Informacje

22.09.2011 16:28 "Więzień to stały i pewny pracownik"

Więźniowie posprzątają stolicę

Dzięki porozumieniu zawartemu ze Służbą Więzienną w Warszawie skazani będą wykonywać prace na rzecz społeczności lokalnych, porządkowe oraz pomagać przy usuwaniu skutków klęsk żywiołowych. To dla więźniów szansa na resocjalizację, a dla urzędów na oszczędności.

- Miasto nie ma pieniędzy na porządkowanie parków, ulic czy terenów przedszkoli, a więźniowie są bardzo chętni do wykonywania takich prac. Dotychczas nasza współpraca była organizowana doraźnie, np. przy klęskach żywiołowych, podpisane dziś porozumienie na stałe ureguluje nasze kontakty - powiedziała PAP kpt. Elżbieta Krakowska, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej.

Dodała, że podejmowanie takich prac nie tylko ułatwia więźniom uzyskanie zwolnienia warunkowego, ale też pozwala im ponownie przystosować się do społeczeństwa. - Więźniowie, którzy dadzą się poznać jako odpowiedzialni i rzetelni pracownicy, mają większą szansę znaleźć pracę po odbyciu kary - często zleconą przez urzędy, na rzecz których wcześniej pracowali jako skazani - zaznaczyła.

"To są nasi obywatele"

- Więzień to stały i pewny pracownik, pozostający pod pewną kontrolą, którego można zatrudnić za niewielkie pieniądze. Przedsiębiorstwa mogą zatrudniać nawet pojedynczych skazanych, którzy często są fachowcami w różnych dziedzinach - powiedział obecny przy podpisaniu porozumienia Stanisław Chmielewski, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

- Niektórzy mówią, że osoby osadzone są wykluczone, ale to nadal nasi obywatele, którzy mają prawo uzyskać od państwa możliwość powrotu do normalnego życia. Odbywanie kary nie powinno być czasem straconym - to czas na pracę - dodał.

7283 osadzonych

W mazowieckich aresztach i zakładach karnych przebywa obecnie 7283 osadzonych, z czego 809 wykonuje prace nieodpłatne, a 744 prace odpłatne, m. in. w stacjach obsługi samochodów czy przy sortowaniu śmieci. Wartość roboczogodzin wypracowanych w sierpniu przez warszawskich osadzonych to ok. miliona złotych.

Porozumienie podpisane zostało w czwartek przez dyrektor Okręgowej Służby Więziennej (OSW) w Warszawie, ppłk Annę Osowską-Rembecką, oraz burmistrzów stołecznych dzielnic: Mokotowa, Ursynowa, Żoliborza, Białołęki, Bemowa, Pragi Południe, Targówka, Wawra, a także podwarszawskich Ząbek i Łomianek.

PAP/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Wizjoner

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2011 08:22 ~Wizjoner

  Niesamowite, cóż za nowatorski pomysł !!!
  Takie rzeczy powinny być codziennością więźnia, stworzyć farmy gdzie będą pracować i tym samym zarabiać na siebie.

 • Tychy_Tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2011 00:47 Tychy_Tomek

  Więźniowie, którzy dadzą się poznać jako odpowiedzialni i rzetelni pracownicy, mają większą szansę znaleźć pracę po odbyciu kary - często zleconą przez urzędy, na rzecz których wcześniej pracowali jako skazani -Z tym się zgodze-Lecz większość zakładów a i nawet Agencje Pracy Tymczasowej wymagają Świadectwa Niekaralości od człowieka.

 • pablo627

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.09.2011 23:08 ~pablo627

  no wreście ktoś poszedł po rozum do głowy dawniej tak było pamiętam kiedy pracowali na rzecz tramwajów warszawskich przy torach dla nich to też zmiana cholernego otoczenia

 • jan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.09.2011 21:54 ~jan

  mam nadzieję że psie kupy też będą sprzątać bo służby miejskie ich nie sprzątają

 • Gughul

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.09.2011 20:04 ~Gughul

  Problem w tym, że zatrudnienie skazanych wymaga takiej papierkowej roboty, że jest nieopłacalne. To nie jedyny absurd w przepisach prawa. O innych czytajcie tutaj:

  www.psucieprawa.pl

 • road&traffic

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.09.2011 19:45 ~road&a…

  Jak już pracują to może lepiej wymienić odcinek chodnika ,a nie debilnie skrobać szpachelką jak za stalina. Głupiego robota. No chyba że to nie więźniowie a pacjenci...

 • LUDZIK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.09.2011 19:18 ~LUDZIK

  Praca dla skazanych-Tak.Ale ludzie,nie taka polegająca na tłuczeniu łopatami w płyty chodnikowe i kostkę aż pękają,albo okopywaniem krawężników tak że można o nie gębę rozbić!Przecież można tym ludziom wymyślić inną pracę,choćby sprzątanie.Po kiego rąbią łopatami by wyciąć źdźbła traw?!Ale praca dla skazanych jak najbardziej

 • kuciaczek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.09.2011 18:34 ~kuciaczek

  i tak powinno być w całym kraju!

 • hahaha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.09.2011 18:33 ~hahaha

  tylko dla waszej informacji oni nie robią tego za darmo (ew. za możliwość przebywania choć chwilę po za więzieniem) więc i tak ich utrzymujemy a ponadto jescze im zapłacimy za godziny pracy hahaha

 • HM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.09.2011 18:31 ~HM

  brawo!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »