Informacje

17.11.2014 13:09 Galeria Faras, Galeria Sztuki Średniowiecznej

Wirtualny spacer po Muzeum Narodowym w 2015 roku

SERWISY:

Za kilka miesięcy, w pierwszej połowie 2015 r., internauci będą mogli wziąć udział w wirtualnym spacerze po Muzeum Narodowym w Warszawie - tzw. Museum View. W sieci dostępne będą: Galeria Faras, Galeria Sztuki Średniowiecznej i Galeria Sztuki XIX Wieku.

Przy pomocy specjalnego pojazdu - wózka Trolley i wykorzystaniu funkcji Google Street View - sfotografowano wnętrza Muzeum Narodowego w Warszawie. Za kilka miesięcy - jako drugie muzeum w Polsce, po Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie - Muzeum Narodowe dołączy do grona ponad 120 instytucji na świecie, m.in. Białego Domu czy Pałacu w Wersalu, których wnętrza można oglądać w internecie w ramach projektu Museum View.

"Wizyta w muzeum zaczyna się w sieci"

Zdaniem dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Agnieszki Morawińskiej wizyta w muzeum zaczyna się obecnie właśnie w sieci - ludzie najpierw sprawdzają, co w danej placówce mogą zobaczyć i dopiero wtedy decydują, czy chcą się tam wybrać.

- W tej chwili muzea na świecie mają znacznie więcej wizyt w sieci niż wizyt rzeczywistych i trzeba to wziąć pod uwagę. Dlatego zdecydowaliśmy się dołączyć do tego projektu - tłumaczyła w poniedziałek dziennikarzom Morawińska.

983 obiekty

Internauci będą mogli zobaczyć w sumie 983 obiekty znajdujące się w galeriach Muzeum Narodowego w Warszawie, m.in. ponad 600 eksponatów w nowo otwartej Galerii Faras im. Profesora Kazimierza Michałowskiego. Prezentowane są tam skarby cywilizacji nubijskiej rozwijającej się ponad 1500 lat temu na terenach dzisiejszego północnego Sudanu. Prezentowane wizerunki świętych czy nubijskich biskupów pochodzą z odkrytego przez polskich archeologów

kościoła katedralnego w mieście Faras. Odkrycie polskich badaczy zostało okrzyknięte "cudem w Faras", a ze 120 uratowanych przez archeologów przedstawień malarskich 67 znajduje się dziś w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Sztuka w internecie

W Galerii Sztuki Średniowiecznej znajdują się głównie obiekty z późnego średniowiecza (XIV-XVI w.), pochodzące z różnych regionów dzisiejszej Polski. Dzięki wirtualnemu spacerowi po muzeum będzie można zobaczyć ok. 100 eksponatów, m.in. ołtarze skrzydłowe, sprzęty liturgiczne, obrazy i rzeźby. Trzon Galerii Sztuki XIX Wieku to twórczość malarzy i rzeźbiarzy polskich zestawiona z obrazami artystów z różnych krajów Europy. W Museum View będzie można obejrzeć ok. 270 obiektów z tej galerii.

Oprócz tego udostępniony zostanie obraz "Widok Warszawy z tarasu Zamku Królewskiego" w gigapikselowej rozdzielczości, pędzla Bernarda Belotta zwanego Canalettem, nadwornego malarza na dworze Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Museum View i gigapikselowe zdjęcie obrazu są częścią projektu Google Art Project, który powstał w ramach platformy Google Cultural Institute, pozwalającej na prezentowanie sztuki w internecie.

 

Minister kultury uważa, że trzeba rozbudować gmach Muzeum Narodowego:

 


PAP/kś/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »