Informacje

15.03.2012 05:50 NOWA SIEDZIBA WARSZAWSKIEGO TOWARZYSTWA WIOŚLARSKIEGO

Wisła przechodzi
z XIX w XXI wiek

SERWISY:

250 wioślarzy i jedna toaleta - tak dziś wygląda rzeczywistość najstarszej organizacji sportowej w Polsce. Już za półtora roku, w 135 urodziny Warszawskie Towarzystwo Wioślarskie może przenieść się jednak do nowoczesnej przystani. To kolejna po bulwarach inwestycja, która zbliża miasto do rzeki.

- Przystań przy Wioślarskiej 6 też była kiedyś nowoczesna, nawet bardzo. Mówiło się, że najnowocześniejsza w Europie - wspomina prezes WTW Bogusław Siennicki. Uwierzyć trzeba mu na słowo, bo dawnej świetności nie sposób się dziś dopatrzeć. 80-letnia siedziba WTW wciśnięta jest między jezdnię Wisłostrady, a podupadły bulwar wiślany. Czego nie zrobił czas, wykończyła woda - przetaczające się przez Warszawę fale powodziowe mocno nadwyrężyły stanicę.

O jej dostosowaniu do potrzeb osób niepełnosprawnych trudno nawet wspominać, a mimo to WTW ma i takich zawodników. Troje z nich walczy o nominację na tegoroczną paraolimpiadę w Londynie. Towarzystwo ma też sukcesy wśród młodzików, a wśród seniorów - mistrzów Polski i Europy. - Tytułów byłoby więcej, gdybyśmy mieli bazę z prawdziwego zdarzenia. Trudno oczekiwać, że rodzice zapiszą do nas swoje dzieci, skoro nie możemy im zaoferować nawet miejsca do wysuszenia ubrań. To nie są czasy, gdy wystarczała kąpiel w przeręblu - zauważa Siennicki.

Od zawodnika do prezesa z wizją

Sam przeszedł z WTW długą drogę. Był wioślarzem, trenerem i dyrektorem. Tu trenuje też jego syn, a on sam osiem lat temu został prezesem. - Społecznie - zaznacza. I dodaje: - To nie piłka nożna, by zarząd dostawał pensje po kilkadziesiąt tysięcy.

Ale na nowe stadiony - Legii i Narodowy - patrzy bez zawiści. WTW może bowiem skorzystać na ich budowie, a przystań może wrócić do europejskiej czołówki. Towarzystwo wspólnie z zamkniętym funduszem inwestycyjnym utworzyło spółkę The Tides. Wniosło do niej grunt przy Wisłostradzie. W ciągu dwóch lat ma na nim powstać nowoczesna baza wioślarsko-kajakarska oraz budynek hotelowo-biurowy. Projekt kompleksu opracował zespół Jerzego Świderskiego z pracowni Kuryłowicz & Associates.

- To bodaj ostatni projekt, na którym podpis złożył profesor Stefan Kuryłowicz. Ze spotkania z nami wyruszył do Hiszpanii, gdzie rozbił się jego samolot (w czerwcu zeszłego roku - red.) - mówi Dariusz Gardner, szef spółki The Tides. I dodaje: - Lada dzień złożymy w ratuszu wniosek o pozwolenie na budowę. Jeśli wszystko pójdzie sprawnie, prace mogłyby ruszyć latem, a całość byłaby gotowa pod koniec przyszłego roku.

- Akurat na 135. urodziny WTW - podkreśla prezes Sennicki.

Hotel z widokiem na rzekę

Kompleks ma się składać z dwóch budynków. Po południowej stronie powstanie nowa siedziba WTW. W czarnej kostce, na pięciu kondygnacjach zmieszczą się biura, siłownia, sauna, gabinety odnowy i sala z ergometrami. Największą atrakcją będzie jednak basen do ćwiczenia wioślarskiej techniki, który znajdzie się w mniejszej, przeszklonej kostce. Będzie widoczny zarówno z holu, sali konferencyjnej, jak i z... jezdni Wisłostrady. - Ma być wizytówką ośrodka i zachęcać do uprawiania sportu. W okolicy pojawia się bardzo mało pieszych, za to bardzo dużo samochodów stoi tu w korkach. Chcemy, by wioślarze byli widoczni dla kierowców - tłumaczy Jacek Świderski.

Tuż obok siedziby WTW stanie sześciokondygnacyjny budynek biurowo-hotelowy z elewacją pokrytą panelami laminowanymi drewnem. Hotel - zarządzany przez właściciela - będzie oferował apartamenty pod długoterminowy wynajem. Gardner liczy na to, że wynajmą je m.in. sportowcy i trenerzy WTW. Ale też dyplomaci czy biznesmani. Bliskość stadionów piłkarskich ma być jednym z atutów, choć nie bez znaczenia jest też fakt, że inwestycja powstanie dwa przystanki tramwajowe od ścisłego centrum miasta.

Duże wrażenie robi architektura. Z prostą, ciemną bryłą siedziby WTW kontrastować będzie rozrzeźbiona elewacja części hotelowej, pokryta panelami laminowanymi drewnem. - Budynek będzie oglądany przede wszystkim z ostrych najazdów. Nie będzie więc miał klasycznej frontowej elewacji. Staraliśmy się urozmaicić tę równoległą do Wisłostrady tak, by stała się atrakcyjniejsza właśnie z tej dynamicznej perspektywy - tłumaczy Świderski.

Na osi ulicy Ludnej budynek będzie podcięty. Pod powstałym w ten sposób zadaszeniem znajdzie się wejście do części hotelowej. Kierowcom skręcającym z Ludnej w Wisłostradę zapewni to otwarcie na Wisłę. Taki sam widok będzie się też roztaczał z obu budynków - od strony rzeki będą miały przeszklone elewacje. - Taka bliskość rzeki to w Warszawie zupełnie unikatowa sytuacja - podkreśla architekt.

Na trzech kondygnacjach części biurowej znajdzie się też około 11 tysięcy metrów powierzchni pod wynajem. - Są już pierwsi zainteresowani - przekonuje Robert Borowicz z firmy DTZ, która będzie odpowiadać za komercjalizację części biurowej. Koszt inwestycji to około 100 milionów złotych.

Karol Kobos

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Slay

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.12.2013 19:21 ~Slay

  Tytułów byłoby więcej, gdybyśmy mieli bazę z prawdziwego zdarzenia.


  Jak bym słyszał piłkarzy hahahahaha "Dajcie stadiony to będziemy grali na poziomie europejskim"

 • cezbit

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2012 16:03 ~cezbit

  A co na to Kryzys gospodarczy?

 • tknm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.03.2012 08:04 ~tknm

  tknm

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2012 12:19 ~Nick


  HellBoy~HellBoy

  fajny projekt. więcej takich trafionych pomysłów.
  karol~karol


  trafionych? raczej miernych ale dobre i to zamiast barakow.


  @Karol - dlaczego mierny jest ten projekt według Ciebie?

 • Agata

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2012 12:19 ~Agata

  Zespół projektowy prowadzi JACEK Świderski, a nie Jerzy...

 • lysol30

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2012 03:47 ~lysol30

  Wreszcie coś się będzie działo w tym warszawskim nadwiślańskim skansenie

 • MKO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2012 00:15 ~MKO

  Ziemia. Kamienica przy Fosal. Gdzie ta kasa? Takie biedne TTW?

 • Dziadek tetryk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2012 14:46 ~Dziadek tetryk

  do: ~sandacz

  Czytając Twoje wcześniejsze posty, zorientowałem się że jesteś człowiekiem od lat związanym zawodowo z Wisłą. Od dłuższego czasu bezskutecznie poszukuję jakiejkolwiek WIARYGODNEJ informacji na temat tragicznego wypadku, jaki podobno miał się wydarzyć podczas "wianków" w początku lat 60-tych. Wiecej szczegółów nie podaję, bo wiem, że każdy kto choć trochę zna temat, powinien wiedzieć o co chodzi. Czy może wiesz coś wiecej, czy tylko tyle że: owszem, słyszałem, ale szczegółów nie znam

 • RAFEK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2012 14:32 ~RAFEK

  Z TEGO CO WIEM TO JACKA ŚWIDERSKIEGO A NIE JERZEGO

 • sandacz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2012 14:31 ~sandacz

  @wlkp stan czystości wody w rzece w ciagu ostatnich lat bardzo się poprawił, a od maja do Wisły nie będa juz trafiać ścieki. Wisła jest w rzeczywistości jedną z dzielnic Warszawy. Szkoda, że bez rady. Wszystko na rzece idzie opornie bo opiniują, decydują ludzie o wiedzy anhin. Nabytej nie wiadomo gdzie i od kogo. Twierdzących, że jakaś tam fundacyjka zrobiła dla Wisły nie wiadomo ile, a w rzeczywistości ta fundacyjka nie zrobiła niczego dobrego.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »