Informacje

24.08.2011 20:04 ustalenia komisji Rady Warszawy

"Wniosek PiS o referendum niezgodny z prawem"

SERWISY:

Blisko 40 tys. podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie prywatyzacji SPEC jest nieważnych. Takie są ustalenia komisji Rady Warszawy, która szczegółowo badała wniosek, z jakim wystąpiło Prawo i Sprawiedliwość.

Komisja zakończyła pracę przed godz. 20 w środę. - Spotkała się na 12 posiedzeniach, które odbyły się w dniach 5 – 24 sierpnia – przypomina ratusz w wysłanym do mediów komunikacie. W jej posiedzeniach uczestniczyło łącznie 15 radnych - 8 z PO, 6 z PiS i jeden z ramienia klubu radnych SLD. Pomagali im również urzędnicy z ratusza.

"39 864 nieważnych"

Radni musieli sprawdzić m.in. czy zgłoszone przez wnioskodawcę podpisy pod referendum w sprawie prywatyzacji SPEC spełniają wymogi formalne. Złożono ponad 150 tys. podpisów, a do przeprowadzenia referendum potrzebnych jest ponad 133 tys.

Ale według komisji wynik ten nie został osiągnięty. "W wyniku przeprowadzonej weryfikacji Komisja stwierdziła łącznie 145.078 głosów, w tym 105.214 ważnych oraz 39 864 nieważnych" - wyjaśniają urzędnicy. Dlaczego odrzucono tak dużą liczbą głosów?

Ponad 17 tys. podpisów odrzucono bo osób, które je złożyły, nie było w rejestrze wyborców. Ponad 9 tys. to podpisy powtarzające się. W blisko 7 tys. przypadków dane były niekompletne. A w przypadku ponad 4 tys. głosów podany był błędny PESEL. 416 podpisów należało do osób nieletnich (najmłodszy z nich ma kilka miesięcy, najstarszy – 17 lat). - W przypadku 21 kart z głosami mieliśmy podejrzenie, że to nie są podpisy osób, które są na liście - mówi Ligia Krajewska (PO), jeden z członków komisji. Jak zaznacza, sprawa ewentualnego fałszerstwa ma trafić do prokuratury.

Błędne pytanie

We wniosku o referendum Prawo i Sprawiedliwość proponowało również, żeby warszawiacy wypowiedzieli się na temat podwyżek cen biletów komunikacji miejskiej oraz  podwyżki opłat za wodę i ścieki, na które Rada Warszawy wydała już zgodę. "W oparciu o ustawy o referendum lokalnym, o samorządzie gminnym oraz pięć niezależnych opinii prawnych komisja oceniła, że referendum nie może rozstrzygać spraw wcześniej ustalonych prawem lokalnym" – czytamy w komunikacie wysłanym po spotkaniu komisji.

Komisja ds. referendum podważyła również pytanie, jakie miałoby zostać zadane w sprawie prywatyzacji SPEC-u. "Użycie w pytaniu pojęcia "sprzedaż" może wprowadzać w błąd co do celu referendum, sugeruje bowiem całkowite wyzbycie się spółki miejskiej SPEC S.A., a faktycznie jest to tylko zbycie części akcji tej spółki" – czytamy.

Mogą się odwołać

O formalnym "być albo nie być" dla wniosku o referendum muszą zadecydować jeszcze w czwartek radni miasta. Głosowanie wydaje się jednak być formalnością- większość w radzie ma Platforma Obywatelska.

Prawo i Sprawiedliwość, które wnioskowało o referendum, może jeszcze odwołać się do sądu administracyjnego. Radni opozycji zapowiedzieli już takie rozwiązanie. Przewodniczący klubu radnych PiS Maciej Wąsik powiedział w środę PAP, że w jego opinii "decyzja polityczna o zablokowaniu referendum była podjęta z góry i od pierwszego dnia prac komisji wiadomo było, jak zakończą się jej prace".

Krytyki nie szczędzi też lewica. "Zwyciężyła logika, żeby z powodów formalnych unieważnić jak najwięcej podpisów, jestem rozczarowany pracami komisji" - powiedział z kolei PAP Krystian Legierski z klubu radnych SLD.

Władze miasta podpisały już wstępną umową z francuską firmą Dalkia, na mocy której SPEC ma zostać sprywatyzowany za ponad 1,4 mld zł. decyzję muszą zatwierdzić jeszcze w czwartek radni miasta. Później, przed podpisaniem ostatecznej umowy, planowaną prywatyzację zbada jeszcze Komisja Europejska.

PAP/ran//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • paweł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2011 21:30 ~paweł

  Ciekawe czy tez by tak dokładnie liczyli gdyby chodziło o referendum w sprawie podwyżki diet radnych. A przy okazji ile teraz ci "wybrańcy" dostają kasy miesięcznie?

 • Andrzej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2011 08:49 ~Andrzej

  do ~TomusSz /~Polka -- a niby dlaczego ktoś, kto tylko pasożytuje na Warszawie, poza pracą nie jest tu zameldowany, nie płaci podatków a w każdy weekend leci do domciu po świniaka ma decydować o polityce tego miasta?

 • PW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2011 08:28 ~PW

  @Czesio:
  Jaki monopol spec? Co ty pleciesz?
  Zarówno odbiorca indywidualny jak i wspólnota mają co najmniej kilka alternatywnych sposobów pozyskania ciepła:
  - własny kocioł gazowy - gaz od PGNiG
  - własny kocioł olejowy - olej od Orlenu/Lotosu do wyboru
  - własny kocioł na węgiel - węgiel z dowolnie wybranego składu/kopalni
  - prąd elektryczny - STOEN lub inny dostawca
  - pompa ciepła (też na prąd, ale taniej)
  - energia słoneczna - własne panele na dachu - dostawa energii gratis.

  Więc jak ci spec nie odpowiada, to się odepnij (lub odepnijcie jako wspólnota) i po sprawie...
  Po co wypisywać nieprawdę na forum?

 • PATRIOTA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2011 08:14 ~PATRIOTA

  typowe dla pis!!! najpierw zbierają podpisy od zmarłych i ludzi którzy nie mogą głosować w warszawie a później biadolą ,że są skrzywdzenie przez PO.

  a gdyby ktos uznał te podpisy to przecież było by to niezgodne z prawem!!!

 • Polka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2011 07:57 ~Polka

  "nieważne kto głosuje, ważne kto liczy głosy" - DOBRE i idealnie trafione ! Super. Strzał w dziesiątkę.

 • Czesio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2011 07:30 ~Czesio

  prywatyzacja SPEC miałaby sens gdyby ta firma była podzielona na mniejsze, bo wtedy byłaby jakaś konkurencja między nimi i szansa na niższe ceny. A tak mamy monopolistę, który przejął z pocałunkiem rączki HGW całą infrastrukturę i będzie mógł dyktować ceny. Ratusz za całość jako monopolistę dostał więcej kasy niż gdyby dostał za podzielone na partycje. Tu tkwi diabeł w szczególe. Zapłacą mieszkańcy za wzrost cen co jest po prostu pewne. Jesteśmy jak stado baranów, które się strzyże z pieniędzy co miesiąc...

 • TomusSz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2011 01:36 ~TomusSz

  Stalin wiecznie żywy "Nieważne, kto głosuje, ważne, kto liczy głosy."

 • szachmat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2011 21:55 ~szachmat

  Popieram prywatyzacje SPEC. Nie wiem czego PiS chce od tak dobrego pomyslu?

 • Tak mi mów

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2011 21:35 ~Tak mi mów

  No i mamy prawo i sprawiedliwość w wykonaniu PiS.

  Totalna porażka tacy sami kombinatorzy jak PO SLD PSL i Palikot z JKM.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »