Informacje

25.01.2017 15:40 ZMOWA CENOWA?

Woda na lotnisku kosztuje fortunę. UOKiK sprawdza ceny

SERWISY:

UOKiK sprawdza, czy nie ma zmowy cenowej dotyczącej sprzedaży wody mineralnej na polskich lotniskach. Urząd zainteresował się tą sprawą po skargach pasażerów, którzy narzekali na wysokie ceny wody. Lotnisko Chopina przygotowuje odpowiedź w tej sprawie.

- Wpłynęło do nas kilka skarg konsumentów, którzy zwracali uwagę na wysokie ceny wody na lotniskach, a także na brak darmowej wody w tzw. strefie zastrzeżonej, czyli wolnocłowej m.in. na Lotnisku Chopina w Warszawie - powiedział Maciej Chmielowski z biura prasowego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Droga woda

Cenami wody na lotniskach zainteresowała się już Komisja Europejska. Pod koniec grudnia 2015 roku unijna komisarz ds. transportu Violeta Bulc zaproponowała, by cena za butelkę wody wynosiła symboliczne jedno euro. Negocjacje w tej sprawie prowadziła ze 126 lotniskami w UE, które odpowiadają za połowę ruchu lotniczego w Europie. Porty te wyraziły gotowość obniżenia ceny butelki z wodą do jednego euro.

Jak podkreślił, UOKiK nie ma uprawnień w zakresie regulowania poziomu cen. Dlatego zwrócił się do zarządców lotnisk w Polsce z pismem na ten temat.

- Chodzi bowiem o podstawowy produkt, którego brak może w skrajnych przypadkach zagrażać życiu lub zdrowiu pasażerów. Zapytaliśmy m.in. o to, czy ich zdaniem wysokie ceny wody mogą być spowodowane niezgodnymi z prawem działaniami ograniczającymi konkurencję (np. zmową cenową), czy istnieje darmowy dostęp do wody zdatnej do picia, a także czy widzą możliwość rozwiązania problemu sygnalizowanego przez konsumentów - poinformował. Dodał, że urząd czeka na odpowiedzi od zarządców lotnisk i liczy na "pozytywną reakcję i chęć poprawy sytuacji".

Wolny rynek

Jak przekazał p.o. rzecznik prasowy Lotniska Chopina Cezary Pytlos, lotnisko przygotowuje odpowiedź w tej sprawie. - Firmy, które prowadzą działalność na lotnisku są jedynie naszymi najemcami i funkcjonują w oparciu o zasady wolnego rynku. Mają zatem prawo ustalać ceny według własnego uznania - poinformował Pytlos. Jak dodał, w ubiegłym roku port odnotował jedną skargę w tej sprawie.

O inicjatywie UOKiK jako pierwsze poinformowało Radio Zet.

Ile wody na lotnisku

Przepisy bezpieczeństwa obowiązujące na polskich lotniskach pozwalają zapakować do bagażu podręcznego, czyli do tego, który zabieramy ze sobą już po przejściu kontroli bezpieczeństwa, płyny o łącznej objętości 100 ml, zapakowane w jednej przezroczystej, zamykanej torbie o pojemności 1 litra. Jeśli podróżny, który przeszedł kontrolę bezpieczeństwa, jest spragniony, to w sklepach na terenie strefy wolnocłowej zapłaci za wodę znacznie więcej niż w zwykłych sklepach spożywczych, gdzie 1,5-litrowa butelka wody może kosztować ok. 2 zł. Dla przykładu, w sklepach na Lotnisku Chopina cena za 500 ml wody butelkowanej waha się między 4,50 zł a 9 zł.

Pod koniec ubiegłego roku Lotnisko Chopina poinformowało, że w trzech punktach handlowych (dwóch zlokalizowane w Strefie Schengen oraz jeden w strefie Non Schengen) pasażer może kupić wodę butelkowaną w cenie 4,50 zł.

- Tym samym spełniamy wytyczne zawarte w rekomendowanej praktyce Airports Council International Europe dotyczącej dostępu do wody butelkowanej przez pasażera w strefie zlokalizowanej po kontroli bezpieczeństwa. Wytyczne dotyczą umożliwienia zakupu pasażerowi wody butelkowanej o pojemności 500 ml za bramkami kontroli bezpieczeństwa w cenie 1 euro (4,50 zł) - przekazał Pytlos.

W naszym kraju jest 15 lotnisk pasażerskich, a największym z nich jest Lotnisko Chopina. Obsługuje ono ruch rozkładowy, czarterowy, general aviation oraz cargo. W ubiegłym roku z warszawskiego lotniska skorzystało ponad 12,8 mln pasażerów - to historyczny rekord portu.

O doświadczenia z lotniskowych sklepów pytamy Was na platformie Kontakt 24. Zachęcamy do wzięcia udziału w dyskusji.

Więcej na tvn24bis.pl. Czytaj też : Drogie jedzenie i napoje na lotniskach. Tłumaczymy, dlaczego tak jest.

PAP/gry

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Warszafiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2017 17:48 ~Warszafiak

  Nie wiem po co komu woda, chyba że czuje się zwierzęciem to może sobie pić wode w samolocie gdzie się leci na Kanary to bezcłowo jest i 1L Rasputina 40% można kupić za 20zł więc po co pić wode jak można dołożyć dyszkę i pić coś lepszego? Dziwne te polaki

 • Toms

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2017 16:05 ~Toms

  lotnik~lotnik

  "Firmy, które prowadzą działalność na lotnisku są jedynie naszymi najemcami i funkcjonują w oparciu o zasady wolnego rynku. Mają zatem prawo ustalać ceny według własnego uznania" Nie do końca, ponieważ wynajmuja powierzchnię w budynku użyteczności publicznej. regulamin najmu powinien regulować takie rzeczy. Jeśli nie reguluje, to trzeba go zmienić.  A po co? Przecież trzeba by było obniżyć czynsz za wynajem lokalu i lotnisko by mniej zarabiało, a tak jest fajnie, wysokie ceny z tych wysoki czynsz, sklep ma zysk taki jak sklep przy jakiejś głównej ulicy, a najbardziej zyskuje na tym PPL.

 • waws

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2017 14:25 ~waws

  AntyLichwa~AntyLichwa

  Napisałbym coś o wolnym rynku, ale.. nie ma tu o tym mowy, bo nie wolno wnosić swojej wody. Nie miałbym np. pretensji, że mała woda kosztuje nawet 20 zł w kinie, skoro mogę przynieść swoją. Tu jest inaczej.

  PL lotniska to pikuś przy standardach Wjazdu do Australii. Tam nawet zabierają produkty żywnościowe kupione na bezcłowej (dodatkowa kontrola jest w rękawie wejścia do samolotu. Wszystko zabierają stoją tam duże kosze na śmieci, zamkn9ęta woda nie ważne wróg publiczne do kosza itd,

 • Buractwu_stop

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2017 12:31 ~Buractwu_stop

  lolo~lolo

  Zainteresujcie się podjazdem na lotnisko, gdzie 8 minut kosztuje 30zł!!


  Bo to jest PODJAZD a nie parking, który jest obok i kosztuje 10 zł/godz.
  A podjazd jest po to, by wysadzić pasażera, na co 7 DARMOWYCH minut wystarcza w zupełności.

  Właśnie przez takich co to nie odróżniali podjazdu od parkingu, TRZEBA BYŁO takie rozwiązanie wprowadzić.

 • lotnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2017 12:16 ~lotnik

  "Firmy, które prowadzą działalność na lotnisku są jedynie naszymi najemcami i funkcjonują w oparciu o zasady wolnego rynku. Mają zatem prawo ustalać ceny według własnego uznania" Nie do końca, ponieważ wynajmuja powierzchnię w budynku użyteczności publicznej. regulamin najmu powinien regulować takie rzeczy. Jeśli nie reguluje, to trzeba go zmienić.

 • AntyLichwa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2017 12:03 ~AntyLichwa

  Napisałbym coś o wolnym rynku, ale.. nie ma tu o tym mowy, bo nie wolno wnosić swojej wody. Nie miałbym np. pretensji, że mała woda kosztuje nawet 20 zł w kinie, skoro mogę przynieść swoją. Tu jest inaczej.

 • Woronicza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2017 11:45 ~Woronicza


  Dziadek tetryk~Dziadek tetryk

  Mówię poważnie, bo jakość warszawskiej kranówy od paru lat NICZYM nie odbiega od różnych "wód źródlanych" dostarczanych w butelkach czy 15 litrowych baniakach
  bhgtrd~bhgtrd


  ale mówimy tu o jakości 'na wyjściu' z filtrów? bo u użytkownika końcowego u którego instalacja doprowadzająca wodę ma tyle samo lat co budynek czyli jakieś 50-60 to ta jakość już chyba nie koniecznie jest tak samo wysoka...

  U mnie na mokotowie była badana, niestety nie nadaje się do picia, obiecano wymianę rur ok. 5 lat na razie kupować.

 • lolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2017 11:20 ~lolo

  Zainteresujcie się podjazdem na lotnisko, gdzie 8 minut kosztuje 30zł!!

 • Zscasd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2017 08:34 ~Zscasd

  toja~toja

  A w terminalach Lufthansy w Monachium i Frankfurcie nie tylko woda jest gratis, ale nawet kawa, herbata i nawet czekolada...

  Raczej nie jest ale bywa darmowa. Dystrybutory są niezbyt często czynne i zazwyczaj z dala od sklepików i miejsc sprzedajacych napoje. I z dała od gagów we wschodnich kierunkach n

 • Gtsapi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2017 08:29 ~Gtsapi

  Krzysztof Jeżyna~Krzysztof Jeżyna

  tak was czytam i nie dowierzam, jeden pisze o mercedesie dla najemcy, drugi o podstawach ekonomi a trzeci ile to ekspedient zarabia itp. ... mam do was prośbę, dowiedzcie się wpierw ile wynosi cena najmu za lokal a potem komentujcie, cena wody jest taka wysoka gdyż jest najbardziej porządanym produktem i na tym zarabia się na wynajem.
  Aby firma w tym przypadku sklepik zarabiała
  koszty nie powinny wynosić 10% zysku jeżeli koszty są wyższe takie placówki się zamyka.

  jeszcze raz spróbujcie być po drugiej stronie lusterka, a może sami zamiast narzekać zaczniecie zarabiać :)

  Biorąc pod uwagę, ze lotnisko od najemców zdziera haracz od obrotów firmy, oraz dodatków czynsz to trudno bez wysokiej marzy wypracować zysk.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »