Informacje

25.02.2014 16:51 dopóki będzie potrzebne

Wizy, pomoc materialna. Tak działa stołeczne centrum dla Ukraińców

SERWISY:

W działającym od piątku w Warszawie Centrum Informacyjnym dla Obywateli Ukrainy udzielono dotąd ponad 280 porad. Ukraińcy pytali głównie o zasady przedłużania wizy oraz uzyskania zezwolenia na zamieszkanie w Polsce po jej wygaśnięciu - poinformował we wtorek stołeczny ratusz.

Osoby odwiedzające centrum korzystały przede wszystkim z porad pracowników wydziału spraw cudzoziemców Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Udzielili oni 210 porad, które dotyczyły różnych możliwości legalizacji pobytu w Polsce.

Pytania o paszport

Funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej oraz pracownicy organizacji pozarządowych: Fundacji "Ocalenie", Stowarzyszenia Interwencji Prawnej oraz Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, informowali o procedurach związanych m.in. z uzyskaniem paszportu bez posiadania wizy i zezwoleń na zamieszkanie w Polsce na czas określony. Pytania dotyczyły też składania wniosków o status uchodźcy.

Ukraińcy pytali również o pomoc materialną i o możliwości wyjazdu z Ukrainy do Polski.

Pojawiło się też pytanie o stan pacjenta przewiezionego z Kijowa do Krakowa.

W sumie w centrum udzielono 282 porady, w tym 142 telefonicznie.

Dopóki będzie potrzebne

Centrum mieści się przy ul. Nowy Świat 63. Zainteresowani mogą przychodzić do niego 7 dni w tygodniu w godz. 8-18, lub zadzwonić na numery 987 (bezpłatny) lub 519 047 300 (opłata wg stawek operatora). Dzwoniący są przełączani do pracowników odpowiednich instytucji.

To wspólna inicjatywa wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego i prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Lokal dla centrum i jego wyposażenie udostępnił stołeczny ratusz. Punkt ma działać tak długo, jak długo będzie zwiększone zapotrzebowanie na informacje dla obywateli Ukrainy.

Ze szpitala do miejskich lokalach

Warszawski ratusz poinformował też, że pięć osób, które opuściły warszawski szpital MSW, zostało zakwaterowanych w lokalach z zasobów miasta.

Pomoc, w tym koordynację opieki pozamedycznej, zapewniają członkowie Komitetu Obywatelskiego Solidarni z Ukrainą, przy wsparciu mieszkających w Warszawie wolontariuszy ukraińskich.

Hanna Gronkiewicz-Waltz o powstaniu centrum pomocy Ukraińcom:


PAP/wp/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Dani

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2014 16:31 ~Dani

  Witam, czy centrum jest nadal czynne ? Czy ma ktos jakieś info ?

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2014 15:40 kubat

  abcde~abcde

  fajnie, ze Warszawa pomaga... to mile i szczytne.. tylko dlaczego kosztem warszawiakow? Tutaj tez sa ludzie biedni, tez potrzebuja pomocy, mieszkan, dostepu do lekarzy itd. Jesli Pani prezydent, Premier Tusk i cala reszta rzadzacych chca pomagac to prosze zamowic autokar, pojechac na Majdan i pomachac lopata przy rozbiorce barykad. Fajnie i lekko sie pomaga kosztem i za pieniadze innych....

  To może być ostatni gwóźdź do trumny pani Prezydent i pana Premiera.

 • zenek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2014 13:55 ~zenek

  a jak to sie ma do bankructwa mazowsza i kontraktow z NFZ?

 • abcde

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2014 13:54 ~abcde

  fajnie, ze Warszawa pomaga... to mile i szczytne.. tylko dlaczego kosztem warszawiakow? Tutaj tez sa ludzie biedni, tez potrzebuja pomocy, mieszkan, dostepu do lekarzy itd. Jesli Pani prezydent, Premier Tusk i cala reszta rzadzacych chca pomagac to prosze zamowic autokar, pojechac na Majdan i pomachac lopata przy rozbiorce barykad. Fajnie i lekko sie pomaga kosztem i za pieniadze innych....

 • starsza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2014 12:48 ~starsza

  Zgrzyt~Zgrzyt

  Super, że takie miejsce w Warszawie powstało, co potwierdza duże zaiteresowanie. Plus dla Pani Prezydent za inicjatywę!

  Jak co ktos z rodziny umrze pod drzwiami szpitala, bo pierwszeństwo ma jakaś ukrainka, nie będziesz taki tolerancyjny,
  Człowieku, walnij się.

 • poko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2014 11:22 ~poko

  Wygonić towarzystwo na Ukrainę do sprzątania śmieci po zadymiarzach a nie przedłużać wizy.

 • Mokotowianin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2014 08:45 Mokotowianin

  panie ministrze sikorski, idąc tokiem rozumowania naszego tfu rządu proponuję iść jeszcze dalej a mianowicie wysłać oficjalne przeprosiny na ukrainę za mord żołdaków z upa na POLSKICH OBYWATELACH!!! Bo co? Biedny obywatel ukrainy dostał po gębie i trzeba go u nas leczyć? Co mnie podatnika łożącego podatki z własnej kasy interesuje leczenie jakiegoś ukraińca?! Co u nich szpitali nie ma? Przecież to nie kraj 3-go świata. Nie życzę sobie by z moich podatków/składek był leczony jakikolwiek ukrainiec czy ukrainka!!! Są w Polsce ludzie bardzie potrzebujący niż oni a skoro tak bardzo chcecie ich leczyć to otwórzcie konto na które każdy ich zwolennik będzie wpłacał kasę na ich leczenie. A dla zwolenników miłości POLSKO - ukraińskiej polecam lekcję historii jak to ukraińcy POLAKÓW na Wołyniu miłowali!!! STOP LECZENIU OBCOKRAJOWCÓW Z NASZYCH SKŁADEK

 • EmEj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2014 08:17 ~EmEj

  Dostali zakwaterowanie w lokalach z zasobów miasta?
  A może mnie tak ktoś zakwateruje w miejscu, w którym nie będę musiała płacić nie wiadomo jak wysokich pieniędzy! Powariowaliście wszyscy do końca?
  Może niech się ktoś w końcu weźmie za Polaków!

 • ttt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2014 07:43 ~ttt

  "..Warszawski ratusz poinformował też, że pięć osób, które opuściły warszawski szpital MSW, zostało zakwaterowanych w lokalach z zasobów miasta.." ,więc się pytam co z dłuuugą listą oczekujących na mieszkania komunalne. Ratusz też już ich zatroszczył??????? Ludzie!!! na Ukrainie była rokosz przeciwko LEGALNIE sprawującego władzę prezydenta, gdyby cos takiego zaistniało w Genewie ,Berlinie czy w Madrycie ,to zobaczylibyście jak tamtejsze władze rozprawiły by się z protestującymi.

 • Rosomak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2014 23:12 ~Rosomak

  Daj sobie siana, @zenada. Kto na majdanie stawał na stołek, żeby go było widać? Kurdupel Jarek. Co zyskal? Nic. Nawet w czasopismach z Galapagos o nim nie wspomniano, a majdan ma go pod ogonem. Ukraińcy potrzebują nas jak my śniegu latem. Jarek prowadzi teraz kampanię wyborczą. Wie, że przegra, jak zwykle, ale chce przegrać z hukiem. Chce, to przegra, bo myśli tylko o dojsciu do władzy. Nie o kraju, jego dobrobycie. Jak zwykle.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »