Informacje

04.10.2014 16:24 zaprezentuje go w ciągu tygodnia?

Wierzbicki chce "przywrócić Warszawę mieszkańcom". Programu nie ujawnił

SERWISY:

 


Kandydat SLD na prezydenta Warszawy zapowiedział na sobotniej konwencji, że jego celem jest "przywrócenie Warszawy jej mieszkańcom". W przeciwieństwie do swoich głównych rywali nie zaprezentował jednak szczegółów swojego programu.


Sebastian Wierzbicki ograniczył się do ogólnikowej deklaracji i zapowiedział, że w ciągu tygodnia zaprezentuje swój program wyborczy dla stolicy. Mówił głównie Leszek Miller.

Chcą skończyć z "Polską B"

- SLD idzie do wyborów z programem przywrócenia godności Polsce za rogatkami wielkich miast. Nasz cel to skończyć ze zróżnicowaniem, skończyć z "Polską B", odesłać ten podział na śmietnik historii – oświadczył SLD.

Miller przypomniał, że w Polsce to samorząd jest największym dysponentem pieniędzy publicznych, ponieważ wydaje "aż 45 proc. środków publicznych przeznaczonych na zaspokajanie potrzeb obywateli".

- Chcemy Polski, gdzie dystans między wsią a miastem ulega zmniejszeniu, gdzie gospodarze mogą sprzedawać plony swojej pracy na wschód i na zachód, gdzie dawne miasta wojewódzkie zamiast się wyludniać, zmniejszą dystans do największych metropolii. Jesteśmy zwolennikami rozwoju równomiernego, a nie rozwoju dokonywanego tylko w kilku największych metropoliach - powiedział Miller.

- Premier Kopacz powiedziała niedawno, że politycy odwrócili się od społeczeństwa. Pani premier, nas proszę do tego nie mieszać - stwierdził też szef Sojuszu. Przekonywał, że cechą samorządowych działaczy Sojuszu jest bliskość ludzi, wrażliwość na ludzką niedolę i przekonanie, że samorząd "nie musi być ani miejscem walki z rządem, ani też aprobaty rządu, może jednak chronić obywateli przed złym rządem i skutkami tego rządzenia". - Tak właśnie jest - stwierdził.

"Przenosić instytucje z Warszawy"

Jak mówił, rząd obciąża samorządy kolejnymi zadaniami, nie przekazując im pieniędzy, co pogarsza ich finansową kondycję. Podkreślił, że SLD jest zwolennikiem dalszej decentralizacji funkcji państwa i finansów publicznych, ale w myśl zasady: tyle odpowiedzialności samorządu za zadania zlecone, ile pieniędzy przekazanych samorządom na te zadania ze strony rządu.

Wskazywał, że nowoczesne państwo wymaga "tyle rządu, ile konieczne i tyle samorządności, ile tylko możliwe". - Postulujemy, by przywrócić finansowanie samorządów z poziomu 2004 roku, czyli oddać samorządom zabrane w ostatnich latach 8 mld zł rocznie - oświadczył.

Jak mówił, SLD jest też zwolennikiem decentralizacji, rozumianej jako przenoszenie z Warszawy różnych instytucji rządowych i publicznych.

- Warszawa jest piękna i wielka, ale czy musi tutaj być każdy urząd centralny? - pytał. Wymienił także niektóre propozycje z programu SLD, m.in. szkoły na nowych osiedlach mieszkaniowych, bezpłatne przedszkola i miejsca w żłobkach blisko domu i dla wszystkich dzieci, opieka medyczna i stomatologiczna w szkołach i ochrona ogrodów działkowych.

Idą szerokim frontem

Polityk przypomniał też m.in., że Sojusz w swym manifeście wyborczym napisał, iż obywatele naszego kraju zasługują na demokratyczne, egalitarne i postępowe państwo, które dba o godną pracę, bezpieczeństwo socjalne i zrównoważony rozwój. Zapowiedział, że główny nurt kampanii Sojuszu będzie związany z prezentacją pozytywnego programu, tego, co Sojusz chce zrobić dla mieszkańców.

Miller podkreślał też, że "jest tylko jedna lista lewicy SLD-Lewica Razem". - Idziemy szerokim frontem, nie wykluczamy nikogo, komu są bliskie wartości lewicy. Wszystkim wahającym się mówię: jeszcze nie jest za późno, możecie się do nas przyłączyć - oświadczył.

W zjeździe udział wziął m.in. szef Partii Demokratycznej Andrzej Celiński - jako gość, a także przedstawiciele Unii Pracy i Domu Wszystkich Polska.

PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Miasteczko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.10.2014 17:07 ~Miasteczko

  wawat~wawat

  Tow. Wierzbicki,
  1. "Warszawa jest piękna i wielka" ale nie Ty ją budowałeś bo byłeś w opozycji
  2. chcesz z Warszawy zrobić podrzędne miasteczko ? (czyżby realizacja planu Pabsta?)
  ergo: wróć pod swój kamyczek robaczku!!!

  Podrzędne miasteczko to JUŻ jest z Warszawy zrobione. przez Bufetową i jej nieudaczną ekipę. Długo trzeba będzie przywaracać nasze miasto do stanu sprzed inwazji PEOwców.

 • Diox

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.10.2014 17:04 ~Diox

  Byłem na konwencji! Facet bardzo dobrze mówi! Takich młodych u władzy nam trzeba!

 • Dyzyk7474783

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.10.2014 17:00 ~Dyzyk7474783

  Sebastian Wierzbicki - mój prezydent! Fotel prezydenta do niego pasuje z miejsca!

 • Zygmunt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.10.2014 16:57 ~Zygmunt

  Czas by ktoś taki wziął Warszawę w swoje ręce! Może wtedy Warszawa w końcu zacznie rozwijać się w praktyce a nie tylko w słowach Pani HgW

 • PZPR

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.10.2014 17:53 ~PZPR

  A paszoł won, skąd przyjechał niech tam wraca i Warszawy nam nie będzie paskudził.

 • Ala

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.10.2014 14:17 ~Ala

  Ten pan to jakieś nieporozumienie..

 • piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.10.2014 07:03 ~piotr

  Pustka na głowie, pustka w programie...

 • wawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.10.2014 00:12 ~wawiak

  Towarzysz Wierzbicki jeszcze kradnie pomysły z programu stowarzyszenia WarszawaSpołeczna.
  Wstyd tow. wierzbicki. A gdzie byłeś do tej pory????

 • Mum

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2014 22:32 ~Mum

  Ten pan to wielkie nieporozumienie. Kosmita jakiś. A te konwenty są odpychające, organizowane dla siebie, nie dla ludzi - mojego głosu na pewno nie dostaną.

 • hehe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2014 20:41 ~hehe

  Jest radnym Rady miasta stołecznego Warszawy...., ciekawe jak przywracał w trakcie kadencji. Jakoś nie pamiętam sukcesów.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »