Informacje

01.10.2018 18:07 SKORUPKI 6 i OTWOCKA 10

"Wielopiętrowe zaniedbania". Komisja uchyla kolejne reprywatyzacje

SERWISY:


Komisja weryfikacyjna uznała reprywatyzacje dwóch kamienic za niezgodne z prawem. Chodzi o nieruchomości przy Skorupki 6 i Otwockiej 10, gdzie jako kurator występował znany "kolekcjoner" roszczeń Marek M.

W przypadku Skorupki 6 komisja weryfikacyjna uchyliła decyzję reprywatyzacyjną i nakazała ponowne jej rozpatrzenie, a w spawie Otwockiej - stwierdziła nieważność decyzji reprywatyzacyjnej. W obu przypadkach nie było posiedzenia jawnego, na którym przesłuchiwani byliby świadkowie i strony reprywatyzacji.

"Decyzja wydana z naruszeniem prawa"

Przewodniczący komisji Patryk Jaki ogłaszając w poniedziałek decyzję w sprawie Skorupki 6 powiedział, że komisja zdecydowała się uchylić w całości decyzję prezydent Warszawy z 26 września 2014 roku i przekazać sprawę miastu do ponownego rozpatrzenia. - W ocenie komisji decyzja prezydenta została wydana z naruszeniem przepisów prawa - powiedział.

Dodał, że dokument wydano mimo braku ustalenia tak zwanej przesłanki posiadania nieruchomości przez dotychczasowych właścicieli lub ich następców prawnych. Ponadto, jak mówił Jaki, przeniesienie roszczeń do nieruchomości było "rażąco sprzeczne z interesem społecznym".

Przewodniczący komisji powiedział, że osoba, która nabyła część kamienicy przy Skorupki (beneficjentka decyzji reprywatyzacyjnej) nabyła prawa i roszczenia do jednej trzeciej nieruchomości za 90 tysięcy złotych. Z opinii biegłego - jak tłumaczył dalej Jaki - wynika natomiast, że wartość nieruchomości przy Skorupki wraz z budynkiem wynosi ponad osiem milionów złotych.

Wiceprzewodniczący komisji weryfikacyjnej Sebastian Kaleta uzasadniając decyzje komisji podkreślił, że roszczenia do nieruchomości przy Skorupki 6 zostały nabyte za trzy procent realnej wartości. - W sprawie Skorupki 6 nieruchomość została zreprywatyzowana na rzecz osób współpracujących z panem Janem Stachurą [adwokatem występującym w sprawach reprywatyzacyjnych - PAP]. Roszczenia nabywały bliskie mu osoby - wyjaśniał.

Kaleta przypomniał, że na terenie, na którym obecnie znajduje się nieruchomość przy Skorupki 6, przed wojną znajdowały się trzy nieruchomości, które zostały zburzone. W latach 60. powstał tam budynek przeznaczony na przychodnię. Obecnie przy Skorupki 6 znajduje się squat "Przychodnia".

"Wielopiętrowe zaniedbania"

Natomiast w sprawie Otwockiej Kaleta powiedział, że komisja stwierdziła nieważność decyzji prezydent Warszawy z 8 grudnia 2005 roku. - W ocenie komisji decyzja prezydenta Warszawy jako wydana z naruszeniem prawa zasługuje na stwierdzenie nieważności w całości - powiedział wiceprzewodniczący komisji.

Kaleta zwrócił też uwagę, że w sprawie postępowania reprywatyzacyjnego wobec nieruchomości przy Otwockiej 10 komisja stwierdziła wielopiętrowe zaniedbania. Wymienił w tym kontekście między innymi to, że "sąd ustanowił kuratora dla osoby nieznanej z miejsca pobytu, w sytuacji w gdy ta osoba już od 50 lat nie żyła".

Wiceszef komisji zwrócił uwagę, że po wydaniu nieruchomości mieszkańcy próbowali "zwalczać tę reprywatyzację", ale kurator - znany ze skupowania roszczeń Marek M. - składał do sądu kolejne wnioski.

Jak mówił Kaleta, w końcu Marek M. wraz z matką postanowił kupić roszczenia do Otwockiej 10. Łącznie na kamienicę z 24 lokalami Marek M. miał wydać około 300 tysięcy złotych. - To dosyć intratny interes ze strony pana Marka M. Jak widać, dzisiaj został on wstrzymany. Marek M. ze względu na liczne zarzuty znajduje się w areszcie - podkreślił Kaleta.

Zdaniem Kalety "zarówno warszawskie sądy, jak i prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz mieli możliwość zatrzymania dzikiej reprywatyzacji". - Jak widzimy, musi robić to komisja reprywatyzacyjna, musi robić to prokuratura. Przez 10 lat nikt nie przejmował się tym, że pan Marek M. obraca jakby nigdy nic roszczeniami osób nieżyjących. Oprócz gorzkich słów wobec ratusza trzeba reflektory skierować na warszawskie sądy, bo to nie pierwszy przypadek, że sądy bezrefleksyjnie pozwalały na plądrowanie Warszawy poprzez działania takich osób jak Marek M. - powiedział Kaleta.

Rola Marka M.

Poseł PiS Paweł Lisiecki dopowiedział, że cieszy się, że udało się stwierdzić nieważność decyzji zwrotowej w sprawie Otwockiej, bo była to pierwsza sprawa, którą zajmował się jeszcze jako radny Pragi Północ, kiedy zgłosili się do niego lokatorzy tej nieruchomości.

- Dla mnie jest to osobista satysfakcja, że komisja weryfikacyjna po tylu latach odwraca sprawę Otwockiej 10. Pan Marek M. doprowadził do tego, że budynek popadł w ruinę. Zresztą to było jego celem, żeby wyprowadzić stamtąd wszystkich lokatorów, za pomocą decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego doprowadzić do "wyczyszczenia" budynku, a kiedy już ostatni lokator został stamtąd wyprowadzony, pan Marek M. postanowił doprowadzić do remontu tej kamienicy i doprowadzić do tego, że lokale w tej kamienicy będą mogły być zbywane. Na szczęście komisja weryfikacyjna powstała i ukróciła ten proceder - mówił Lisiecki.

Otwocka 10 to jedna z dziewięciu nieruchomości, w sprawie której ratusz złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Wątpliwości dotyczyły roli Marka M. - kuratora jednej ze współwłaścicielek. Zawiadomienie zostało złożone w lutym 2017 roku po tym, jak wiceprezydentem miasta zajmującym się reprywatyzacją został Witold Pahl.

PAP/kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Witold

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.10.2018 13:36 ~Witold

  Wczoraj decyzje w sprawie Otwockiej 10 i Skorupki 6, a za kilka dni rozstrzygnięcie w sprawie Karowej 14/16 (łapówka 150 tysięcy złotych) Roszczenia do kamienicy sąsiadującej z Pałacem Prezydenckim kupione za 20.000 zł - zarobek - min 6 mln.

 • green_is_bad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.10.2018 12:10 ~green_is_bad

  prokurator~prokurator

  Minister Jaki opracowuje koncepcję rozszerzenia mechanizmu jego komisji tak, by mogły one powstać we wszystkich miastach, gdzie dochodziło do podobnego procederu jak w Warszawie.

  zostanie przygotowana wtedy co ustawa reprywatyzacyjna?

 • fakt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.10.2018 11:59 ~fakt

  Wojciechowicz i Jóźwiak pożegnali się ze stołecznym ratuszem.

 • Patryk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.10.2018 10:35 ~Patryk

  Wyciął fragment mówiący o tym, że jest różnica w przesłuchaniu jawnym i niejawnym. I ze KW podjęła już decyzję, że przesłucha Jakuba R. - ale po akcie oskarżenia jak będzie można to zrobić jawnie.

 • prokurator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.10.2018 09:48 ~prokurator

  Minister Jaki opracowuje koncepcję rozszerzenia mechanizmu jego komisji tak, by mogły one powstać we wszystkich miastach, gdzie dochodziło do podobnego procederu jak w Warszawie.

 • Dziwisz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.10.2018 09:04 ~Dziwisz

  A kiedy szanowna Komisja przesłucha Pana Jakuba R. ? Przecież on wie najwięcej. Dotychczas zajmujecie się robieniem show, przesłuchując skrzywdzonych ludzi, a co z człowiekiem, który to wszystko rozkręcał? Jak się mają jego powiązania ze Służbami Specjalnymi oraz politykami PIS? Jak wygląda sprawa nieruchomości - biurowców, przejętych przez spółkę Srebrna należącą do PIS? Tutaj afery nie nakręcicie bo nie ma lokatorów, jednak jak chcecie być tacy uczciwi to zacznijcie od siebie, a nie swoje brudy skrzętnie ukrywacie. Macie coś do ukrycia, dlatego Jakuba R. nie przesłuchujecie? Na co czekacie?

 • Polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.10.2018 09:02 ~Polak

  Komisja weryfikacyjna przywraca sprawiedliwość – tak uważa większość Polaków.

 • churby duju

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.10.2018 08:30 ~churby duju


  wyborcy myślcie~wyborcy myślcie

  kiedyś wszyscy zapłacimy za prawo stanowione prze pana jakiego...
  Ad vocem~Ad vocem

  Ty już płacisz, ale za winy rodziców. Jesteś.

  co? brawda boli?

 • Komisja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.10.2018 08:21 ~Komisja

  Kupno prawa do nieruchomości wartej 8 mln. zł za 90 tys.

 • Ad vocem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.10.2018 08:01 ~Ad vocem

  wyborcy myślcie~wyborcy myślcie

  kiedyś wszyscy zapłacimy za prawo stanowione prze pana jakiego...

  Ty już płacisz, ale za winy rodziców. Jesteś.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »