszerzyć sieć tramwajową - sam ją jeszcze projektowałem - z Wilanowa do Dworca Zachodniego, na Zieloną Białołękę, wydłużenie linii tramwajowej na Gocławek, wydłużenie linii na Tarchominie. To są rzeczy realne, które mieszczą się w budżecie - zapewnił.

Wśród propozycji wymienił także ukończenie tzw. śródmiejskiej obwodnicy oraz dołożenie starań do budowy obwodnicy autostradowej. Dodał, że na Powiślu powstanie zaplecze naukowe, artystyczne, intelektualne i dyskusyjne, "dzielnica typowo artystyczna" powstanie z kolei na Pradze Północ. Również tam - według jego propozycji - powstanie oceanarium.

- Chcę powiedzieć o pomyśle, który może się wydać niektórym futurystyczny, ale gwarantuje, bo sprawdzałem, jest pomysłem realnym. Nie ma w Warszawie oceanarium, też jest to jeden z pomysłów, który warto zrealizować, to nie są wbrew pozorom wielkie pieniądze - zapewnił.

Kandydat na prezydenta Warszawy obiecał także zwiększenie nakładów na kulturę i edukację, oraz rozwój terenów zielonych w celu m.in. walki ze smogiem. Jako jedną z tych propozycji wymienił budowę około dziewięciohektarowego parku na Odolanach.

Propozycje dla młodych i dla seniorów

Jego propozycje skierowane do młodzieży to m.in. bon kulturalny do wykorzystania przez cały rok w kinach, teatrach, operach i muzeach, a także tzw. złota setka, w ramach której spośród uczniów będą "wychwytywani" ci najbardziej utalentowani.

- Chcemy, żeby ludzie utalentowani, ci którzy wyróżniają się w jakiejś dziedzinie ponad przeciętność, żeby im pomóc, jeśli mają problem z polskim, fizyką czy chemią. A jeśli mają problem z finansami, to pomożemy im też finansowo - mówił.

Propozycje dla seniorów to m.in. pomoc oddziałom geriatrycznym oraz program adopcji zwierząt skierowany do seniorów, którzy żyją samotnie. Program ma być bezkosztowy dla miasta.

Wśród kolejnych zapewnień znalazła się walka z korkami i równomierne rozłożenie miejsc pracy w Warszawie. - Korki w Warszawie w większości wynikają z przemieszczania się z zachodu na wschód i ze wschodu na zachód. Dlaczego tak się dzieje? Dlatego, że 160 tys. miejsc pracy znajduje się na Pradze, a 740 tys. na lewym brzegu Wisły. Trzeba zrobić wszystko, żeby stworzyć możliwości nowych miejsc pracy na Pradze - mówił.

Zdaniem Wojciechowicza kandydaci na prezydenta Warszawy z ramienia PiS i PO przedstawiają nierealne propozycje, zaś realizację postulatów mieszkańców, a nie partii politycznych zagwarantować może jedynie kandydat niezależny.

- Panie Patryku, Panie Rafale. Powiedzcie tak naprawdę co zrobiliście dla Warszawy? Co udało wam się zrobić dla naszego miasta. Pomogę wam w odpowiedzi, bo ona jest bardzo prosta. Niczego nie zrobiliście, nawet w życiu nie zbudowaliście garażu, a chcecie budować metro, projektując je na kolanie przez wasze sztaby wyborcze - ocenił.

(PAP)

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • przyśpieszymy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2018 12:35 ~przyśpieszymy

  Za wolno jeszcze kradną???

 • Radogost

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2018 11:39 ~Radogost

  A nie lepiej od razu powiedzieć, że będzie stała otwarta linia dla deweloperów, gdzie można dostać od ręki pozwolenie na zabudowę absolutnie każdego fragmentu miasta? Wtedy Warszawa będzie rozwijać się jeszcze szybciej!

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2018 11:19 ~Warszawiak

  To jest najbardziej merytoryczny kandydat ze wszystkich kandydatów na Prezydenta m.st. Warszawy.

 • indy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2018 11:12 ~indy

  Wojciechowicz udzielił poparcia Naszemu ursynowowi i Otwartemu Ursynowowi i ich członkowi Skubiszewskiemu na stanowisko burmistrza. A z list NU i OU startuje też Guział, który ma być wiceprezydentem u Jakiego.
  I to ma być ta dobra zmiana panie Wojciechowice? Nie, dziękuję.

 • warszawa live

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2018 09:16 ~warszawa live

  Sam jego wygląd odrzuca...A dodatkowo to ma kolegów w PO - To całkowicie dyskwalifikuje tego kandydata.

 • miasto deweloperów

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2018 08:26 ~miasto…

  Ciekawe, dlaczego rozbudowując miasto i wtłaczając do niego coraz więcej ludzi, nie rozbudowuje się dróg lecz je zwęża i ogranicza ich przepustowość?
  Czy ci wszyscy ludzie mają siedzieć w domach na zasiłkach?

 • Andrzej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2018 00:22 ~Andrzej

  Budżet to akurat w dużej mierze składa się z kredytów...
  aaaa.... bo to chodzi o nasz, czyli ich budżet! No to wszystko się zgadza.

 • pamięć

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.10.2018 21:59 ~pamięć

  Najdelikatniej mówiąc, to jest dość bezczelny gośc.

 • Były warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.10.2018 21:50 ~Były warszawiak

  A kto ją potem zwinie. Z doświadczenia wiem, że po rozwiniętym dywanie zaraz chodzą.

 • ruszie tyłki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.10.2018 19:39 ~ruszie tyłki

  Dla mnie ważniejsze, że liczniki prądu nabijają nam rachunki z sufitu. Koszmarne rachunki do zapłacenia dostaje mnóstwo ludzi, którym wymieniono liczniki ze starych „z kółkiem” na nowe elektroniczne. Wyższe rachunki za prąd dostawały szczególnie te osoby, które wymieniły oświetlenie i sprzęty na … energooszczędne. Główny Urząd Miar przyznaje, że problem nie jest wydumany.

  Naukowcy ujawniają: cyfrowe liczniki zawyżają zużycie prądu nawet o 600 procent!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »