Informacje

14.06.2018 12:45 W ciągu kilkunastu dni

Wojciechowicz chce referendum w sprawie Okęcia. Będzie zbierać podpisy

SERWISY:

- W ciągu kilkunastu dni zaczniemy zbierać podpisy pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum ws. przyszłości warszawskiego lotniska Okęcie - zapowiedział kandydat na prezydenta stolicy Jacek Wojciechowicz.

Wojciechowicz na briefingu prasowym w Pałacu Kultury stwierdził, że jego Instytut Rozwoju Warszawy jako pierwszy zaczął bronić Lotniska Chopina, a PiS w sprawie tego lotniska "kręci". - Z jednej strony mówi o Centralnym Porcie Komunikacyjnym, a z drugiej strony mówi, że utrzyma Okęcie, co kompletnie jest bezsensowne ekonomicznie i na dodatek rząd od początku mówił inaczej, że zamknie Okęcie i Modlin - powiedział Wojciechowicz.

Dwa miesiące na zebranie podpisów

Dodał, że PO również nie zajmuje jednoznacznego stanowiska, mimo jego wniosków do Rady Warszawy.

- W związku z tym mój Instytut Rozwoju Warszawy postanowił, ze rozpocznie zbiórkę podpisów pod referendum i zmusimy Radę Warszawy do tego, żeby rada zapytała warszawiaków o to, czy chcą mieć w Warszawie lotnisko czy nie - zapowiedział były wiceprezydent.

Podkreślał, że lotnisko Okęcie to m.in. 15 tysięcy miejsc pracy, a ponadto już zostały wydane pieniądze na rozbudowę portu. - Zaktywizujemy wszystkie możliwe środowiska w Warszawie, żeby zebrać podpisy i doprowadzić do referendum w tej sprawie - podkreślił Wojciechowicz.

Dopytywany przez dziennikarzy, powiedział, że do przeprowadzenia referendum konieczne jest zebranie "dobrze ponad 100 tysięcy" podpisów, a czas na ich zbiórkę to dwa miesiące.

"To jest kwestia kilkunastu dni"

Dziennikarze pytali także, kiedy rozpocznie się zbiórka podpisów. - Zaczynamy na dniach, bo musimy powołać komitet referendalny, musimy zgłosić go do odpowiednich organów i dopiero wtedy ta zbiórka się zacznie. Ale to nie jest kwestia miesięcy, tylko to jest kwestia kilkunastu dni - podkreślił były wiceprezydent stolicy.

Centralny Port Komunikacyjny ma powstać między Łodzią a Warszawą i ma być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Na jego lokalizację wskazywana jest miejscowość Stanisławów w gminie Baranów. Po pierwszym etapie budowy port ma obsługiwać do 45 milionów pasażerów rocznie, a docelowo nawet ok. 100 milionów. Do końca 2019 r. mają trwać prace przygotowawcze, a sam port ma być budowany przez kolejnych 8 lat, czyli do końca 2027 r.

PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »