Informacje

13.12.2013 08:00 nowy plac na osi stanisławowskiej

Wodniacki ośrodek na cyplu. Przeniosą baraki strażników miejskich

SERWISY:


Jest pomysł na zagospodarowanie baraków, które wkrótce opuści straż miejska. Stojące przy ul. Czerniakowskiej drewniaki mają zostać przeniesione na Cypel Czerniakowski i stać się bazą sportów wodnych. Na uwolnionej przestrzeni ma natomiast powstać nowy dwupoziomowy plac. Pierwsi ujawniamy jego projekt.

Stróże prawa zajmują budynki przy Wisłostradzie od 1995 roku, ale nie byli ich pierwszymi lokatorami. - To baraki po jugosłowiańskich budowniczych błękitnego wieżowca na placu Bankowym – wspomina Marek Piwowarski, pełnomocnik ratusz ds. Wisły.

Strażnicy w odwrocie

Ich lokalizację wybrano wyjątkowo niefortunnie. Ku rozpaczy varsavianistów stanęły dokładnie na historycznej Osi Stanisławowskiej. W założeniu tymczasowa siedziba, jest "domem" strażników prawie 20 lat. Wyprowadzka była jednak nieuchronna i już się rozpoczęła.

- Nie wyznaczono nam ostatecznego terminu, ale część pawilonów została już opróżniona. Przenosimy się do budynków przy Kobielskiej i Sołtyka. Trwają tam ostatnie prace budowlane - mówi Monika Niżniak, rzeczniczka stołecznej straży miejskiej. Przy Czerniakowskiej wciąż pracuje około stu osób. Jak będą wspominać to miejsce? – Na pewno z sentymentem, ale należy pamiętać, że nie były to obiekty biurowe gwarantujące odpowiedni standard pracy. W okresie zimowym było ciężko – przyznaje Niżniak.

Wodniacy w natarciu

Wszystko wskazuje na to, że koniec historii straży miejskiej przy Czerniakowskiej, nie będzie oznaczał śmierci samych budynków. Baraki mają zostać rozebrane i przeniesione na Cypel Czerniakowski. Zlecona przez miasto ekspertyza obejmująca krokwie i ściany, wykazała, że stan techniczny na to pozwala, choć należy brać pod uwagę konieczność wymiany części elementów ciesielskich.

Postawione bliżej rzeki drewniaki mają stać się siedzibą kajakarzy, wioślarzy, fundacji i stowarzyszeń popularyzujących aktywny wypoczynek nad Wisłą. Część budynków będzie służyć do przechowywania kajaków, łodzi czy rowerów wodnych, w innych znajdzie się miejsce na gastronomię i sklep ze sprzętem dla wodniaków.- Chcielibyśmy uczynić to miejscem, gdzie można animować wioślarstwo i kajakarstwo. Szczególnie to drugie intensywnie się rozwija. Działa wiele organizacji, które nie mają żadnego zaplecza nad Wisłą. Są sierotami, chodzą o jednego klubu do drugiego – opowiada Piwowarski.

Na razie nie wiadomo, kto będzie gospodarzem przystani. Jak tłumaczy pełnomocnik, rysują się dwie koncepcje. Pierwsza zakłada, że terenem będzie zarządzał w imieniu miasta jeden operator, w drugiej – będzie ich więcej, a organizacje odpowiadające za poszczególne domki będą wyłaniane w konkursach.

Miasto chciałoby ograniczyć się do uzbrojenia terenu (woda, kanalizacja, energia elektryczna), a koszty przenosin baraków przerzucić na ich przyszłych dzierżawców. Urzędnicy sondują wśród potencjalnych partnerów realność takiego rozwiązania.

Dwupoziomowy plac

Projekt przystani i nowego placu zlecono firmie tomcat.arch.design z Piaseczna, która w 2011 roku wygrała konkurs architektoniczny na koncepcję zagospodarowania Portu i Cypla Czerniakowskiego. Na początku grudnia wydano decyzję o warunkach zabudowy dla placu – to pierwszy istotny dokument w procedurze inwestycyjnej.

Skwer na przedłużeniu Kanału Piaseczyńskiego ma mieć dwa poziomy. Z górnego na dolny będzie można dostać się schodami lub ukrytą między drzewami windą. Na obu poziomach będą mogły powstać sezonowe pawilony - projekt nie przesądza o ich wyglądzie i liczbie. Na środku niższej kondygnacji zaplanowano także basen z fontanną.

Rośliny zatrzymają muł

Z górnej części placu na teren Cypla Czerniakowskiego prowadzić będzie kładka. Ale nie będzie to jedyne połączenie dla pieszych. Kilka metrów niżej znajdzie się bowiem system mniejszych mostków i przejść, a pod nimi biofiltr. Pod tą nazwą kryje się nietypowa instalacja oczyszczająca wpadającą do portu wodę z Łazienek i łuku siekierkowskiego. Biofiltr ma zapobiec zamulaniu basenu.

- Woda będzie wyprowadzana meandrującym ciekiem. W pierwszej części osadnika będą zbierać się piaszczyste osady. Inne zanieczyszczenia będą przechwytywać rośliny, które będą potem regularnie koszone. Dzięki temu, woda będzie podczyszczona, wpływając do basenu będzie miała zdecydowanie lepsze parametry – tłumaczy Marek Piwowarski.

Umowa z wykonawcą biofiltra została już podpisana i, jeśli pogoda pozwoli, pracę ruszą jeszcze w tym roku. Data przenosin baraków i budowy placu nie jest na razie znana. Urzędnicy szacują, że cała inwestycja pochłonie ok. 3,5 mln złotych.


Piotr Bakalarski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • zubek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2014 14:09 ~zubek

  No nie! do sm się nie zalapię mam za wysokie IQ! ale ty masz szansę!!

 • sedo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.12.2013 14:43 ~sedo

  zubek~zubek

  Z ostatniej chwili!!!
  S M przenosi się do pawilonów na Paluchu!!

  pewnie razem z tobą :-)))))

 • jolka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.12.2013 08:47 ~jolka

  wodniak~wodniak

  Jak dobrze ze to miejsce sie zmienia. Tylko żeby jeszcz wycieli te obrzydliwe stare drzewa po wschodniej stronie zbiornika wodnego, oraz odbudowli most który w wygodny sposób łączył dwa brzegi.
  Oby Hanka rządziła w Warszawie jak najdłużej.

  Ale leming aż strach

 • zubek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.12.2013 00:54 ~zubek

  Z ostatniej chwili!!!
  S M przenosi się do pawilonów na Paluchu!!

 • paweł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.12.2013 00:44 ~paweł

  Marek_z_Bródna~Marek_z_Bródna

  SM powinna zostać zlikwidowana. Większych darmozjadów ta ziemia nie widziała. chudopachołki Pani Hani nadają się TYLKO do sprzątania po psach.
  Jak można karać babcie, które sprzedają pietruszkę na chodnikach by mieć za co lekarstwa dla siebie kupić.
  Nie ma żadnego szacunku dla tej formacji.

  chyba nie mieszkasz w Warszawie tylko gdzieś na wsi,bo tego co opisujesz nigdy tutaj nie widziałem jakieś legendy opowiadasz,a skoro nie masz szacunku dla nich nie oczekuj że oni będą go mieli dla ciebie

 • Marek_z_Bródna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2013 22:59 ~Marek_z_Bródna

  SM powinna zostać zlikwidowana. Większych darmozjadów ta ziemia nie widziała. chudopachołki Pani Hani nadają się TYLKO do sprzątania po psach.
  Jak można karać babcie, które sprzedają pietruszkę na chodnikach by mieć za co lekarstwa dla siebie kupić.
  Nie ma żadnego szacunku dla tej formacji.

 • renoVe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2013 21:19 ~renoVe

  Mogliby przenieść te baraki wraz z zawartością i ich użytkownikami do Wisły.

 • Student Architektury

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2013 18:19 ~Student…

  ..Co za prymitywna i tandetna wizualizacja!!! Na pierwszym roku robiłem o niebo lepsze...

 • redo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2013 17:43 ~redo

  Warszawiak~Warszawiak

  "Stróże prawa" ? Chyba darmozjady, opłacane z naszych podatków.

  jakie podatki ?? człowieku zejdź na ziemię i zobacz ile z tego twojego podatku idzie do sm,mizerna kwota

 • www

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2013 17:41 ~www

  Div~Div

  Zlikwidujcie Straz Miejska i Policji oddajcie te pieniadze, przynajmniej cokolwiek z nich bedzie.

  ale co będzie ?? wrzucenie kasy do wora bez dna ??
  nie wiesz o tym,że pieniądze państwowe,to pieniążki niczyje
  że niby policja będzie zajmowała się tym czym dotychczas sm ?? chyba sobie jaja robisz

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »