Informacje

25.06.2018 15:17 nieoficjalne informacje tvn24

Wietnamka zginęła podczas akcji. Ciche dymisje w ABW

 

Dwóch dyrektorów kluczowych departamentów w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zostało nagle odwołanych - dowiedział się tvn24.pl. Prawdopodobnie to konsekwencje śmierci obywatelki Wietnamu, która wypadła przez okno podczas akcji ABW.

Według naszych nieoficjalnych informacji, stanowiska stracili szef pionu śledczego oraz szef pionu odpowiadającego za zwalczanie przestępczości ekonomicznej. Oficjalnie ABW nie odpowiedziała na nasze pytania o zmiany, choć przesłaliśmy je w miniony poniedziałek.

Miliardy i śmierć

W ocenie jednego z posłów zasiadających w komisji do spraw służb specjalnych, dymisje to bezpośredni efekt tragedii, do której doszło 23 maja. Funkcjonariusze ABW weszli wtedy do kilkunastu mieszkań i firm, by zatrzymać członków zorganizowanej grupy przestępczej specjalizującej się w przestępstwach ekonomicznych.

Jedną z zatrzymanych była partnerka życiowa szefa tej grupy, młoda obywatelka Wietnamu. Już po tym jak funkcjonariuszka ABW założyła jej kajdanki na ręce, kobieta wypadła przez okno.

- Po zatrzymaniu funkcjonariusze państwowi przejmują odpowiedzialność za życie i integralność fizyczną danej osoby – mówi Piotr Kubaszewski, prawnik z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Dlatego śledztwo natychmiast wszczęła warszawska prokuratura okręgowa, której dwóch doświadczonych prokuratorów pojechało na miejsce tragedii.

- Śledztwo jest prowadzone w kierunku artykułu 231 kodeksu karnego, czyli przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych - wyjaśnia rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Łukasz Łapczyński. - Nikt nie ma jeszcze postawionych zarzutów - dodaje.

Jak śmierć Blidy

Jeden ze zdymisjonowanych dyrektorów w centrali ABW był odpowiedzialny za wszystkie śledztwa prowadzone w tej największej polskiej tajnej służbie. Jest z wykształcenia prokuratorem i już raz pełnił tę samą funkcję, gdy w latach 2006-2007 szefem ABW był dzisiejszy prokurator krajowy Bogdan Święczkowski. Kierował także pionem śledczym, gdy niemal w identycznych okolicznościach - już po zatrzymaniu przez funkcjonariuszy ABW - zdołała odebrać sobie życie Barbara Blida.

W tej sprawie prokuratura wnosiła akt oskarżenia wobec funkcjonariusza, który w kwietniu 2007 roku na miejscu dowodził operacją zatrzymania byłej posłanki SLD. Jednak po latach procesów został on oczyszczony przez sąd z zarzutów przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków.

Miliardy strat

Jak wynika z oficjalnych informacji, kobieta, która wypadła z okna, była partnerką życiową obywatela Wietnamu. Według śledczych, był szefem całej grupy. Oprócz niego, tego dnia zostało zatrzymanych kilku innych Wietnamczyków i świadcząca dla nich usługi księgowe Polka.

Wszystkim prokuratorzy z Prokuratury Regionalnej postawili zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i prania brudnych pieniędzy. Z prowadzonego od lat śledztwa wynika, że obroty na rachunkach bankowych firm w Chinach, Honkg Kongu, Singapurze czy Stanach Zjednoczonych, jakie prowadziła przestępcza grupa, wyniosły ponad 156 mln złotych, 322 mln euro i 854 mln dolarów.

>> CZYTAJ TEŻ NA TVN24.PL <<

Robert Zieliński  r.zielinski@tvn.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Kazio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.06.2018 16:46 ~Kazio

  gość~gość

  Prośba do redaktora o poprawienie tekstu. We fragmencie o Barbarze Blidzie zdołała sobie odebrać - powinno być napisane w cudzysłowie


  Poprawnie: "zdołała odebrać sobie życie" Barbara Blida.


  Straciła życie w niewyjaśnionych okolicznościach. I nie trzeba cudzysłu.

 • Godzilla

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.06.2018 16:33 ~Godzilla

  No nie, czy to możliwe ? Czyżby Godzilla wyleciał z posady ? Pewnie znowu przejdzie w stan spoczynku ?

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.06.2018 15:40 ~gość

  Prośba do redaktora o poprawienie tekstu. We fragmencie o Barbarze Blidzie zdołała sobie odebrać - powinno być napisane w cudzysłowie


  Poprawnie: "zdołała odebrać sobie życie" Barbara Blida.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »