Informacje

24.06.2017 08:04 stolica jak twierdza

Wizyta Donalda Trumpa: zamknięte ulice, zakaz lotów, snajperzy na dachach

SERWISY:


Przygotowania idą pełną parą, bo już za niecałe dwa tygodnie do Polski przyleci prezydent Stanów Zjednoczonych. Plan wizyty jest już znany, a miejsca, które odwiedzi Donald Trump, będą szczegółowo kontrolowane przez służby. Materiał Marcina Mazura, reportera programu "Polska i Świat" TVN24.

Choć to symboliczne miejsce dla warszawiaków i często uczęszczany punkt przez turystów, przed pomnikiem Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich niewiele teraz się dzieję. Rozkopana część chodnika i drobne prace nie wskazują na to, że właśnie tu odbędzie się najważniejszy punkt wizyty Donalda Trumpa.

"Plac zostanie wycięty"

- Na pewno "wycięty" zostanie cały plac, na pewno będą mogli przebywać w tej okolicy tylko sprawdzeni i bezpieczni ludzie, zostanie wyłączone każde zagrożenie - mówi dr Jarosław Kaczyński, były wiceszef Biura Ochrony Rządu.

Nad tym, by zapewnić Trumpowi bezpieczeństwo, już pracuje kilkuset agentów Secret Service i BOR. Miejsce wystąpienia prezydenta zostanie podzielone na specjalne strefy kontrolowane m.in. przez snajperów, którzy z dachów okolicznych budynków będą obserwować okolice.

Do tego dojdzie zabezpieczenie pirotechniczne i analiza wszystkich informacji o zagrożeniach.

- Czas i miejsce wydarzenia jest wyzwaniem dla służb dlatego, że zagrożenia terrorystyczne nasiliły się jak nigdy wcześniej i one zawsze dotyczyły prezydentów Stanów Zjednoczonych – zaznacza Leszek Artemiuk, prezes stowarzyszenia Polskich Specjalistów Bombowych.

Tym bardziej, że na zabezpieczenie tej wizyty nie ma wiele czasu. Do tej pory przygotowanie takich operacji trwało nawet kilka miesięcy. Ale jak przypominają byli oficerowie BOR, to trzecia wizyta w Polsce amerykańskiego przywódcy w ostatnich latach. Nie mają wątpliwości, że służby staną na wysokości zadania.

"Sprawdzone, zabezpieczone"

Jak informują władze Warszawy, Donald Trump i jego żona do Polski przylecą wieczorem 5 lipca. Noc spędzą, jak poprzedni prezydenci, w Hotelu Marriott. Następnego dnia rano Trump uda się na plac Zamkowy, gdzie weźmie udział w szczycie Trójmorza. Na Zamku Królewskim spotka się z Andrzejem Dudą. Ostatnim puntem wizyty, który jest obecnie znany, będzie wystąpienie przed pomnikiem na placu Krasińskich.

- Cała trasa z punktu "a" do "z" będzie sprawdzona, wszystkie miejsca czasowego pobytu będą  zabezpieczone – zapewnia generał Marian Janicki, były szef BOR.

Służby będą patrolować również przestrzeń powietrzną. Nad Warszawą zostanie wydzielona strefa z całkowitym zakazem lotów.

Równocześnie z wizytą Trumpa w mieście odbędzie się spotkanie z udziałem jedenastu europejskich przywódców. Dlatego władze Warszawy już ostrzegają kierowców.

- Będą na pewno utrudnienia na trasach przejazdów. Musimy przerzucić komunikację miejską, przygotować plany, poinformować mieszkańców – wylicza Ewa Gawor, dyrektor Biura Bezpieczeństwa w stołecznym ratuszu.

Donald Trump z Warszawy poleci do Niemiec. Tam w Hamburgu odbędzie się szczyt 20 największych gospodarek świata.

Czytaj więcej o spotkaniu Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy:Marcin Mazur
ran/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • agd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.06.2017 09:18 ~agd

  "mówi dr Jarosław Kaczyński, były wiceszef Biura Ochrony Rządu."

  "zapewnia generał Marian Janicki, były szef BOR"

  "jak przypominają byli oficerowie BOR"

  Informacje powinny chyba pochodzić od osób które się zajmują daną sprawą, a nie od takich co się kiedyś zajmowały.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »