Informacje

21.02.2012 17:00 PO WYWIADZIE Z BURMISTRZEM ŚRÓDMIEŚCIA

Włochy odpowiadają Śródmieściu:
"Miasto należy do mieszkańców"

SERWISY:

Wywiad, którego udzielił tvnwarszawa.pl burmistrz Śródmieścia, wciąż budzi emocje. Otwartym listem odpowiedział właśnie Wojciechowi Bartelskiemu burmistrz Włoch. Michał Wąsowicz oburza się na stwierdzenie, że w stolicy nie ma biedy i przekonuje, że zna Warszawę, która liczy każdy grosz.

Otwartość Wojciecha Bartelskiego (PO) wiele osób zachwyciła, ale nie brakuje też oburzonych. Burmistrz Włoch Michał Wąsowicz (PiS) jest kolejnym samorządowcem, który zdecydował się mu odpowiedzieć: -Stawianie znaku równości między potrzebami warszawiaków i przaśnością, a także między drożyzną i nowoczesnością oraz zmuszanie mieszkańców Śródmieścia do wyboru spośród tych dwóch jest nieporozumieniem i świadczy o braku zrozumienia dla zwykłych ludzi - napisał w otwartym liście do burmistrza Śródmieścia.

Kontrowersyjny wywiad

Wywiad z Wojciechem Bartelskim ukazał się w tvnwarszawa.pl 13.02: - Irytują mnie ci, którzy uporczywie próbują wbić nam do głowy, jakoby Warszawa była miastem ludzi głodnych, bezdomnych, nędzarzy. Ludzie w Warszawie się bogacą. Zapomina się o tym, że solą ziemi jest ta milcząca większość, ci, którzy normalnie pracują, bogacą się - powiedział w rozmowie z Bartoszem Andrejukiem, dziennikarzem tvnwarszawa.pl Bartelski.

- Nigdy nie obiecywaliśmy, że będzie tanio i przaśnie, tylko że będzie lepiej. To oznacza wzrost kosztów życia - przekonywał.

 


Warszawa, dnia 21 lutego 2012 r.

Pan
Wojciech Bartelski
Burmistrz Dzielnicy Śródmieście

Szanowny Panie Burmistrzu,

Przyznam, że kiedy pierwszy raz spotkałem się z Pana wypowiedziami na temat tanich miejsc gastronomicznych byłem zdumiony. Długo nie mogłem uwierzyć, że to co Pan powiedział rzeczywiście było Pana autorstwa. Przecież to niemożliwe, aby reprezentant samorządu,  w sposób tak zaskakujący, nie znał środowiska którym kieruje, nie znał problemów którymi żyją warszawiacy, nie rozumiał ludzi których reprezentuje.  A może Pańscy współpracownicy odcięli Pana od mniej różowej prawdy?

Z życzliwości zapraszam Pana na spotkanie, w czasie którego moglibyśmy podyskutować o naszym mieście. O tym, jak może wyglądać Warszawa za 15 lat. Wydaje mi się, że odpowiednią formą mógłby być obiad w barze mlecznym, np. Pod Barbakanem, w dogodnym dla nas terminie. Natomiast, już dzisiaj pozwolę sobie odnieść się do kilku punktów Pana wypowiedzi.

Mówi Pan, że w Warszawie nie ma biedy. Warszawa widziana z perspektywy luksusowego apartamentowca na Złotej 44 może wydawać się taka jaką ją Pan opisuje. Uważam, że wystarczy przejść dalej tą samą ulicą Złotą, by zobaczyć inną – równie prawdziwą Warszawę.

Szczególnie my burmistrzowie, samorządowcy napotykamy różne problemy mieszkańców i powinniśmy wiedzieć, że nie wystarczy chodzić Nowym Światem, ale należy wchodzić na podwórka tamtejszych kamienic. Jak wygląda życie w bramach przy Poznańskiej czy Wspólnej, a nawet Nowogrodzkiej?  To Warszawa licząca każdy grosz by przetrwać do wypłaty. Większość z mieszkańców, także Śródmieścia nie stać na jedzenie sałatek za kilkadziesiąt złotych przy placu Trzech Krzyży.

Zgodnie z wynikami ankiety, którą Pan sam ogłosił większość mieszkańców Śródmieścia stwierdziła, że brakuje taniej gastronomi i niedrogich sklepów spożywczych. Jaki był sens tej ankiety, skoro nie akceptuje Pan zdania mieszkańców? Jest Pan burmistrzem tak samo dla "białych kołnierzyków" jak i dla tych, którzy przychodzą po zasiłek.

Uważa Pan, że w Warszawie nie ma głodnych?

W Śródmieściu mieszka wielu rodowitych warszawiaków, głównie emerytów, którzy walczyli w Powstaniu, później postawili nasze miasto "na nogi", a dziś często żyją z głodowych emerytur. Żyją tu także ludzie korzystający z Ośrodków Pomocy Społecznej, a przecież nie zawsze są to osoby z patologicznych rodzin – Pan to na pewno wie! W Śródmieściu są uczelnie, które są inwestycją w przyszłość Stolicy. Czy studenci nie mają prawa do centrum miasta?

Przeczytałem, że nigdy nie obiecywał Pan, że będzie tanio i przaśnie?

Sądzę, że stawianie znaku równości między potrzebami warszawiaków i przaśnością, a także między drożyzną i nowoczesnością oraz zmuszanie mieszkańców Śródmieścia do wyboru spośród tych dwóch jest nieporozumieniem i świadczy o braku zrozumienia dla zwykłych ludzi.

Jestem przekonany, że Śródmieście Warszawy naprawdę nie powinno onieśmielać. To nie może być "złoto-szklana pustynia". Miasto należy do swoich mieszkańców!

Z poważaniem,
Michał Wąsowicz
Burmistrz Dzielnicy Włochy

 

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • MNISIO Z WŁOCH OD URODZENIA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2012 14:21 ~MNISIO Z…

  PRZYCHODNIA FUNKCJONUJE PEŁNĄ PARĄ A MIEJSCE SPOTKAŃ DAWNE KINO ADA TO PIES WIDAĆ JAK ZNASZ WŁOCHY GAMONIU!

 • Rotunda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2012 10:49 ~Rotunda

  Bar mleczny jako prywatna inicjatywa z fajnym wystrojem bylby OK, ale nie w najlepszych lokalizacjach. Poza tym dobrych lunchowni nie brakuje w Śródmieściu. Większość knajpek i restauracji ma oferte lunchowa. Ciekawe ilu z protestujacych przed zamknieciem rzeczywiście jada 'na mieście'.

 • Warszawiak z krwi i kości

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2012 17:39 ~Warszawiak…

  ZARABIAM 20 koła miesięcznie i LUBIĘ BARY MLECZNE!!! Tego nie weźmie pod uwagę??? Jestem informatykiem i nie narzekam na zarobki a mimo wszystko czasem mam dosyć fast foodów i tego całego badziewia - mam ochotę zjeść domowy posiłek - taki jaki można zakupić w barze mlecznym. Może wystarczy ruszyć troszkę mózgiem a nie grzać tyłek i przyjmować premie za absurdalne decyzje i komentarze!!! Aż dziw bierze że ktoś taki jest na takim stanowisku!!!

 • koma

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2012 17:22 ~koma

  Wąsowicza sobie weźcie na Srudmieście jeszcze zrobimy zrzutę żeby ten nieudacznik znikną na zawsze z naszej dzielnicy

 • włoch

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2012 17:20 ~włoch

  Włochy to najgorzej zarządzana dzielnica.
  Wybudowana nowa przychodnia za grubą kasę stoi pusta od prawie roku to mega niegospodarność. Rewitalizacja Fortu a co pan tam zrobił kilka alejek..., a moze jakieś miejsce spotań kawiarnia, nawet bar ale to za trudne dla tego nieudacznika

 • włoszka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2012 17:17 ~włoszka

  Panie Foks nich Pan tak nie klepie bzdur o swoim burmistrzu chyba ze obiecana jakaś premia...

 • rowneTraktowanieLudzi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2012 12:54 ~rowneTrakt…

  Współczuje trudnej sytuacji! Z drugiej jednak strony z jakiej racji należy się wykup mieszkań komunalnych? Przeciez to własność miejska, czyli nas wszystkich. Jedni biora kredyty i nie śpią po nocach, a inni wykupuja mieszkanie obok za 10-20% wartości. Za to ze lata mieszkali płacąc niskie czynsze, w najlepszych lokalizacjach?! Śródmieście nie ruszy do przodu dopóki nie wypowie umów komunalnym lokatorom i nie zacznie na prawde zarabiac na mieszkaniach. Powinny byc wedlug rynkowych stawek wynajmowane! Pewnie wszystkie kamienice bylyby juz wyremontowane dzieki temu i ile sama dzielnica by dzieki temu zyskala.
  Chcesz miec wlasne mieszkanie = kup je na wolnym rynku. Nie lubie rozdawnictwa, jakie nasz kraj prowadzi! Trzeba sprzedac 7 mieszkan komunalnych, zeby wybudowac 1! Paranoja!!!!

  aaaa~aaaa

  pan Bartelski i jego swita olewają ludzi- mieszkańćów śródmieścia, nie ma biedy ?? panie Bartelski chcial by pan żyć za 630zl za tyle co ja musze życ bo jestem po wypadku i mam tyle renty po 13 latah pracy a samego czynszu w śrómieściu przy pl. zbawiciela za 43m za 2 pokoje mam 780zł i nie mamy licznikow na wode o ktore walczymy, mieszkanie jest komunalne i nie moża go wykupic bo sa wstyrzymane wykupy, pan nie przyjmuje ludzi a od pana świty na pismo czemay juz prawie 80dni. KPINA aby takie osoby zasiadały na takich stołkach i wszystko i wszystkich mieli w dupie bo pan bartelski ma wszystkich i na wszystkich patzry z gory !!! wstyd i dobrze burmistrz włoch panu odpisał, powienien sie pan podac dawno do dymisji bo za darmo tyle kasy brac to wstyd !!!

 • Warszawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2012 01:41 ~Warszawa

  Śródmieście to kapitalna dzielnica i mieszka się tu fantastycznie. Powinna się wciąż rozwijać, aby być rzeczywistą wizytówką stolicy. W tym celu trzeba sprowadzić do dzielnicy pieniądze a nie poprawiać humor niezamożnej części społeczeństwa!

 • aaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2012 01:26 ~aaaa

  pan Bartelski i jego swita olewają ludzi- mieszkańćów śródmieścia, nie ma biedy ?? panie Bartelski chcial by pan żyć za 630zl za tyle co ja musze życ bo jestem po wypadku i mam tyle renty po 13 latah pracy a samego czynszu w śrómieściu przy pl. zbawiciela za 43m za 2 pokoje mam 780zł i nie mamy licznikow na wode o ktore walczymy, mieszkanie jest komunalne i nie moża go wykupic bo sa wstyrzymane wykupy, pan nie przyjmuje ludzi a od pana świty na pismo czemay juz prawie 80dni. KPINA aby takie osoby zasiadały na takich stołkach i wszystko i wszystkich mieli w dupie bo pan bartelski ma wszystkich i na wszystkich patzry z gory !!! wstyd i dobrze burmistrz włoch panu odpisał, powienien sie pan podac dawno do dymisji bo za darmo tyle kasy brac to wstyd !!!

 • Warszawianin_de_domo_Ochota

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2012 23:43 ~Warszawian…

  Nie ma co porównywać Śródmieścia z Włochami i na odwrót - to wogólnie nie o to chodzi!!! Gdyby zamienić burmistrzów to przecież musieli by działać w ramach specyfiki dzielnicy. Bartelski ma sporo racji, ale gdzieś mu podrodze zwykli ludzie zniknęli w tej czystej kalkulacji. Właśnie na to zwraca uwagę Wąsowicz - Przecież nigdzie nie napisał, że centrum powinno być jednym wielkim barem mlecznym!
  Tu chodzi o wrażliwość polityczą. Bartelski chciałby szybko staruszków wymienić na młodych-bogadych, szkoda tylko że kosztem innych ludzi, klimatu miasta i normalności...
  Śródmieście nie powinno być jedną wielką galerią mokotów!!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »