Informacje

23.08.2015 18:07 gdzie powinny trafić?

Wisła odsłoniła relikty starego
mostu Poniatowskiego

SERWISY:

Płytka Wisła odsłoniła elementy architektoniczne starego mostu Poniatowskiego. Historycy twierdzą, że metalowe balustrady, kamienne gzymsy i ławki powinny zostać wyeksponowane na nowych bulwarach albo trafić do muzeum.

Oryginalne fragmenty oprawy architektonicznej przedwojennej przeprawy wyłoniły się z Wisły na wyspach wokół środkowych filarów. To obiekty zaprojektowane przez Stefana Szyllera w końcowym stadium budowy mostu.

- Wartość tych znalezisk jest ściśle powiązana z nazwiskami ich twórców. Stefan Szeller jest architektem, który na stale wpłynął na wygląd miasta. Wśród jego projektów znajdują się m.in. brama główna i biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, budynek Politechniki Warszawskiej, gmach Zachęty, wiadukt na Karowej oraz właśnie Most Poniatowskiego – wylicza dr Hubert Kowalski z Instytutu Archeologii UW. - Ponadto, dzięki tym elementom możemy zobaczyć herby, które widniały na kamiennych ławach – dodaje.

Znaleziska to namacalny dowód, że obecny wygląd mostu odbiega od tego, który stał tu przed II wojną światową. Różną się zarówno na konstrukcyjnie, jak i estetycznie. Jak tłumaczy nam prof. Janusz Rymsza, wicedyrektor Instytutu Badawczego Dróg i Mostów, pierwotnie most opierał się na ośmiu filarach, które w powojennej odbudowy zastąpiono czterema.

- Z tej zmiany konstrukcyjnej wynika obniżenie wysokości filarów. Inne różnice w wyglądzie mostu są widoczne gołym okiem. Przed wojną był inaczej podświetlany, miał inne balustrady – tłumaczy Rymsza.

Efektowną, rzeźbioną balustradę dziś można podziwiać tylko na krótkim fragmencie mostu - na reszcie jest prosta barierka.

Na bulwary czy do muzeum?

Wiślany piasek dobrze zakonserwował kamienne elementy. Zdaniem varsavianisty Jarosława Zielińskiego, naturalnym miejscem dla skarbów z rzeki byłyby warszawskie bulwary.

- Wydobyte fragmenty powinny trafić na bulwar. Szczególnie, że są wśród nich duże elementy np. cała kamienna ławka. Bez wątpienia byłoby to niezwykle ciekawe dopełnienie nowo otwartych bulwarów – twierdzi Zieliński.

Na zagrożenia wynikające z takiego rozwiązania zwraca uwagę archeolog pracujący nad Wisła dr Hubert Kowalski. - Co prawda nie są to zabytki mające kilkusetletnią historię i nie wymagają szczególnej opieki, jednak przy wyeksponowaniu ich w miejscu publicznym należy liczyć się z tym, że mogą ulec aktom wandalizmu. Dlatego powinny trafić do któregoś z warszawskich muzeów – twierdzi archeolog. - Przy całej dyskusji wokół skarbów wyławianych z Wisły warto pamiętać o jednej, zasadniczej kwestii: to fragmenty przedwojennej Warszawy, miasta, które już nie istnieje – podsumowuje.

Decyzja o przyszłości znaleziska może zapaść w najbliższych dniach. Miasto zapowiedziało już, że w przyszłym tygodniu nad znaleziskami pochylą się archeolodzy.

Dwa razy wysadzony

Most Poniatowskiego powstał w 1914 roku. Został wysadzony dwa razy: w sierpniu 1915 roku przez wycofujące się wojska rosyjskie oraz w 1944 roku przez Niemców. W 1946 roku został odbudowany jako pierwszy powojenny warszawski most drogowy. Od tego czasu był dwukrotnie remontowany: w latach 1963-66 most poszerzono i dobudowano do niego drugą łącznicę z Wisłostradą na zachodnim brzegu rzeki, zaś w trakcie kolejnego remontu w latach 1985-90 zmianom uległ praski fragment przeprawy. Na czas drugiego remontu w pobliżu powstał most Syreny.

Most Poniatowskiego był świadkiem wielu historycznych wydarzeń: to tu doszło do słynnego spotkania pomiędzy marszałkiem Józefem Piłsudskim a prezydentem Stanisławem Wojciechowskim w trakcie przewrotu majowego, a w czasie Powstania Warszawskiego znajdował się w rękach Niemców, którzy 13 września postanowili go wysadzić.

MOST PONIATOWSKIEGO NA ZDJĘCIACH Z NARODOWEGO ARCHIWUM CYFROWEGO:


kk/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ve34we

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2015 21:05 ~ve34we

  Piękny most.Powinni go odtworzyć.

 • Waw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2015 15:51 ~Waw

  Wczoraj przy moście gdańskim widziałem stare opony które odsłoniła Wisła . Oprócz tego pełno w Wiśle i na brzegach leżą konary drzew . A podobno sprzątają Wiśle ale gdzie jakoś nie widać sprzątających. Jednym słowem paranoja.

 • historyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2015 10:59 ~historyk

  vagabondvagabond

  No, kiedyś to była architektura, nawet most potrafił być piękny! A dzisiaj? Brak architektury!

  Pamiętaj że za zasłoną pięknej architektury krył się złowrogi zamysł. Te finezyjne wieżyczki nie służyły ku ozdobie, ale były stanowiskami dla karabinów maszynowych i blokhauzami dla piechoty. Miały kontrolować przeprawę i były istotnym elementem strategii pacyfikacji niepokornego miasta - gdyby taka konieczność zaistniała.

 • powiślanin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2015 09:06 ~powiślanin

  Na decyzję gdzie umieścić fragmenty mostu jest dużo czasu. Na razie trzeba je wydobyć z dna rzeki, bo za chwilę woda się podniesie i będzie po ptakach!

 • Wawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2015 08:38 ~Wawiak

  To teraz w ramach rekompensaty Ruskie na swój koszt budują Most Krasińskiego a Niemcy na swój koszt Most Południowy i będzie git. To za wysadzanie Poniatoszczaka.

 • ZBE

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2015 08:14 ~ZBE

  Jak go budowano - nazyłał sie ALEKSADRYJSKI

 • urzędnicze przechwałki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2015 06:18 ~urzędnicz…

  Oby nasi wspaniali urzędnicy zdążyli się pochylić nad tym problemem przed deszczami!!
  A swoją drogą, wczoraj będąc na spacerze nad Wisłą (Most Śląsko Dąbrowski od strony Pragi strona północna) w dawnych zalewiskach pełno starych kabli, zardzewiałych kawałków blach, butelek folii itp> a urzędnicy od rzeki twierdzili, że posprzątali ale czy ktoś z tych urzędników sprawdził wykonanie tych prac czy tylko pochwalił się tym sprzątaniem ???

 • TOJA1960

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2015 05:48 TOJA1960

  MASZ PAN RACJE TEJ METALOWEJ KRATY NIEMA JEST NA MOICH SALONACH

 • PieszyTAK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.08.2015 23:36 ~PieszyTAK

  yam~yam

  Aż się prosi aby odtworzyć ten piękny most np. jako kładka dla pieszych i rowerzystów.

  Rowery won do lasu!

 • yam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.08.2015 22:08 ~yam

  Aż się prosi aby odtworzyć ten piękny most np. jako kładka dla pieszych i rowerzystów.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »