Informacje

07.02.2017 10:33 metoda "na wnuczka"

"Wkręcali staruszków w to, że będą pomocni osobom najbliższym"

SERWISY:


Za metodą przekrętu "na wnuczka" stała trudna do rozpracowania grupa. O jej działaniu mówiła w TVN24 Agnieszka Hamelusz, rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji.

Policjantka komentowała zatrzymanie twórcy metody "na wnuczka" Arkadiusza Ł. ps. Hoss. Zapytana o cały mechanizm, mówiła o działaniu osób, które posługują się tym sposobem.

Miliony euro

- Ta grupa była trudna do rozpracowania. Posługiwali się bardzo dobrze niemieckim. Kiedy w Polsce ta metoda przestała być opłacalna, to te osoby przerzuciły się na inne kraje: Austrię, Niemcy, Luksemburg, Szwajcarię. Mieli większe zyski – wyliczała Hamelusz.

To wiązało się z wielomilionowymi zyskami w euro czy frankach szwajcarskich. Żeby to się udawało, powstała cała struktura. Był na przykład szczebel kierowniczy, który rekrutował podbieraków  - odpowiedzialnych za odbieranie gotówki od oszukanych. – Można powiedzieć o całej strukturze mafijnej – przekonywała policjantka.

Jej członkowie przede wszystkim grali na emocjach osób starszych. - Starzy ludzie czują się samotni, chcą być potrzebni, więc chcą pomagać. Te osoby były wykorzystywane – mówiła Hamelusz.
I  dodała, że oszuści "wkręcali staruszków w to, że będą pomocni osobom najbliższym".

Meldowanie u dyżurnego

Odniosła się również do tego, że zatrzymany Arkadiusza Ł. ps. Hoss został wypuszczony decyzją sądu, który nie zastosował tymczasowego aresztowania. Tłumaczyła, na czym w takich wypadkach polega wydany dozór policyjny.  – Ktoś, kto ma taki środek zapobiegawczy, melduje się u dyżurnego i podpisuje na liście dozorowanych. Hoss Powinien 5 razy w tygodniu – wyjaśniała Hamelusz.

ran/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2017 12:21 ~kolo

  Jeśli codzienna wizyta "wnuczka" na komisariacie zajmuje mu dajmy na to dwie godziny, to 5 dni daje w sumie 10 godzin. Bez trudu odbije to sobie prowadząc ten intratny "biznes" np. w sobotę.

 • Dozór

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2017 11:26 ~Dozór

  Już widzę oczyma duszy, jak Hoss karnie zajeżdża ferrari pod komisariat, żeby podpisać się złotym " Parkerem " na liście obecności.

 • Emocje

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2017 11:22 ~Emocje

  Nie rozumiem i nigdy nie zrozumiem, jak można po jednym oszukańczym telefonie odda zupełnie obcej osobie wszystkie swoje oszczędności ? A przede wszystkim - jak można głos tego kogoś wziąć za głos kogoś z rodziny. Nikt mi nie wytłumaczy, że emocje sprawiają, iż kompletnie traci się rozsądek.

 • alman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2017 11:17 ~alman

  SKORO SAD BANDZIORA ZWALNIA DWUKROTNIE ZA PIENIADZE TO MOZE SAD RAZEM Z NIM ZAMKNAC W JEDNEJ CELI NA KILKA LAT ZA BRAK KOMPETENCJI I TRZYMANIE STRONY BANDZIORA A NIE UCZCIWYCH ,OSZUKANYCH LUDZI ???. PANIE ZIOBRO ZAMIAST ZAJMOWAC SIE GLUPOTAMI MA PAN TU POLE DO POPISU - TO NIE JEST NORMALNE, TO KRYMINALNE !!!.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »