Informacje

26.09.2017 17:41 Porozumienie dzielnicy z Zakładem Karnym

Więźniowie pomogą w razie klęski żywiołowej

SERWISY:

Skazani z więzienia na Białołęce mają nieodpłatnie pomagać w pracach przy zapobieganiu klęskom żywiołowym i usuwaniu ich skutków. Taki jest efekt porozumienia, które we wtorek zostało zawarte między władzami dzielnicy i Zakładem Karnym.

- Skazani na własne oczy będą mogli się przekonać, ile dobrego wynikać będzie z ich pracy. Ilu poszkodowanych dzięki nim będzie mogło wrócić do swoich domów, do normalnego życia - powiedział Zbigniew Białek, dyrektor białołęckiego Zakładu Karnego. - Takie doświadczenia bardzo pozytywnie wpływają na skazanych, ułatwiając im powrót do życia w społeczeństwie - zaznaczył.

Rozwijanie postaw społecznych

Na mocy zawartego z władzami Białołęki porozumienia, skazani będą zajmować się między innymi usuwaniem szkód po klęskach żywiołowych i porządkowaniem terenów objętych kataklizmem. Cel takich działań, jak podkreślają pracownicy Służby Więziennej, jest jeden - rozwijanie chęci niesienia pomocy, współpracy i innych "pożądanych postaw społecznych".

Władze dzielnicy z kolei mają zyskać możliwość korzystania z pomocy licznej grupy osób, która w sytuacjach kryzysowych jest bardzo cenna. - W związku z tym, że skazani przebywają na terenie Białołęki, na miejsce zdarzenia mogą dotrzeć bardzo szybko - podkreślają pracownicy dzielnicowego urzędu.

- Dzisiejsze porozumienie i świadomość, że na wypadek kryzysowej sytuacji otrzymamy sprawną, bezinteresowną pomoc znacząco zwiększa nasze poczucie bezpieczeństwa. Bardzo dziękujemy za tę inicjatywę - podkreśliła Ilona Soja- Kozłowska, burmistrz Białołęki.

 

Władze dzielnicy przypominają też, że zawarta we wtorek umowa jest kontynuacją współpracy między urzędem i Zakładem Karnym. Skazani (na mocy wcześniej zawartych porozumień) pomagają już między innymi przy organizacji Białołęckiego Biegu Wolności. Uczestniczą w nim też jako zawodnicy.

Nosili barierki po miesięcznicy

O bezpłatnych pracach mających na celu zaktywizowanie więźniów pisaliśmy też przy okazji ostatniej miesięcznicy smoleńskiej. Wówczas aresztanci byli angażowani do rozstawiania i zabierania barierek, które od kilku miesięcy są stawiane na Krakowskim Przedmieściu w celu ochrony uczestników zgromadzenia.

Prace, jak informował rzecznik Komendy Stołecznej Policji, były efektem porozumienia zawartego między Służbą Więzienną, a policją.

- Chodzi o aktywizację zawodową osadzonych w warunkach wolnościowych poprzez nauczenie ich nowych umiejętności, zapewnienie współpracy w zespole, kształtowania poczucia odpowiedzialności za wykonywaną pracę. Taka forma aktywności zawodowej osób skazanych jest doskonałym sposobem ich readaptacji społecznej - wyjaśniał wówczas Sylwester Marczak, rzecznik komendy stołecznej.

 

kw

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • miko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2017 07:39 ~miko

  Anna~Anna

  Nie mówi się w Białołęce tylko NA Białołęce. Tak samo jak nie na Wilanowie tylko w Wilanowie. Poza tym NA Białołęce jest areszt śledczy a nie więzienie.

  NA Białołęce jest Areszt Śledczy i Zakład Karny - trzeba doczytać

 • Tito

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2017 02:58 ~Tito

  Anna~Anna

  Nie mówi się w Białołęce tylko NA Białołęce. Tak samo jak nie na Wilanowie tylko w Wilanowie. Poza tym NA Białołęce jest areszt śledczy a nie więzienie.
  oczywiscie ze jest ZK nie tylko Aś .

 • Edziek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2017 00:51 ~Edziek

  A nie zapytaliście skazanych czy mają na to ochotę?

 • Anna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.09.2017 18:24 ~Anna

  Nie mówi się w Białołęce tylko NA Białołęce. Tak samo jak nie na Wilanowie tylko w Wilanowie. Poza tym NA Białołęce jest areszt śledczy a nie więzienie.

 • NJUY

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.09.2017 18:11 ~NJUY

  Z miesiąc temu po chyba 3 samobójstwach(na monitorowanej celi powiesił się kierownik Urzędu Skarbowego) w więzieniu na Białołęce zmieniła się dyrekcja i jak widać chce się wykazać. Trzeba zaznaczyć iż skazany nie ma obowiązku pracy, czyni to z własnej chęci.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Czasami samochody się psują i odmawiają posłuszeństwa - wiadomo. Najczęściej zepsute auta się naprawia i znowu można nimi jeździć. Niekiedy zdarza się,... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »