Informacje

18.09.2017 19:24 Oświadczenie spółki Feniks

Właściciel Poznańskiej 14 odpowiada:
staliśmy się ofiarą potrzeby politycznej

SERWISY:

"Decyzja komisji weryfikacyjnej jest niesprawiedliwa, jednostronna i niezgodna z prawem" - uważa spółka Feniks, czyli obecny właściciel kamienicy przy Poznańskiej 14. W mocnym oświadczeniu przedstawiciele firmy przekonują, że stali się "ofiarą potrzeby politycznej" i zapowiadają odwołanie.

Komisja Patryka Jakiego uchyliła w poniedziałek decyzję zwrotową dotyczącą kamienicy przy Poznańskiej 14. Postanowiła wrócić ją w ręce miasta pod rygorem natychmiastowej wykonalności.

- Mieszkańcy mogą czuć się bezpieczni, wraca stan prawny sprzed wydania decyzji reprywatyzacyjnej [w 2013 roku - red.], a to oznacza, że spółka Jowisz nie jest już właścicielem budynku - powiedział na konferencji prasowej Bartłomiej Opaliński, jeden z członków komisji.

Dodatkowo Jaki uznał, że spółka powinna natychmiast przestać wszystkich prowadzonych w budynku prac remontowych. Dopytywany o to, co będzie, jeśli tak się nie stanie, sugerował zgłoszenie sprawy na policję.

Decyzja podważa prawo

Na odpowiedź właścicieli Poznańskiej nie trzeba było długo czekać. "Decyzja komisji jest niesprawiedliwa, jednostronna i niezgodna z polskim prawem. Staliśmy się ofiarą potrzeby politycznej, a nasze argumenty oraz wnioski dowodowe nie zostały uwzględnione" - przekonują przedstawiciele spółki.

W kolejnych zdaniach stwierdzają jeszcze mocnej: "decyzja ta podważa polskie prawo własności i wiarę w rękojmie ksiąg wieczystych pokazując, że każdemu może zostać odebrana jego własność, jeśli tylko taka będzie wola polityczna. Takie działanie jest jaskrawym przykładem bezprawnego wywłaszczenia z legalnie nabytej nieruchomości, które w demokratycznym państwie prawa nie może mieć miejsca".

Przypomnijmy, Jowisz (który jest tak zwaną spółką - córką Feniksa) nabył kamienicę przy Poznańskiej w 2014 roku od znanego mecenasa Roberta N. i jego współpracownika Janusza Piecyka. Jak przekonywali przed komisją weryfikacyjną lokatorzy, niedługo po przejęciu, znacznie podniósł stawki czynszu i rozpoczął remonty, które - według mieszkańców - uprzykrzały normalne życie w budynku.

Jowisz: przeprowadziliśmy audyt

Podczas poniedziałkowej konferencji Jaki nie szczędził słów krytyki wobec przedstawicieli Jowisza. Przekonywał, że nabywając kamienicę "nie dochowali należytej staranności", aby ustalić faktyczny stan prawny, kwestię roszczeń czy możliwego wypłacenia odszkodowania na mocy umowy międzynarodowej. W oświadczeniu wysłanym przez spółkę, jej zarząd kwestionuje te zarzuty.

"Wbrew temu, co ogłosiła dzisiaj komisja, decyzja o kupnie nieruchomości została podjęta po ponadstandardowym audycie prawnym" - poinformowali właściciele kamienicy. Jak dodali, wynikało z niego jasno, że budynek został oddany prawowitym spadkobiercom. "Potwierdzały to prawomocne i ostateczne rozstrzygnięcia sądów i organów administracyjnych, których na tamten czas nie sposób było kwestionować (…). Chcielibyśmy zaznaczyć, że audyt ten nie wykazał żadnych wątpliwości również w zakresie międzynarodowych układów indemnizacyjnych" - dodają przedstawiciele Jowisza.

Powołują się też na spis nieruchomości objętych umową międzynarodową (czyli takich, za które rząd Polski Ludowej wypłacił już odszkodowanie i które wobec tego nie powinny już podlegać zwrotowi). Lista takich budynków umieszczona jest na stronie Ministerstwa Finansów i - jak podkreślają członkowie Jowisza - nie zawiera Poznańskiej 14. Mimo że na poniedziałkowej konferencji Jaki jasno stwierdził, że nieruchomość była objęta tak zwaną indeminizacją (co mówiąc prościej oznacza, że wypłacono za nią odszkodowanie).

Spółka zapowiada odwołanie

Dalej przedstawiciele Jowisza przekonują, że - tu cytat - w działalność komisji weryfikacyjnej pokładali dużą nadzieję. "Wierzyliśmy, że członkowie komisji w swojej pracy skupią się na ustaleniu faktycznych przypadków łamania prawa, nie zaś na napiętnowaniu każdego, kto zgodnie z prawem kupił lokal w zabytkowej kamienicy" - dodają.

Na koniec zapowiadają też, że od ogłoszonej w poniedziałek decyzji złożą odwołanie zarówno do sądu administracyjnego, jak i samej komisji weryfikacyjnej. Jeśli faktycznie tak się stanie i do zespołu Jakiego wpłynie odwołanie, komisja będzie musiała pochylić się nad sprawą Poznańskiej 14 ponownie. Wydaje się jednak wątpliwe, aby wydała w tej sprawie inną decyzję niż uchylenie zwrotu.

Ratusz: czekamy na uzasadnienie

O komentarz do postanowienia komisji zapytaliśmy również warszawski ratusz. Agnieszka Kłąb z biura prasowego przyznała ostrożnie: na razie czekamy na decyzję i jej uzasadnienie. - Po drugie trzeba pamiętać, że samo ogłoszenie decyzji nie oznacza jeszcze przejścia nieruchomości na rzecz miasta stołecznego Warszawy. Dopiero wpis do księgi wieczystej spowoduje, że będziemy mogli tą nieruchomością rzeczywiście zarządzać. Dzisiejsza decyzja jest już piąta, wszystkie poprzednie zostały zaskarżone przez strony, nie mamy jeszcze ostatecznego rozstrzygnięcia - wyjaśniła Kłąb.

Pytana o ewentualne odszkodowania dla lokatorów, którzy musieli opuścić kamienicę (komisja orzekła, że będą mieli do nich prawo), przyznała ponownie, że kluczowa będzie kwestia uzasadnienia i ostatecznego rozstrzygnięcia losów kamienicy przez sąd. - Dla nas najważniejsze jest to, że wszyscy lokatorzy, którzy zwrócili się do nas po pomoc z tego adresu ją uzyskali, było to 17 rodzin - podsumowała urzędniczka.

kw/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • opes

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2017 09:17 ~opes

  WOW!!! 900zl za wynajem 60m2 na POznanskiej ?? Tez tak chce!!!
  900zl to kosztuje 7m2 pokoj dla studenta ze wspolną kuchnia na URSYNOWIE....
  Ale roszczeniowcy....widac lata komuny siedza mocno zakorzenione w niekotrych ...  Z tymi 8 PLN za metr to pomyłka. Mieszkam obok już 31 lat i czynsze za lokale od końca lat 90. nie spadały poniżej 800-900 złotych za 60 metrowe mieszkanie. Do tego kolosalne rachunki za prąd, bo tam nie ma centralnego ogrzewania.


  zarobek 21 mln~zarobek 21 mln

  To niezgodne z prawem. Krzyczy właściciel feniks.Naprawdę ???
  Kamienica za grosze warta majątek ?
  leszek~leszek

  Hola ,hola ! Oni kupili prawa nie za grosze tylko za kilkanaście milionów i to do domu do remontu i na dodatek z lokatorami. Uważasz , że to grosze !? A dotychczasowe czynsze 8zł za m2 w tej kamienicy to nie grosze, choć lokatorzy krzyczą ,że nadal te groszowe 8zł chcieliby płacić ?!
  mika r~mika r • zdziwko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2017 09:14 ~zdziwko

  wow, czy rzeczywiscie zabrali budynek firmie ktora zaplacila za nia kilkanascie milionow zl..????? i kupila od osob wpisanych do Ksiegi Wieczystej ?? To gdzie sa ci co te osoby wpisali do KW??
  Czemu ci urzednicy lub ci sedziowei nie siedza juz w pierdlu ??????
  Matko co za Bialorus.

 • mika r

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.09.2017 22:48 ~mika r

  Z tymi 8 PLN za metr to pomyłka. Mieszkam obok już 31 lat i czynsze za lokale od końca lat 90. nie spadały poniżej 800-900 złotych za 60 metrowe mieszkanie. Do tego kolosalne rachunki za prąd, bo tam nie ma centralnego ogrzewania.


  zarobek 21 mln~zarobek 21 mln

  To niezgodne z prawem. Krzyczy właściciel feniks.Naprawdę ???
  Kamienica za grosze warta majątek ?
  leszek~leszek

  Hola ,hola ! Oni kupili prawa nie za grosze tylko za kilkanaście milionów i to do domu do remontu i na dodatek z lokatorami. Uważasz , że to grosze !? A dotychczasowe czynsze 8zł za m2 w tej kamienicy to nie grosze, choć lokatorzy krzyczą ,że nadal te groszowe 8zł chcieliby płacić ?!

 • basia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.09.2017 22:46 ~basia

  Jak by się trzymali z daleka od ludzi zajmujących się tym podłym procederem, to by potem nie było problemu.

  abc~abc

  Dlaczego zakładacie, że Fenix wiedział o tym, że to wszystko szwindel? Jakieś dowody? Wszystko wskazuje na to, że nikt nie wiedział, nawet ówczesne władze Warszawy z ramienia PIS.

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.09.2017 22:45 ~nick

  Feniks jest znany z dziwnych transakcji. Niech zostawią w spokoju kamienice z lokatorami, bo to śmierdzi na kilometr. Niech wybudują nowe inwestycje i koniec problemów. No i poczytajcie sobie, o tej firmie.


  Doctore~Doctore

  I dobrze, bardzo dobrze. Feniks dobrze wiedział, że kupuje nieruchomość odzyskaną niezgodnie z literą prawa i jakoś im to nie przeszkadzało. Byli przekonani, że ówczesna władza nie kiwnie palcem i zarobią na tym niezłą kasę, a tu ZONK. Oby tak dalej.
  Magd~Magd


  Skąd wiesz? Masz dowody?

 • bartek targówek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.09.2017 18:39 ~bartek targówek

  Przecież, gdyby zamiast HGW prezydentem byłby ktoś z PIS to prywatyzacja wyglądała by dokładnie tak samo, bo jej pomysł powstał jeszcze za rządów Kaczyńskiego w Warszawie, PIS nie zdążył się najeść kamienicami bo wybory wygrała Hanna i o to cały ból odbytu, szczerze to mam nadzieję, że pan Jaki zostanie prezydentem Warszawy ale tylko po to, żeby potem wszyscy wiedzieli jak jest mieszany z błotem tak jak teraz on i jego śmieszna komisja miesza błotem HGW, mam nadzieję, że karma wróci :-)

 • Magd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.09.2017 13:34 ~Magd

  Doctore~Doctore

  I dobrze, bardzo dobrze. Feniks dobrze wiedział, że kupuje nieruchomość odzyskaną niezgodnie z literą prawa i jakoś im to nie przeszkadzało. Byli przekonani, że ówczesna władza nie kiwnie palcem i zarobią na tym niezłą kasę, a tu ZONK. Oby tak dalej.


  Skąd wiesz? Masz dowody?

 • Madzia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.09.2017 13:30 ~Madzia

  Hektor~Hektor

  Złodziej sie odwołuje za mało nakradł


  Złodziej to siedzi w areszcie już, teraz trzeba zbić poklask żeby wygrać wybory, prawda Panie Jaki?

 • Jurek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.09.2017 13:29 ~Jurek

  Jaki mówi, że broni obywateli a tymczasem zabiera komuś kamienice nie wiadomo dlaczego:) To się nazywa obrona! Kolega robi sobie elektorat wśród lokatorów którzy naiwnie patrzą na niego jak na zbawiciela. Tylko, że on nie zrobi nic, żeby te kamienice wyglądały normalnie. Nikt się tym nie interesował jak dach walił się na głowy.

 • abc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.09.2017 13:26 ~abc

  Dlaczego zakładacie, że Fenix wiedział o tym, że to wszystko szwindel? Jakieś dowody? Wszystko wskazuje na to, że nikt nie wiedział, nawet ówczesne władze Warszawy z ramienia PIS.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »