Informacje

16.05.2011 09:36 zmiany w centrum

Wieżowce na pl. Defilad? Pomóc ma nowy urzędnik

SERWISY:

Uchwalony pół roku temu plan okolic PKiN "wykończy" wkrótce budkę z kebabami i namiot z książkami. Choć to odległa perspektywa, dokument ma się przyczynić też do rozpoczęcia budowy nowych wieżowców. A w tym, jak informuje "Gazeta Stołeczna", ma pomóc specjalny pełnomocnik powołany przez prezydent miasta.

- To prawda, przymierzamy się do takiej nominacji - potwierdza na łamach "GS" Tomasz Andryszczyk, rzecznik ratusza. Urzędnik ma pracować w biurze architektury.

Jesienne zmiany

Ma być pomocny w poszukiwaniu inwestorów, którzy staną do przetargu na działkę u zbiegu ul. Marszałkowskiej i przedłużenia ul. Złotej, obok planowanego Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Tam ma powstać biurowiec lub dom handlowy. Żeby jednak przyciągnąć inwestorów ratusz musi rozwiązać problemy infrastrukturalne kryjące się pod ziemią. - Chcielibyśmy zorganizować przetarg jesienią - mówi na łamach gazety Marcin Bajko, dyrektor biura gospodarki nieruchomościami w ratuszu.

Urzędnicy zapowiadają, że jesienią ogłoszą także konkurs na zagospodarowanie agory pomiędzy PKiN a ul. Marszałkowską. Ale to nie pierwsze takie dalekosiężne plany. Na początku ubiegłego roku ratusz zapowiadał, że stanie się to jesienią 2010 r.

Koniec namiotu i kebaba

Tymczasem już na przełomie maja i czerwca odczujemy jedne z pierwszych skutków wprowadzonego w pośpiechu, pod koniec ubiegłego roku, planu zagospodarowania okolic PKiN.

- Najemcy wynajmujący teren, na którym usytuowany jest namiot, będący punktem promocji czytania połączonym z zakupem taniej książki w ramach kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom i punkt gastronomiczny (Kebab) przy ul. Emilii Plater" otrzymali wypowiedzenia ze skutkiem na 30.06.2011; 31.05.2011 r. - wyjaśnia w rozmowie z tvnwarszawa.pl Ewelina Dudziak-Stalęga, rzecznik PKiN. - Jest to następstwem obowiązującego od stycznia planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie Pałacu Kultury i Nauki - dodaje.

Reklama i blaszak

Na razie plac Defiald jednak nie daje nam powodów do dumy. W miejscu zlikwidowanej hali KDT powstał kolejny blaszak - tym razem pawilon dla budowniczych metra. A u zbiegu ul. Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej stoi ogromne reklama (nadzór budowlany zdecydował, że ma być usunięta).

ran/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • olek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.07.2012 22:29 ~olek

  Istnieje projekt planu miejscowego dla otoczenia Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie z 2010r. Jest całkowicie nieudany, gdyż został wykonany zgodnie z ideologicznym założeniem, że Pałac Kultury i Nauki (PKiN) jest symbolem minionej zależności od ZSRR i wobec tego powinien być zdegradowany przez otoczenie go innymi wieżowcami. Pomysł takiego ukrycia PKiN jest skrajnie nierealistyczny ze względu na wysokość i wyróżniającą się sylwetkę Pałacu. Powstanie tylko chaos estetyczny, szpecący miasto. To okropne, że bieżąca ideologia i uprzedzenia są ważniejsze, niż uroda miasta, zupełnie jak w czasach komunizmu. To bardzo szkodliwe podejście. Trzeba pamiętać, że buduje się na dziesięciolecia. Priorytetem powinno być stworzenie w centrum miasta obszaru przyjaznego ludziom, funkcjonalnego i eleganckiego, którym można się pochwalić przed światem:

 • Flo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2012 13:01 ~Flo

  Rob73~Rob73

  Może już pora i okazja aby pomyśleć o zburzeniu tego pieprzonego Pałacu ?!!!


  Jakaż słaba proba flejmowania. Oj, słabiutka.

 • Mokotowianin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2012 09:14 ~Mokotowianin

  Piękny teren w środku miasta. Można go sprzedać zabudować zasłaniając pałac albo przeznaczyć dla mieszkańców tego miasta - myślę tu o czymś na kształt Central Park w NY

 • rodowity kolega

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2012 09:10 ~rodowity kolega

  Rob73~Rob73

  Może już pora i okazja aby pomyśleć o zburzeniu tego pieprzonego Pałacu ?!!!

  Pokaż mi kraj byłego bloku wschodniego gdzie wyburza się takie relikty przeszłości...

 • rdzenny warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2011 15:37 ~rdzenny warszawiak

  Won z tym postsowieckim klocem. Zrównać z ziemią a na jego miejsce dobrze połączyć zabudowę i zieleń w okolicy. Zabudowa nie musi się wykluczać z zielenią.

 • Rob73

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2011 23:21 ~Rob73

  Może już pora i okazja aby pomyśleć o zburzeniu tego pieprzonego Pałacu ?!!!

 • Kodzak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2011 23:05 ~Kodzak

  Kolejny super pomysł... Jaki budynek widać z każdego miejsca Warszawy? oczywiście PKiN. Nie wolno go go zasłaniać. To jedno z nielicznych miejsc, z których można podziwiać panoramę Warszawy (wjechałem na ostatnie piętro w Marriocie, to od razu ochroniarz sapał mi za plecami...)
  PKiN nadaje charakter Centrum. I jak już ktoś wcześniej wspomniał, może powołać kogoś ds. zieleni. W naszym szarym, brudnym centrum, a szczególnie pod PKiN, moim zdaniem, pożądany jest zielony skwer, taki z prawdziwego zdarzenia!!!! Ale znając życie, to na Placu Defilad zbudują szklanego drapaka. Przy okazji można zwęzić Al. Jerozolimskie i Marszałkowską, dla "uspokojenia ruchu"

 • realista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2011 20:09 ~realista

  nie zasłaniać PAŁACU !!!!!

 • przypominam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2011 18:32 ~przypominam

  Kolejny urzędas- tak jak ten od spraw wykluczonych . Tym stołkiem wykluczy się pewnie następnych paru ludzi . Jesteśmy w łapach urzędników i ich chorej mentalności. To wszystko dzieje się za nasze podatki ,wśród śmichów chichów rządzących niezależnie od partii.

 • Bynek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2011 18:18 ~Bynek

  Nic nie zrobi, to tylko kolejne kolesiowe miejsce pracy. Wystarczy tylko aby pracownicy odpowiednich, istniejących biur słuchali tego czego chcą warszawiacy.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »