Informacje

05.03.2011 12:28 Spacer po Nowej Pradze

Wielki biznes na Inżynierskiej

SERWISY:

Inżynierska to jedna z najbardziej znanych ulic Nowej Pragi. Jej nazwa została nadana na początku XX wieku, a pochodzi od zajezdni tramwajowej. O historii, urokach i tajemnicach praskiej ulicy opowiadał Adam Dylewski.

Nowa Praga, wbrew nazwie, jest stara. Jej historia sięga XIX wieku. – Nowa, bo została założona nieco później, pod koniec lat 80. XIX wieku, w stosunku do Pragi leżącej wzdłuż Targowej – wyjaśnia Adam Dylewski, autor przewodników miejskich – W pewnym momencie wzeszły tam potężne inwestycje i konkretny biznes, bo importujący na wielki rynek rosyjski – dodaje.

Niesamowity dom składowy

Pod "3" stoi ogromny dom składowy firmy przewozowej Adolf Wróblewski i Spółka z początków ubiegłego wieku, o czym informuje przedwojenny napis na fasadzie. W latach 90. kompleks zadomowili się tam artyści i grupy teatralne. Pracownię ma tam m.in. Paweł Althamer.

- To budowle symptomatyczne dla Warszawy, która zginęła w 1944 roku. Kiedyś Warszawa była miastem w dużej mierze handlowym, głównie dzięki społeczności żydowskiej. Dom składowy Wróblewskiego był wielopoziomowym magazynem z windą. Po 1945 roku takie budowle jako niepotrzebne namiętnie rozbierano – mówi Dylewski.

Rosyjskie reklamy

Wchodząc w podwórze kamienicy pod numerem Inżynierska 5 ukaże się naszym oczom czerwony budynek, gdzie kiedyś mieściła się Fabryka Wyrobów Blacharskich Karola Junga. Informuje o tym reklama w języku rosyjskim z czasów zaboru.

- Ten szyld pochodzi sprzed I wojny światowej. Chwała temu, kto to odnawiał budynek i ten fragment muru zostawił w spokoju – zauważa gość "Rytmu Miasta". Obecnie w budynku funkcjonuje tam siedziba firmy odzieżowej.

Wczorajszy luksus i dzisiejsza bieda

W przejściu kamienicy Nazimka (dom pod numerem 9) wystarczy podnieść głowę, żeby zobaczyć piękne malowidła z wyobrażeniami aniołków, ptaków i kwiatów. Kamienica jest pomieszaniem obecnej nędzy z dawnym luksusem. Pobazgrane klatki kontrastują z secesyjnymi drzwiami, kutymi poręczami i parapetami z białego marmuru.

Po drugiej stronie ulicy natkniemy się na remizę tramwajów zwaną Domem Pod Syreną (Inżynierska 6). Budynek wyróżniają dwie bramy oraz herb Warszawy nad jedną z nich. W tym miejscu powstała pierwsza w Polsce drewniana zajezdnia tramwajowa, z której 11 grudnia 1866 wyjechały na trasę pierwsze warszawskie tramwaje konne na linię łączącą Dworzec Wiedeński z Dworcem Petersburskim. Przy jednej z bram wciąż możemy dostrzec dwie wystające szyny tramwajowe, prawdopodobnie najstarsze w Warszawie. Zajezdnię zlikwidowano w 1928 r.

- Każdy miłośnik komunikacji miejskiej powinien z nabożeństwem tych szyn dotknąć, bo to szyny o innym rozstawie niż współczesne. Autentyk – zachwyca się Adam Dylewski.

bako

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Przemek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.03.2011 04:51 ~Przemek

  Hmm.. mieszkałem na pradze w okolicach inżynierskiej przez 19 lat, można się zachwycać lub nie - rzeczywiście jest historia.

  Lecz na dzień dzisiejszy mogę powiedzieć że słowa "Każdy miłośnik komunikacji miejskiej powinien z nabożeństwem tych szyn dotknąć, bo to szyny o innym rozstawie niż współczesne." są ironią, to miejsce (tory, brama, mury tego budynku) jest cały czas "obszczywane" więc nie polecał bym dotykać tych torów :)

 • rzeźnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2011 19:08 ~rzeźnik

  obcina się a potem pekluje i sprzedaje się jako wyroby domowej roboty- specjalne babcie od tego są , stoją sobie jak niby nigdy nic na ulicy i sprzedają słoiczki. No i kto im co zrobi? Lewobrzeżni w kostkę kopani.

 • Marcin z Pragi PŁN!

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2011 16:58 ~Marcin z…

  Tak drodzy strachliwi "warszawiacy"! To na tej ulicy obcina się kończyny przyjezdnym!

 • :)

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2011 16:52 ~:)

  Jak to maleńkich przecież tam jest sen pszczoły z szybem po windzie przemyslowej :)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »