Informacje

13.11.2017 06:34 nowa-stara lokalizacja

Wkopią kable energetyczne,
żeby zbudować podstawówkę

SERWISY:


Szkoła na Odolanach powstanie przy ulicy Grodziskiej, mimo znajdujących się tam kabli wysokiego napięcia i roszczeń do części działki. Dzielnica - pod wpływem protestu mieszkańców - zrezygnowała z lokalizacji u zbiegu Ordona i Kasprzaka.


Losy podstawówki na wolskich Odolanach przypominają grę w ping-ponga. Mimo że jest to jedna z najbardziej potrzebnych inwestycji w tej części Woli. Obecnie infrastruktury oświatowej nie ma tu prawie wcale (dzieci tłoczą się w jednej szkole przy Grabowskiej), a nowych osiedli przybywa w bardzo szybkim tempie. A wraz z nimi - nowych mieszkańców, najczęściej rodzin z dziećmi.

Początkowo szkoła miała powstać na skrzyżowaniu Sowińskiego i Grodziskiej. Z lokalizacji jednak zrezygnowano, bo pojawiła się kolizja z trzema liniami wysokiego napięcia. Dzielnica rozważała nawet ich przebudowę, ale wskutek przeprowadzanych ekspertyz ustalono, że rozwiązanie to będzie dość kosztowne (od pięciu do ośmiu milionów złotych) i opóźni budowę placówki.

Dzielnica za Ordona, mieszkańcy przeciw

Zdecydowano się więc wyznaczyć nowe miejsce. Jak pisaliśmy na tvnwarszawa.pl, władze Woli rozważały dwie działki. Pierwsza znajdowała się u zbiegu Kasprzaka i Ordona. Druga - przy Karlińskiego. Pod koniec sierpnia zarząd ogłosił, że wybrani pierwszą lokalizację. - Zadecydowała o tym skomplikowana sytuacja prawna tej drugiej działki. Okazało się, że są do niej roszczenia - mówił nam wtedy Mariusz Gruza, rzecznik Woli.

Propozycji dzielnicy zdecydowanie sprzeciwili się mieszkańcy Odolan. Przekonywali, że działka jest za mała (cztery tysiące metrów kwadratowych), położona u zbiegu bardzo ruchliwych i głośnych ulic. Debata toczyła się tygodniami. Społecznicy pisali petycje, organizowali spotkania, ale dzielnica długo obstawała przy swoim. Do ostatniego czwartku.

Wtedy to władze Woli spotkali się z okolicznymi mieszkańcami. Frekwencja dopisała, spotkanie trwało blisko trzy godziny. Miało charakter dyskusyjno-warsztatowy. Uczestnicy, podzieleni na grupy, mieli między innymi wskazać najlepsze i najgorsze lokalizacje nowej szkoły. Wszyscy jasno dali do zrozumienia burmistrzowi, że działka przy Ordona i Kasprzaka nie wchodzi w grę. Jednogłośnie postulowali za to o powrót do koncepcji szkoły przy Grodziskiej i wkopanie znajdujących się tam kabli.

Wśród największych zalet tej lokalizacji wymieniali: centralną część Odolan, znajdujące się wokół tereny zielone, brak ruchliwych ulic i przede wszystkim znacznie większą powierzchnię (około 13,5 tysięcy metrów kwadratowych).

Szkoła budowana etapami

Co ciekawe, mieszkańcy przyszli na spotkanie z gotową koncepcją w rękach (przygotowaną przez architekta Adama Dziedzickiego). Zaproponowali, aby szkołę budować etapowo i w ten sposób uniknąć opóźnienia.

I tak w pierwszym etapie miałby powstać budynek na tej części działki, gdzie nie ma linii wysokiego napięcia ani roszczeń. Planowana tam szkoła miałaby liczyć 38 pracowni i salę gimnastyczną. Równocześnie dzielnica zajęłaby się zakopaniem kabli energetycznych. Kiedy teren byłby już gotowy (czyli w drugim etapie) można by zbudować tam kolejne sale albo boiska.

Brany jest pod uwagę też trzeci etap - dotyczący fragmentu z roszczeniami i zasiedzeniem, co do którego toczą się sprawy sądowe. Tu jednak jakakolwiek zagospodarowanie wchodzi w grę dopiero po prawomocnym wyroku sądu w tej sprawie (pod warunkiem, że będzie on korzystny dla miasta).


Ostatecznie burmistrz Krzysztof Strzałkowski zgodził się na taką propozycję. Poinformował, że szkoła powstanie na Grodziskiej, a dzielnica jak najszybciej podejmie działania w tej sprawie.

- Cieszymy się z tej decyzji. Ważne jednak, aby urząd dzielnicy jak najszybciej wystąpił o warunki przebudowy napowietrznej linii energetycznej i zlecił przygotowanie jej projektu. Dopiero to pozwoli na poprawne ulokowanie szkoły i pozostałej infrastruktury - powiedziała Aneta Skubida, radna Woli ze stowarzyszenia Wola Mieszkańców.

Dzielnica deklaruje, że nowa szkoła ma być gotowa w 2019 roku.

kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2017 18:45 ~qwerty

  artykuł kłamie. nie podjeto żadnych decyzji. przełożenie kabli to koszt ok 30milionów złotych. a na działce gdzie są roszczenie nikt nie zdecyduje się na pozwolenie na budowę.dziennikarze - do pisania trzeba rzetelnych danych.

 • Andrzej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2017 13:12 ~Andrzej  To znajdź mi mądralo operatora dźwigu, który będzie operował w pobliżu linii 110kV. Powodzenia

  [/cytat_2739537]

  Przy tych słupach już stoją bloki więc tacy odważni istnieją ;-)

 • wifon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2017 12:47 ~wifon

  Co jest złego w ruchliwych ulicach? Czyż mieszkańcy nowych bloków na Odolanach nie jeżdżą w większości samochodami (no bo przecież dzieci, szkoła, przedszkole). Powinni być za budową szerokich ulic pod oknami swoich bloków, szkołami i przedszkolami ich dzieci.

 • lea

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2017 11:25 ~lea

  swojak~swojak

  Budowa szkoły przy ul.Grodziskiej załatwi trzy sprawy: 1). okoliczne blokowiska uwolnią się od towarzystwa przewodów wysokiego napięcia które im włazi przez okna do mieszkań.2). pozbędą się betoniarek bo przecież dzieci szkoła itp.3). będzie szkoła. To może jeszcze w ramach powstawania szkoły niech przebudują ulicę z normalnym chodnikiem. Będzie miejsce żeby zaparkować!


  obawiam się że ciężarówki się nie wyniosą bo ani cementowania ani kruszywa przenosić się nie mają zamiaru

 • karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2017 11:22 ~karol

  blokowisko~blokowisko

  Odolany, to robi się taki kocioł mieszkalny dla rodowitych warszawiaków, jak w centrum blok na bloku okno w okno..


  jak wszędzie- teraz tak budują bo miejsca mało a chcą jak najwięcej. Zobacz na Ursynowie czy Bemowie- to samo. Nikt juz dziś nie buduje tak jak w latach 70-tych, 80-tych czy nawet w 90-tych

 • Cynek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2017 11:13 ~Cynek

  judge~judge

  z jakiegos powodu nie można budowac sie pod kablami wysokiego napiecia.
  Ale nad kablami juz bedzie mozna? Pole elektromagnetyczne do ziemia pewnie zanika.  To znajdź mi mądralo operatora dźwigu, który będzie operował w pobliżu linii 110kV. Powodzenia

 • dmw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2017 11:09 ~dmw

  swojak~swojak

  Budowa szkoły przy ul.Grodziskiej załatwi trzy sprawy: 1). okoliczne blokowiska uwolnią się od towarzystwa przewodów wysokiego napięcia które im włazi przez okna do mieszkań.2). pozbędą się betoniarek bo przecież dzieci szkoła itp.3). będzie szkoła. To może jeszcze w ramach powstawania szkoły niech przebudują ulicę z normalnym chodnikiem. Będzie miejsce żeby zaparkować!


  obawiam się że betoniarki się nie wyniosą... jak na razie ani kruszywa ani cementowania nie ma zamiaru się wynieść z dotychczasowych siedzib :/ a szkoda...

 • hgjkh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2017 10:57 ~hgjkh

  glupotazkablami~glupotazkablami

  W niemczech nie ma czegos takiego jak Kable napowietrzne w miastach. To jest glupota zeby przeciagac tak ogromne linnie nad glowami ludzi. Wszystko powinno siedziec w ziemi - ile ludzi ma poblokowane dzialki na budowe bo kable biegna tuz obok !

  A niby jak są prowadzone duże linie przesyłowe - tak samo widać w krajobrazie wiejskim linie na powierzchnie. Może nie być w miastach tu się zgodzę. Ze kabel jest w ziemi nie znaczy że nie ma problemu - jest często nawet większy

 • wdq2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2017 10:29 ~wdq2

  judge~judge

  z jakiegos powodu nie można budowac sie pod kablami wysokiego napiecia.
  Ale nad kablami juz bedzie mozna? Pole elektromagnetyczne do ziemia pewnie zanika.  Ziemia tłumi, wkłada się je tak nisko, aby oddziaływanie na powierzchni było prawie zerowe. Uwierz że tak jest.

 • judge

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2017 09:41 ~judge

  z jakiegos powodu nie można budowac sie pod kablami wysokiego napiecia.
  Ale nad kablami juz bedzie mozna? Pole elektromagnetyczne do ziemia pewnie zanika.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Czasami samochody się psują i odmawiają posłuszeństwa - wiadomo. Najczęściej zepsute auta się naprawia i znowu można nimi jeździć. Niekiedy zdarza się,... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »