Informacje

24.02.2015 08:02 czekają na opinie

WIOŚ przedłużył wyjaśnianie sprawy smrodu na Radiowie

SERWISY:


Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska przedłużył postępowanie w sprawie ewentualnego zamknięcia kompostowni na Radiowie. Czeka teraz na specjalistyczne opinie.

WIOŚ zajął się sprawą kompostowni Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania 23 grudnia – na wyjaśnienie sprawy miał dwa miesiące.

Czas do 16 marca

W tym czasie inspektorat zbierał dowody, ale okazało się, że potrzebuje jeszcze dodatkowych informacji. "Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska badając zebrany w trakcie postępowania dowodowego materiał wystąpił do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej, jako organów specjalistycznych, o przekazanie opinii co do ustaleń powziętych w ramach toczących się postępowań" – czytamy na stronie internetowej WIOŚ.

To oznacza, że na wyjaśnienie całej sprawy trzeba będzie jeszcze poczekać. "W związku z powyższym koniecznym jest wydłużenie terminu załatwienia spraw o czas niezbędny do podjęcia powyższych czynności administracyjnych, tj. do 16 marca 2015 r.".

"Nie chodzi tylko o smród"

O tym, że działalność kompostowni na Radiowie utrudnia życie nie tylko mieszkańcom Bielan, ale także pobliskich podwarszawskich miejscowości, informowaliśmy już wielokrotnie. Pierwszy akcja przeciwko niej zorganizowana została przez stowarzyszenie Czyste Radiowo w 2013 roku.
- Nie chodzi nam tylko o smród, który rozchodzi się po całej okolicy, ale także o ochronę pobliskich terenów przed skażeniem. Kompostownia sąsiaduje przecież z Parkiem Leśnym Bemowo i Puszczą Kampinoską - wyjaśnia Witold Rugowski, członek Czystego Radiowa.

W listopadzie stowarzyszenie skierowało do prokuratury pismo, w którym wskazano m.in. na negatywny wpływ działalności prowadzonej przez kompostownię na zdrowie mieszkańców oraz braki w dokumentacji MPO, zezwalającej na funkcjonowanie instalacji w takiej skali, jak obecnie.
Po zapoznaniu się z pismem, prokuratura zleciła WIOŚ przeprowadzenie postępowania dotyczącego zamknięcia kompostowni przy Kampinoskiej 1.

Po zapoznaniu się z pismem, prokuratura zleciła WIOŚ przeprowadzenie postępowania dotyczącego zamknięcia kompostowni przy Kampinoskiej 1.

WIOŚ zaznacza, że kontrole instalacji, znajdujących się na terenie zakładu przy Kampinoskiej, przeprowadzone zostały także w ubiegłym roku, w okresie od 16 lipca do 14 sierpnia. Nie wykazały jednak większych nieprawidłowości. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT.

Śmierdzący problem na granicy dzielnic

Radiowo to wysypisko i kompostowania, znajdujące się na granicy dwóch dzielnic: Bemowa i Bielan oraz gminy Stare Babice. Śmieci gromadzone są tam od początku lat 60. Rekultywacja tego miejsca już się rozpoczęła, zaczęło się odgazowywanie górki. Wysypisko miało zostać zamknięte do 2014 roku, ale termin został przedłużony. Śmieciowa góra będzie rosła do końca 2016 roku. Dłużej, bo do 2019 roku, funkcjonować ma sąsiadująca z wysypiskiem kompostownia. Jej zamknięcie uzależnione jest od terminu otwarcia nowoczesnej spalarni śmieci, której budowę zapowiedziało MPO.

Tak o działaniu kompostowni mówią członkowie Czystego Radiowa:


ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2015 23:04 ~qwerty

  pomocny~pomocny

  Wiedzieli gdzie kupują działki stawiają domy chcieli jak najmniejszym kosztem do Warszawy


  i mają prawo teraz decydować o zmianie wyglądu okolicy (jeśli tylko płacą podatki oczywiście). tego typu instalacje robi się z dala od obszarów gęsto zabudowanych. w Berlinie jak lotnisko się znalazło w centrum, to je zamknięto, bo szkodziło mieszkańcom.

 • PLA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2015 17:05 ~PLA

  WIOS NIC NIE ZROBI TEZ PRACUJE DLA MIASTA I POSTARA SIE ZEBY WYSYPISKO DZIALALO A POETM BEDA DZAIALAC NA PRZECZEKANIE KILKA KOLEJNYCH LAT TERAZ CZEKAJA NA OPINIE ZEBY POUDAWAC ZE COS ICH TO OBCHODZI

 • waliłbym

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2015 16:16 ~waliłbym

  pomocny~pomocny

  Wiedzieli gdzie kupują działki stawiają domy chcieli jak najmniejszym kosztem do Warszawy

  Mamusia musi być dumna, że wychowała takiego imbecyla. Ale i szanowny tatuś się nie popisał. Pewnie taki sam nygus.

 • darek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2015 14:51 ~darek

  pomocny~pomocny

  Wiedzieli gdzie kupują działki stawiają domy chcieli jak najmniejszym kosztem do Warszawy

  zmien czlowieku lekarza, proszki lub dopalaczae czy co tam bierzesz. tu nei mieszkają studenci I ludzie w wieku 25, sprawdz ceny transakcyjne ziemi I domów z lat 2000-2010.

 • inżynier_wwa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2015 14:18 ~inżynier_wwa

  Jedyna szansa w RDOŚ. Pokazali, że potrafią chronić żabki i larwy, niech zaczną chronić ludzi! Przed rozbudową składowiska i kompostowini nie preprowadzono oceny oddziaływania na środowisko, kiedy RDOŚ mógł się wypowiedzieć - tak zdecydowała miłościwie nam panująca Pani Prezydent. Przpominam, że to postępowanie prowadzi WIOŚ, ale przez nakaz prokuratury!

 • emer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2015 10:37 ~emer

  Te "dowody" będą gromadzić do 2019roku!
  Ludzie i ich egzystencja nie liczą się!
  Najważniejsze to nie zaszkodzić MPO!
  To naprawdę zakrawa na skandal!

 • NICK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2015 09:26 ~NICK

  "...Wysypisko miało zostać zamknięte do 2014 roku, ale termin został przedłużony. Śmieciowa góra będzie rosła do końca 2016 roku. Dłużej, bo do 2019 roku, funkcjonować ma sąsiadująca z wysypiskiem kompostownia..." , "... i najważniejsze, dwa lata temu wysypisko było "wygaszane" i miało być zamknięte do 2014 r., a to co tak naprawdę śmierdzi czyli kompostownia - DZIAŁAŁA na 15% dzisiejszej mocy i przetwarzała tylko odpady zielone, liście itp i praktycznie nie śmierdziało. Od tamtej pory zmienił się status całego "kompleksu" na RIPOK (Regionalna Instalacja Przetwarzania Odpadów Komunalnych po wygranym przetargu na obsługę większości miasta przez MPO), kategorie odpadów, ktore mogą być zwożone (praktycznie wszystkie, w tm komunalne) i wielokrotnie dopuszczalny tonaż tych odpadów..."

 • pomocny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2015 08:30 ~pomocny

  Wiedzieli gdzie kupują działki stawiają domy chcieli jak najmniejszym kosztem do Warszawy

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »