Informacje

21.01.2015 11:49 decyzja do 23 lutego

WIOŚ zajął się sprawą smrodu
na Radiowie. "Gromadzimy dowody"

SERWISY:

 

Po apelach mieszkańców Bielan stołeczna prokuratura skierowała sprawę cuchnącej kompostowni na Radiowie do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Do 23 lutego WIOŚ ma zadecydować, czy konieczne jest wstrzymanie działalności, prowadzonej przez MPO.

O tym, że działalność kompostowni na Radiowie utrudnia życie nie tylko mieszkańcom Bielan, ale także pobliskich podwarszawskich miejscowości, informowaliśmy już wielokrotnie. Pierwszy akcja przeciwko niej zorganizowana została przez stowarzyszenie Czyste Radiowo w 2013 roku.

- Nie chodzi nam tylko o smród, który rozchodzi się po całej okolicy, ale także o ochronę pobliskich terenów przed skażeniem. Kompostownia sąsiaduje przecież z Parkiem Leśnym Bemowo i Puszczą Kampinoską - wyjaśnia Witold Rugowski, członek Czystego Radiowa.

W listopadzie stowarzyszenie skierowało do prokuratury pismo, w którym wskazano m.in na negatywny wpływ działalności prowadzonej przez kompostownię na zdrowie mieszkańców oraz braki w dokumentacji MPO, zezwalającej na funkcjonowanie instalacji w takiej skali, jak obecnie.

Po zapoznaniu się z pismem, prokuratura zleciła WIOŚ przeprowadzenie postępowania dotyczącego zamknięcia kompostowni przy Kampinoskiej 1.

Wyniki do 23 lutego

Inspektorat ma czas na wyjaśnienie sprawy do 23 lutego.

- Postępowanie zostało zakwalifikowane jako szczególnie skomplikowane, dlatego na jego zakończenie WIOŚ ma 2 miesiące od daty wszczęcia procedur, czyli od 23 grudnia - tłumaczy Miłosz Jarzyński, naczelnik wydziału inspekcji. - Obecnie prowadzone jest postępowanie dowodowe w tej sprawie - dodaje.

Jak informuje przedstawiciel WIOŚ, po wydaniu decyzji strony będą miały 14 dni na wniesienie odwołania do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.

- W przypadku, gdy zgromadzony w sprawie materiał dowodowy pozwoli na stwierdzenie, że działalność przedmiotowych instalacji powoduje pogorszenie stanu środowiska w znacznych rozmiarach lub zagraża życiu lub zdrowiu ludzi, wojewódzki inspektor ochrony środowiska wyda decyzję o wstrzymaniu tej działalności, nadając jej rygor natychmiastowej wykonalności - podkreśla Jarzyński.

Poprzednie kontrole nie wykazały większych nieprawidłowości

WIOŚ zaznacza, że kontrole instalacji, znajdujących się na terenie zakładu przy Kampinoskiej, przeprowadzone zostały także w ubiegłym roku, w okresie od 16 lipca do 14 sierpnia.

Inspektorat wskazał dwa uchybienia: "brak pozwolenia wodnoprawnego na wprowadzanie ścieków przemysłowych ze składowiska odpadów Radiowo, zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego do urządzeń kanalizacyjnych, będących własnością MPWiK w m. st. Warszawie oraz prowadzenie odzysku odpadów niezgodnie z metodą odzysku określoną w decyzji Nr 624/OŚ/2004 Prezydenta m.st. Warszawy z dnia 29 lipca 2004r., znak: OŚ-II-GO-rm/7636/4-Bm/6020/04 ze zmianami".

"Podczas kontroli nie stwierdzono nieprawidłowości, które skutkowałyby bezpośrednim zagrożeniem dla środowiska" - czytamy jednak w oświadczeniu WIOŚ.

Będzie grzywna dla MPO?

- W decyzji wskazano, że odpady, po wyjściu z biostabilizatora, będą rozdzielane na 2 frakcje. Z ustaleń kontroli wynika, że odpady nie są rozdzielane, tylko po usunięciu materiałów  ferromagnetycznych są przewożone na pola pryzmowe. Taki sposób postępowania stanowi naruszenie warunków decyzji, lecz jest zgodny z wymaganiami rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 11 września 2012 r. w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych - wyjaśnia Jarzyński.

W związku z wykrytymi nieprawidłowościami, WIOŚ prowadzi aktualnie postępowanie administracyjne, zmierzające do wymierzenia MPO kary pieniężnej za gospodarowanie odpadami niezgodnie z posiadanym zezwoleniem na przetwarzanie odpadów.

Śmierdzący problem na granicy dzielnic

Radiowo to wysypisko i kompostowania, znajdujące się na granicy dwóch dzielnic: Bemowa i Bielan oraz gminy Stare Babice. Śmieci gromadzone są tam od początku lat 60. Rekultywacja tego miejsca już się rozpoczęła, zaczęło się odgazowywanie górki. Wysypisko miało zostać zamknięte do 2014 roku, ale termin został przedłużony. Śmieciowa góra będzie rosła do końca 2016 roku. Dłużej, bo do 2019 roku, funkcjonować ma sąsiadująca z wysypiskiem kompostownia. Jej zamknięcie uzależnione jest od terminu otwarcia nowoczesnej spalarni śmieci, której budowę zapowiedziało MPO.

Tak o działaniu kompostowni mówią członkowie Czystego Radiowa:

jk/lulu

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Wojtek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.09.2015 22:23 ~Wojtek

  prince~prince

  Dwa lata temu wysypisko było "wygaszane" i miało być zamknięte do 2014 r., a to co tak naprawdę śmierdzi czyli kompostownia działała na 15% dzisiejszej mocy


  jasne, tylko że kompostownia przetwarza mniej odpadów niż w poprzednim roku.
  Za radiowobeztajemnic.pl :
  "W związku z nieprawdziwymi informacjami rozpowszechnianymi przez Stowarzyszenie Czyste Radiowo oświadczamy po raz kolejny, że MPO nie rozbudowuje i nie planuje rozbudowy instalacji na Radiowie. Jest wręcz przeciwnie. Obecnie na instalacji, pod membranami, przetwarzanych jest znacznie mniej odpadów, niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym. Od czerwca 2015 roku około połowa odpadów po obróbce mechanicznej przekazywana jest do instalacji poza Warszawą."

 • ola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2015 17:23 ~ola


  pasazer~pasazer

  Wysypisko jest tam od dziesiątek (!) lat, a oni krzyczą, że to "Hannka zmieniła zielone Bielany w wysypisko". Poziom bezczelności tych ludzi nie zna granic.
  pele~pele

  hahaha pasazer ratusza lub prcownik -ignorant
  wysypisko jest od dziesiątek lat, ale problemem jest kompostownia, z której śmierdzi. Chyba masz problem ze słuchaniem/czytaniem ze zrozumieniem

 • prince

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.01.2015 16:02 ~prince

  "21.01.2015 13:36 ~wwweee
  A od kiedy jest tam to wysypisko?
  Nie widzieli jak kupowali domy i mieszkania.
  21.01.2015 13:09 ~Olo
  Ja rozumiem protesty ludzi którzy tam mieszkają od 20/30 lat. Ale ci którzy kupili tam domy/mieszkania 2/3 lata temu to nie byli świadomi obok czego będą mieszkać???"


  Dwa lata temu wysypisko było "wygaszane" i miało być zamknięte do 2014 r., a to co tak naprawdę śmierdzi czyli kompostownia działała na 15% dzisiejszej mocy i przetwarzała tylko odpady zielone, liście itp i praktycznie nie śmierdziało. Od tamtej pory zmienił się status całego "kompleksu" na RIPOK (Regionalna Instalacja Przetwarzania Odpadów Komunalnych), kategorie odpadów, ktore mogą być zwożone (praktycznie wszystkie, w tm komunalne) i wielokrotnie dopuszczalny tonaż tych odpadów.
  Efekt jest taki, że wysypisko dziala nadal i będzie dzialać jeszcze min. 2 lata, a kompostownia działa w niewspółmiernie bardziej uciażliwy sposób, z ww. powodów.
  A dwa lata temu zarówno stan faktyczny, jak i obietnice i zapewnienia urzędów i polityków były inne.

 • dbbd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.01.2015 12:11 ~dbbd

  Hanka zmieniła, bo wprowadzila ustawę śmieciową i MPO wygrało przetarg na obsługę północy miasta i odtąd zaczęło rosnąć wysypisko i śmierdzieć. Wcześniej nie było eksploatowane. Poza tym urzędnicy Hanki chciała zakopać problem pod dywan powołując komisję, która już w ciągu 2 lat miała przynieść rozwiązanie.

 • NICK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2015 20:00 ~NICK

  gnijące śmieci w liczbach:
  1500m Kampinowski Park Narodowy
  1700m os.chomiczówka(bielany)
  2000m os.boernerowo(bemowo)
  3000m stacja metro młociny
  3000m os. wawrzyszew(bielany)
  3000m os. blizne jasińskiego(bemowo)
  3000m os.bemowo(bemowo)
  3000m Wojskowa Akademia Techniczna
  3000m Uniwersytet UKSW
  3000m Babice Stare
  4km os. wrzeciono(bielany)
  6km Tarchomin
  8,5km stare miasto
  9km ratusz
  9,5km pałac kultury i nauki
  12km Sejm
  12,5km Kancelaria Premiera,Belweder


 • Miejscowy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2015 19:25 ~Miejscowy

  Były wybory, wybrali, to mają.

 • jarek otwock

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2015 18:48 ~jarek otwock

  ja mieszkam w okilicach "zielonego Otwocka" lidera sosonowych klimatów.Może kiedyś takie były....heheh
  Aktualna władza pozwala na budowanie kompostowni w Parku Krajobrazowym, rozbudowuje śmietniska, eko-spalarnie itd
  smierdzi tak na obszarze 10 kilometrów, że nie da się wyjść z domu nie mówiąc o otwarciu okien i wszystko w majestacie prawa....Zwykli ludzie, kórzy piszą do WIOSu dostaja informacje że będzie kontrola która wczesniej jest uzgadniana z wysypiskiem, kompostownią etc. Po kontroli wszytsko jest OK i tak walka z wiatrakami.A jak nie wiaomo o co chodzi to chodzi o pieniądze.Najlepszy interes aktualnie robi sie na śmieciach tylko czemu nie wprowadza się technologii jak na zachodzie i czemu nie ma norm zapachowych nadal uchwalonych w naszym kraju....Najlepiej wyjść jak górnicy na ulicę aby cię usłyszeli.Powodzenia Wam życzę i trzymam kciuki że Wam się uda.

 • gumis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2015 17:59 ~gumis


  pasazer~pasazer

  Wysypisko jest tam od dziesiątek (!) lat, a oni krzyczą, że to "Hannka zmieniła zielone Bielany w wysypisko". Poziom bezczelności tych ludzi nie zna granic.
  pele~pele


  wysypisko jest od dziesiątek lat, ale problemem jest kompostownia, z której śmierdzi. Chyba masz problem ze słuchaniem/czytaniem ze zrozumieniem

  Pasażer już nie raz dał się poznać jako idiota.

 • nieznany

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2015 16:00 ~nieznany

  A może ktoś ma więcej informacji?
  Nie oficjalnie dowiedziałem się że technologia która była używana wcześniej w kompostowni została sprzedana do Niemiec a w jej miejsce została wprowadzona inna znacznie tańsza

 • pele

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2015 16:00 ~pele

  pasazer~pasazer

  Wysypisko jest tam od dziesiątek (!) lat, a oni krzyczą, że to "Hannka zmieniła zielone Bielany w wysypisko". Poziom bezczelności tych ludzi nie zna granic.


  wysypisko jest od dziesiątek lat, ale problemem jest kompostownia, z której śmierdzi. Chyba masz problem ze słuchaniem/czytaniem ze zrozumieniem

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »