Informacje

23.01.2017 06:29 ogólne plany na najbliższe lata

Władze Warszawy: place i ulice
w centrum dla pieszych

SERWISY:


Uprzywilejowani mają być piesi i rowerzyści, na drugi plan zejdą samochody. Takie założenia dla placów i ulic w centrum miasta snują władze Warszawy. Małachowskiego, Pięciu Rogów oraz Powstańców Warszawy mają być połączone ciągiem spacerowym i pójdą na pierwszy ogień.

O plany, dotyczące centrum miasta zapytaliśmy Renatę Kaznowską, wiceprezydent Warszawy, która już po objęciu urzędu zapowiedziała zmiany na placach. - Rysuję wizję ich przebudowy i połączenia - podtrzymuje deklaracje, ale na razie nad konkretami przeważają ogólniki.

Dostępność dla ludzi

- Jednym z wyzwań na najbliższe lata będzie rewaloryzacja ulic i placów, zwłaszcza w strefie śródmiejskiej i w wybranych obszarach dzielnic. Wynika to z konieczności poprawy jakości i dostępności placów dla wszystkich obywateli – mówi nam Kaznowska.

Obiecuje uprzywilejowanie pieszych, transportu publicznego i ruchu rowerowego, a priorytetowo nie będą już traktowane samochody. Według wiceprezydent wiąże się to z określeniem zasady obsługi transportowej, porządkowaniem i konserwacją zabudowy tworzącej pierzeje ulic (w tym modernizację i przekształcenia tej o niskiej wartości), porządkowaniem oświetlenia i reklam, czy modernizacją nawierzchni ulic.

Z ogólnych założeń można odczytać, że place mają być atrakcyjne pod kątem inwestycyjnym i turystycznym, a także tworzyć spójne fragmenty miasta. I tutaj mamy więcej konkretów.

"Pierwsza próba"

- Pierwszą taką próbą będzie stworzenie pewnego rodzaju ciągu spacerowego łączącego trzy place – Małachowskiego, Powstańców Warszawy i planowany Pięciu Rogów poprzez spójne rozwiązania architektoniczne, materiałowe i funkcjonalne – tłumaczy Kaznowska.

Jak już wiemy, w tych wypadkach można mówić szczegółowiej o planowanych zmianach. - Uspokojenie ruchu, likwidacja jednej jezdni i duże betonowe płyty – to założenia zmian na placu Piciu Rogów, według projektu który wygrał konkurs na zagospodarowanie tego miejsca. Prace mają rozpocząć się w 2018 roku.

Do łask ma wrócić też zawieszony projekt placu Małachowskiego. Już dwa i pół roku temu pisaliśmy o tym, jak ma wyglądać. Duży kwadratowy plac ze schodami przed kościołem św. Trójcy, podświetlane drzewa, mnóstwo zieleni i ograniczenie ruchu samochodowego – taka wizja wyłania się ze zwycięskiego projektu.

- Prace przy pl. Małachowskiego i Pięciu Rogów rozpoczną się pierwsze – obiecuje Kaznowska.

Inna sprawa to plac Powstańców Warszawy. Jeszcze w tym roku ma się głównie zazielenić w związku z realizacją projektu z budżetu partycypacyjnego. A co później? - Pod placem planowany jest parking podziemny w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Niebawem przystępujemy do ostatniej rundy negocjacyjnej na wybór wykonawcy. Budowa parkingu niewątpliwie zmieni plac chociażby przez jego obsługę komunikacyjną. Jednak co do zasady, przekształceń rewolucyjnych nie planujemy – zaznacza wiceprezydent.

Listę pozostałych ulic i placów przeznaczonych to remontu mamy poznać do 2020 roku. Na razie nie wiadomo, jakie będą koszty.

PRZEBUDOWA CZEKA TEŻ KOLEJNY ODCINEK BULWARÓW WIŚLANYCH:ran/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »