Informacje

26.01.2015 12:56 będzie 3 tys. statystów

Wiosną zaczną kręcić "Złego".
Odtworzą klimat lat 50.

SERWISY:


Twórca filmu "Wojna polsko-ruska" Xawery Żuławski zacznie w połowie marca zdjęcia do ekranizacji książki Leopolda Tyrmanda "Zły". Czołówce polskich aktorów towarzyszyć będzie 3 tys. statystów; inspiracją dla twórców ma być m.in. kino z lat 50. - powiedział PAP reżyser.

Do przeniesienia na ekran kultowej powieści Tyrmanda Żuławski przygotowywał się od czterech lat. Scenariusz na podstawie powieści napisał wspólnie z Maciejem Dąbrowskim. "Produkcja ruszy w połowie marca, odbędą się wtedy tzw. zdjęcia uciekające. Główny okres zdjęciowy potrwa od przełomu kwietnia i maja do jesieni" - poinformował.

Tytuł roboczy: "Nowak"

- Tytuł filmu brzmieć będzie oczywiście: Zły. Nie ośmielimy się go zmieniać. Zresztą ten tytuł bardzo nam się podoba. Choć jednocześnie na czas zdjęć mamy również tytuł roboczy: "Nowak" - opowiadał reżyser.

Akcja powieści Tyrmanda toczy się w Warszawie na początku lat 50. XX wieku. Żuławski, pytany, w jakich punktach na mapie stolicy realizowane będą zdjęcia do filmu, nie podał jeszcze szczegółów, ale zaznaczył: - Nie jesteśmy w stanie zamknąć dla ruchu na wiele godzin głównych ulic w centrum miasta. Zdjęcia nie będą kręcone na przykład na odgrywającym ważną rolę w powieści placu Trzech Krzyży, chociaż w filmie znajdzie się pięć scen rozgrywających się na tym właśnie placu.

Na współczesnych ulicach Warszawy - z budynkami, na których znajdują się nowoczesne szyldy oraz mnóstwo reklam - trudno realizować film odtwarzający realia miasta z lat 50.; ponadto miasta odbudowywanego, w którym, zaledwie kilka lat po zakończeniu wojny, wciąż natykamy się na ruiny - mówił reżyser. Realia Warszawy lat 50. odtworzone będą na ekranie dzięki technikom komputerowym. W filmie zastosowane będą efekty specjalne, Żuławski zaznaczył jednak, że nie chce, aby efekty te film zdominowały.

Jak z komiksu?

W jego intencji ekranizacja "Złego" przywodzić ma na myśl marvellowskie produkcje o superbohaterach, a jednocześnie mieć cechy filmu gangsterskiego. Inspiracją dla autora zdjęć będzie kino amerykańskie z lat 50., m.in. filmy z Jamesem Deanem - tłumaczył w rozmowie z PAP Xawery Żuławski. "Chcemy zrealizować film w stylu produkcji wysokobudżetowych, do dyspozycji mamy jednak budżet dość niski" - dodał.

Książka Leopolda Tyrmanda "Zły", wydana w 1955 r., okazała się w Polsce największym sukcesem wydawniczym lat 50. Niesłabnącą popularnością cieszy się do dziś. Jest powieścią kryminalną, romansem brukowym, a zarazem barwnym opisem życia i obyczajów powojennej Warszawy. "Lśni, tryska, brzmi, śpiewa" - tak "Złego" ocenił Witold Gombrowicz.

Romantyczny bohater

Tytułowym Złym jest samotny romantyczny bohater, walczący w obronie pokrzywdzonych, przeciw kryminalnemu półświatkowi powstającego z ruin miasta. Historia zaczyna się od tajemniczych napadów, których ofiarą padają - przestępcy. Milicja stara się schwytać tajemniczego superbohatera, "jedynego sprawiedliwego", "człowieka bez twarzy". Gangster Filip Merynos, bikiniarz Jerzy Meteor, dziennikarz Kubuś Wirus i historyk sztuki Marta Majewska - to niektóre z postaci pojawiających się w powieści.

Ekipa, która tworzyć będzie ekranizację "Złego", liczyć ma łącznie ok. stu osób. Xawery Żuławski nie chce jeszcze wyjawiać, kto znajdzie się w obsadzie filmu. - Mogę powiedzieć tyle, że będzie to czołówka polskich aktorów, a także debiutanci. Ponadto w filmie pojawią się trzy tysiące statystów. Castingi są już zakończone - powiedział.

Za zdjęcia do "Złego" odpowiadać będzie Marian Prokop, autor zdjęć m.in. do wcześniejszych filmów Xawerego Żuławskiego - "Chaosu" (2005) i "Wojny polsko-ruskiej" (2009), oraz do "Miasta 44" Jana Komasy (2014).

Scenografią zajmie się Joanna Kaczyńska, kostiumami Anna Englert. Producentami filmu "Zły" są Andrzej Wyszyński i Sławomir Jóźwik.

WIĘCEJ ARCHIWALNYCH ZDJĘĆ NA STRONIE NARODOWEGO ARCHIWUM CYFROWEGO

PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • jan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.02.2015 01:29 ~jan

  Szkoda, że producentem jest Wyszyński - bardzo niekompetentna osoba i wiele jego produkcji nie doszło do skutku przez różnego rodzaju malwersacje. Mam nadzieje, ze Xaweremu uda się oddać ducha "Złego" Tyrmanda.

 • donia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2015 21:59 ~donia

  Stefan_Ż~Stefan_Ż

  Sprostowanie nieścisłośći, które rozprowadza p. Xawery: scenariusz napisał Xawery Żuławski, Maciej Dąbrowski i PIOTR JANUSZEWICZ
  A producentami filmu są Andrzej Wyszyński, Sławomir Jóźwik oraz MATTHEW TYRMAND....
  A czy M.Tyrmand to jakis krewny autora ?

 • Stefan_Ż

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2015 10:08 ~Stefan_Ż

  Sprostowanie nieścisłośći, które rozprowadza p. Xawery: scenariusz napisał Xawery Żuławski, Maciej Dąbrowski i PIOTR JANUSZEWICZ
  A producentami filmu są Andrzej Wyszyński, Sławomir Jóźwik oraz MATTHEW TYRMAND....

 • wujek dobra rada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2015 23:40 ~wujek dobra rada

  zgadzam sie z Idzia, w Powszechnym była chała!!!

 • siatek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2015 17:31 ~siatek

  To już nie te czasy na kręcenie takich filmów. Dziś liczy się tylko sponsor, który z każdego arcydzieła zrobi gniota. A obecni widzowie wychowani na tasiemcowych serialach i ich "gwiazdach" nie są w stanie ogarnąć umysłowo normalnego filmu. Więc powstanie knot w stylu "Ogniem i mieczem" w porównaniu do starego "Potopu". Poza tym nie ma juz aktorów - są tylko celebryci.

 • Klapek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2015 15:52 Klapek

  [cytat_2082109]
  chyba bardziej zniszczyć niż gniot Pan Samochodzik i praskie tajemnice to nie można[cytat_2081988]
  [/cytat_2082109]

  Wolę się o tym nie przekonywać. A znając wcześniejsze produkcje tego pana... Hmmm... Kto wie?

 • max

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2015 14:35 ~max

  chyba bardziej zniszczyć niż gniot Pan Samochodzik i praskie tajemnice to nie można

  KlapekKlapek

  Ufff... Czyli odpuścił sobie uwspółcześnionego "Pana Samochodzika". Bałem się, że zniszczy kolejną legendę mojego dzieciństwa.

 • TMR

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2015 14:27 ~TMR

  Mogę zagrać inż, Wilgę.

 • idzia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2015 13:48 ~idzia

  no to zobaczymy czy bedzie równie żenujące jak sztuka w Powszechnym ...

 • loki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2015 13:46 ~loki

  fajny temat, już tak dużo tematów było spapranych przez naszych wybitnych, to jest temat na międzynarodowy bestseller a nie na zachwyty dla kilkudziesięciu znajomków polskiego tfurcy.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »