Informacje

17.08.2015 13:05 Wiecej piasku niż wody

Wisła rekordowo płytka: 51 cm. "I nie jest to koniec"

SERWISY:

 


Piaskowe łachy, kamienne wyspy, słaby nurt. Od kilkunastu dni Wisła na wysokości Warszawy nie przypomina już największej polskiej rzeki. Jak poinformował po południu wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, stan wody jest rekordowo niski - wynosi 51 cm. A będzie gorzej.

Trzy lata temu wodowskaz na Wiśle wskazał rekordowo niski poziom - 52 centymetry. W niedzielę, według pomiarów Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, poziom rzeki wyniósł 55 centymetrów, a poniedziałek rano - 54. Rekordowy wynik spodziewany był we wtorek i środę. Ale jak poinformował w poniedziałek po godz. 13 wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, Wisła osiągnęła już rekordowo niski poziom - 51 centymetrów.

- Padł rekord. Nie ma problemów z wodą potrzebna do procesów produkcyjnych, ale mamy realny problem z wodą w rolnictwie i duży jej deficyt. Prognozy są złe, większość gmin na Mazowszu cierpi z powodu suszy - podał Kozłowski. - Wydaje się, że nie jest to koniec, prognoza zarówno synoptyczna jak i telemetryczna mówią, że w ciągu najbliższych 2-3 dni, poziom wody w Wiśle może spaść nawet do 48 centymetrów, a przy tak niskich stanach wody te 2-3 centymetry robią różnicę - dodał.

Wojewoda zaapelował też o rozważne zachowanie. - Niski poziom może być pokusą, by sprawdzać, czy można ją pokonać, co stanowczo odradzamy. Pamiętajmy, że Wisła jest zawsze niebezpieczna - przestrzegał.

Łachy, kamienie, wody niewiele

Do obserwowanie zmian na rzece nie potrzeba fachowych urządzeń. Dramatycznie niski stan wody widać gołym okiem. Największa polska rzeka coraz bardziej upodabnia się do górskiego potoku.

- Idąc na północ od mostu Gdańskiego, można zobaczyć charakterystyczne dla górskich potoków małe wodospadziki. Rzeka jest też "pocięta" skalnymi, kamienistymi wysepkami – opisywał niedawno nasz reporter Mateusz Szmelter.

Przez kilka dni, jakie minęły od tego czasu, sytuacja jeszcze się pogorszyła. Widać to doskonale na niedzielnych zdjęciach naszego reportera, który latał dronem nad odcinkiem między mostami Gdańskim a Grota-Roweckiego.

Zawieszone rejsy, przesunięty przystanek

Niski stan wody powoduje utrudnienia w żegludze po Wiśle już od początku lipca. Odczuwają je szczególnie pasażerowie Warszawskich Linii Turystycznych.

Jak informuje Zarząd Transportu Miejskiego, w weekend zawieszono kursowanie tramwaju wodnego "Wars". Niski stan wody na Wiśle spowodował też zmianę trasy statku "Zefir" pływającego z Warszawy do Serocka.

Rejsy statku będą się odbywać z Żerania (okolice przystanku Zakłady Zbożowe 02 na ul. Płochocińskiej). Pasażerowie, którzy mają wykupione bilety na rejsy w tych dniach, zostaną dowiezieni na Żerań bezpłatnym autobusem. Autobus będzie odjeżdżał z przystanku Torwar pętla o godz. 9. Po zakończeniu rejsu pasażerowie również będą mogli skorzystać ze specjalnego autobusu – czytamy w komunikacie ZTM.

Z czterech przepraw promowych, które działały na Wiśle, obecnie działa tylko jedna. Na wysokości Stadionu Narodowego naprzemiennie kursują dwa promy: "Słonka" i "Pliszka".

Raj dla poszukiwaczy skarbów

Niski poziom wody w rzece sprzyja za to poszukiwaczom skarbów. Co kilka dni Wisła odkrywa kolejne zatopione skarby. Pod koniec lipca, na wysokości Czerniakowa znaleziono wrak, który zdaniem pasjonatów historii może być fragmentem dawnego parostatku Bajka. Jednak po dokładniejszych oględzinach stołeczny konserwator zabytków nabrał co do tego wątpliwości. CZYTAJ WIĘCEJ.


Z kolei na wysokości Stacji Pomp Rzecznych warszawskich wodociągów rzeka odsłoniła "smoka", czyli końcówkę przewodu, którym czerpano wodę z Wisły w XIX wieku. CZYTAJ WIĘCEJ.


To jednak nie koniec. W połowie sierpnia na wysokości Spójni natrafiono na ramę z kołami wyglądającą na fragment wagonika, a przy Solcu - na butelki, które mogą mieć ponad 200 lat. CZYTAJ WIĘCEJ.

Badanie odkrytych przez rzekę skarbów zapowiedział już stołeczny konserwator zabytków.

jk/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • jo44

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.08.2015 23:21 ~jo44

  Jak by tak każdy z 3 milionów mieszkanców wisly siknął z pół litra to wisła by się wydłużyła o 10m (przy przepływie 150m3/s). Niby nic ale zawsze trochę. 10sekund przepływu od warszawiaków, i ta 3 razy na dobę... ech

 • aaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.08.2015 07:31 ~aaaa

  Przepłynąłem wczoraj odcinek od Otwocka do Warszawy. Poziom wody na szlaku nie był niższy niż 120cm, a w wielu miejscach przekraczał długość wiosła, którym sprawdzałem głębokość. W ogóle Wisła jest niewiele płytsza, niż zazwyczaj o tej porze roku. Po prostu połaci płycizn poza głównym korytem są nieco szersze. Nawet wielkie plaże podwarszawskie są takie same jak co roku.

 • Simba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.08.2015 00:39 ~Simba

  Jak to lecialo? "Płynie Wisła płynie,
  Po polskiej krainie
  A dopóki płynie Polska nie zaginie."

 • Nelly

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.08.2015 22:55 ~Nelly

  I prawidłowo.łazienkowskiego nie trzeba bedzie odbudowywać

 • JERZY

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.08.2015 21:55 ~JERZY

  Pani prezydent cos sie popieprzyło bo za komuny zbudowano " gruba kaskę " a ona ciagnie wode dla Warszawy z drugiej Wisły która jest pod dnem właściwej tej wysychajacej Troche wiedzy a nie pieprzenie

 • buhahaha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.08.2015 21:48 ~buhahaha

  Spoko, a za kilka tygodni będzie powódź. I tak w koło. Gospodarka wodna po polsku...

 • prawdziwy polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.08.2015 20:30 ~prawdziwy polak

  warszawiaków nie szkoda

 • xyz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.08.2015 18:57 ~xyz

  Już jest 50 cm

 • wist

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.08.2015 18:43 ~wist

  No to PO do roboty. Pani Premier z Panią Prezydent do sikania. Mam nadzieję, że niedoszła była jeszcze Pani Premier wesprze akcję. Może to niewiele ale każdy cm jest ważny...

 • wulc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.08.2015 18:19 ~wulc

  ryby sie potopia

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »