Informacje

21.07.2011 13:10 problemy po burzy

Wilanów czeka na kolejne burze
"Możecie spać spokojnie"

SERWISY:

 

Strażacy zabezpieczają sytuację w okolicach Potoku Służewieckiego. Okolicznie mieszkańcy, którzy wczoraj znów najedli się strachu, z niepokojem obserwują niebo. Na czwartek i piątek synoptycy zapowiadają kolejne burze. -Mieszkańcy mogą spać spokojnie - zapewnia jednak rzecznik ratusza, Bartosz Milczarczyk.

-Cały czas monitorujemy sytuację w Wilanowie. Nie czekamy aż deszcz spadnie, tylko kontrolujemy brzegi potoku. Zmobilizowana jest straż pożarna i biuro zarządzania kryzysowego. Do kolejnych zalań nie dojdzie - deklaruje Milczarczyk.

Większość ulic w dzielnicy jest już przejezdna, ale np. na Paprotki wciąż stoi woda. - W niektórych miejscach sięga łydek - relacjonuje Marcin Gula, reporter tvnwarszawa.pl.

Domy, które stoją przy ulicy zabezpieczono workami z piaskiem. Jednak jeśli znów się rozpada, woda może się przez nie przelać.

Gorzej od mieszkańców Paprotki mają ci z ulicy Rzodkiewki. To właśnie tam w środę sytuacja była najgorsza. Na wysokości numeru 44 woda miejscami przeciekała z pobliskiego rowu melioracyjnego. Na miejscu byli strażacy.  Przecieki pojawiły się również na wysokości numeru 31. Na miejsce przywieziono 2 tysiące worków z piaskiem.  

- Obecnie posesje mieszkańców ul. Rzodkiewki nie są zagrożone. Poziom wody spadł. Ulica jest przejezdna- infomuje Gula.

 

 

 

 

Decyzje ratusza

Przedstawiciele władze dzielnicy przestali chyba bagatelizować sytuację swoich mieszkańców i w środę wieczorem pojawili się w okolicach Potoku Służewieckiego. Do Wilanowa przyjechał też rzecznik ratusza:  - To będzie ciężka noc - oceniał Bartosz Milczarczyk,

 

- Władze miasta wspólnie ze strażakami podjęły decyzję, żeby nie kusić losu i w porę zabezpieczyć kanał, żeby woda przelewająca się w kilku miejscach nie zagrażała mieszkańcom - przekonywał Milczarczyk.

Część posesji znalazła się jednak pod wodą. - To już kolejny raz w tym roku. Przed nami kolejna bezsenna noc - żaliła się jedna z mieszkanek ul. Rzodkiewki. - Tym razem chociaż pojawiły się jakieś służby - dodała.

Wydaje się, że kolejna noce też mogą być ciężkie, bo na czwartek i piątek synoptycy znów zapowiadają burze, choć nie tak silne jak ostatnia.

Czy dzielnica będzie potrafiła zadbać o swoich mieszkańców? -to nie jest już sytuacja tylko jednej dzielnicy. Akcję koordynuje już ratusz i centrum zarządzania kryzysowego  - tłumaczy rzeczniczka Wilanowa.

 
Służby w pogotowiu

O kłopotach mieszkańców domów sąsiadujących z potokiem pisaliśmy już nie raz. Przy każdej większej ulewie poziom wody się podnosi. Jedno z gospodarstw przy ul. Rzodkiewki już nieraz znalazło się pod wodą. Kilka dni temu mieszkańcy ulicy Arbuzowej sami musieli zabezpieczać brzegi workami z piaskiem.

Władze Wilanowa zapewniały wówczas, że sytuację monitorują. Artur Buczyński, wiceburmistrz Wilanowa przekonywał, że nie ma żadnego zagrożenia dla mieszkańćów. - Gdyby było jakiekolwiek realne zagrożenie, natychmiast byłyby tam wszystkie służby i sprzęt potrzebny do akcji ratowniczej - tłumaczył wówczas.

Urzędnicy planują też udrożnić sam potok. Na całej długości będzie oczyszczony ze śmieci i roślin do 30 września tego roku, dzięki czemu woda ma nie przybierać w przypadku ulew. Ale to nie wszystkim pomoże - w gorszej sytuacji są mieszkańcy ulicy Rzodkiewki.

"Poprawiamy projekt techniczny"

Zalewa ją połączony z potokiem rów melioracyjny – za niego odpowiadają wodociągi. MPWIK nie wyrabia się z planowanym remontem uszkodzonych przez ubiegłoroczne nawałnice wałów. Prace miały ruszyć w tym roku. Już wiadomo, że tak nie będzie. Dlaczego? - Poprawiamy projekt techniczny - informuje Roman Bugaj, rzecznik MPWiK.

– Rozbudowaliśmy go o zbiornik retencyjny przy ujściu do Potoku Służewieckiego - wyjaśnia. To ma zapobiec zjawisku cofki, a w efekcie podtopieniom. W programie inwestycyjnym MPWiK zapisano, że ta inwestycja ma zostać zrealizowana do 2014 roku. - Ale postaramy się zrobić to wcześniej - mówi Bugaj.

ran/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • olo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2011 16:29 ~olo

  hehe ale z tych biednych milionerow z wilanowa to mi sie naprawde chce smiac, pod wisla bylo sie budowac moze tam byly tansze dzialki.

 • Czytacz postów

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2011 16:12 ~Czytacz postów

  @jędrzej
  A możesz to jakoś uzasadnić, że rządy PiSu "byłyby koszmarem i -tym razem prawdziwą- katastrofą dla Polski"? Ale tak swoimi słowami, a nie bełkotem prorządowych gadzinówek. Bo oczywiście nie wiesz, że to rządy PiSu zostawiły, zaprzepaszczony przez obecną ekipę, spójny program modernizacji i rozbudowy infrastruktury przeciwpowodziowej oraz rezerwę finansową na to. I to tylko w ciągu dwóch lat. A te rządowe fircyki to co w tej sprawie zrobiły? Bo właściwie zaczyna być już powódź za powodzią. Na złość babci odmrozisz sobie uszy?

 • Marek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2011 16:00 ~Marek

  Misiu za PISu nie było takich podtopień w Warszawie. To jest efekt zaniedbań obecnych władz. Niestety takie kanałki trzeba oczyszczać, bo inaczej będą wylewać.

 • oloo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2011 15:31 ~oloo

  ~co wy na to tumanie ale kogo to obchodzą twoje wypociny i badania ????

  Tu jest temat wylewania Potoku Służewieckiego a ty jak jesteś głupi to graj w Lotto i nam to lotto.

 • ew

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2011 14:55 ~ew

  Nie ma realnego zagrożenia?
  Od lat mamy problem z Potokiem Służewieckim, nie od ubiegłego roku. Wiec, niech głupot nie gadają. Mają nas w nosie i tyle. Umocnili wał tam gdzie nikt nie mieszka, a tam gdzie mieszkają ludzie ziemia się ciągle osuwa, przy wyższym poziomie wody.

 • i tyle

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2011 14:53 ~i tyle

  Ania przypisuje wszystko PO.Ja mieszkam na Stegnach,Potok służewiecki płynie niedaleko i już dwa razy miałam zalewany samochód(raz za rządów Sld idrugi za rządów Pisu),więc jeśli nie zna się sprawy lepiej nie zabierać głosu i nie pisać bzdur.Teraz w przypadku większej ulewy(taka jak wczoraj)"uciekam" samochodem na górkę na osiedlu.A tak na marginesie wszyscy rządzący Warszawą (L.K.i Gronkiewicz-Waltz)obiecywali uregulować tenże Potok i co i nic-jak wylewał, tak wylewa.

 • jędrzej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2011 14:12 ~jędrzej

  "13:28 ~Ania
  głosujcie dalej na PO... "

  ok. I tak miałem zamiar to zrobić, bo wprawdzie Platformy nie lubię, ale alternatywa, czyli ewentualne rządy PiS, byłaby koszmarem i -tym razem prawdziwą- katastrofą dla Polski. Więc to trochę dla mnie niekomfortowe, ale tym bardziej dziękuję za wsparcie, Aniu.

 • jędrzej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2011 14:09 ~jędrzej

  "13:16 ~wieźniowi…
  wysłać więźniów i nierobów żyjących z zasiłków niech robią za darmo kasę i tak już pobrali !

  niech teraz odpracują ! "

  najpierw trzeba by ich przeszkolić w obsłudze sprzętu, a przynajmniej w dość wymagających pracach technicznych (udrożnienie cieku wodnego to nie taka prosta sprawa). A ponieważ praca jest ciężka i niewdzięczna, a więźniowie i bezrobotni nie mieliby motywacji finansowej, trzeba by ich pilnować, tzn. przeszkolić i wyposażyć sporą liczbę strażników, których jedynym zadaniem byłoby nadzorowanie i motywowanie (biczem? może pałką elektryczną?) obijających się. Tym strażnikom oczywiście trzeba by płacić, i to nieźle, żeby dobrze pilnowali. Myślę, że jakby bardzo się postarać, można by prawie wyjść na zero. Ale satysfakcja -bezcenna.

  A poważnie, od czasu galer, praca przymusowa nigdy i nigdzie, nawet w III Rzeszy, nawet w ZSRR nie była sensowna i ekonomicznie opłacalna. Tyle że w uszach głąbów o skłonnościach autorytarnych dobrze brzmi. Jako hasło.

 • s

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2011 14:07 ~s

  No cóż... nie myślałem, że kiedyś to napiszę, ale ~ciota ma rację :D

 • Marcin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2011 14:03 ~Marcin

  Mam pytanie. Czy bezproblemowo można dojechać do kliniki MEDICOVER na Wilanowie? Wie ktoś?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »