Informacje

18.03.2014 14:43 pomnik Polaków Ratujących Żydów wybrany po "burzliwych dyskusjach"

Wielka wstęga oplecie plac,
nazwiska wytną laserem

SERWISY:


Projekt pomnika Polaków Ratujących Żydów, który ma stanąć na placu Grzybowskim, został właśnie wybrany. Zwycięzcy zaproponowali wstęgę z podświetlanymi literami, oplatającą część kościoła Wszystkich Świętych. Zobacz projekt.

"Jury, po burzliwych dyskusjach, zdecydowało o wyborze I nagrody, formułując zalecenia, które wzmocnią oddziaływanie pomnika. Zwrócono uwagę na jedność idei i formy oraz siłę oddziaływania w konkretnej scenerii placu Grzybowskiego i kościoła Wszystkich Świętych" – ogłosili jurorzy.

"Łączenie dwóch światów"

Wygrał projekt autorstwa Piotra Musiałowskiego i Pauliny Pankiewicz, przy którym współpracował Michał Adamczyk.

To wstęga, która ma znajdować się w południowej części placu, tuż przy kościele. Na niej umieszczone zostaną nazwiska tych, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej.

"Wstęga jest przestrzennym gestem w skali placu, odpowiadającym bohaterstwu jednostki wobec przemocy i śmierci. Intuicyjnie, nie zaś dosłownie, odczuwamy symbol łączenia się, przenikania dwóch światów, słowem: trudny optymizm, jaki wyrażał się w postawie Polaków ratujących Żydów w czasie niemieckiej okupacji" – czytamy w opisie projektu.

Wstęga ma stworzyć miniplac

Jury przedstawiło autorom zalecenia pokonkursowe.

"Jury opowiada się za zaproponowanym przez autorów wariantem 1 – metalową okładziną żelbetowej wstęgi z liternictwem wycinanym laserem i podświetlanym" – brzmi jedno z nich zalecenie.

Poza tym lista nazwisk ma być zestawiona szpaltami.

Autorzy mają też stworzyć niewielki plac - krąg zamknięty wstęgą.

10 000 nazwisk

Obecny na konferencji przewodniczący komisji historycznej Jan Żaryn z Komitetu dla Upamiętnienia Polaków Ratujących Żydów pozytywnie ocenił zwycięski projekt.

- Ma on (pomnik - red.) opowiadać o jednej z niezwykłych historii Polski okresu II wojny, podczas której Polacy, szczególnie w czasie Zagłady, czyli przede wszystkim w latach 1942-45 ratowali Żydów z narażeniem życia własnego i najbliższych. To historia wpisująca się w indywidualne bohaterstwo przedstawicieli narodu polskiego, dzieje Polski Walczącej i działalność struktur Kościoła Katolickiego. To piękna historia o tym, co nas podczas II wojny wyróżniało na tle kontynentu i opowieść o potwornej tragedii, która spotkała naród żydowski - powiedział Żaryn.

Wyraził też nadzieję, że na wstędze znajdzie się miejsce dla indywidualnej listy ratujących oraz dla instytucji Polskiego Państwa Podziemnego i Kościoła.

Ocenił, że na początek będzie to ok. 10 tys. nazwisk, jednak lista ma pozostać otwarta.

Dwie nagrody, trzy wyróżnienia

Wyniki konkursu:

Miejsce I - Piotr Musiałowski i Paulina Pankiewicz, współpraca: Michał Adamczyk

Miejsce II - Piotr Wesołowski, Agnieszka Hawryszczuk

Wyróżnienia:

- Bulanda, Mucha Architekci Sp. z o.o., współpraca: Andrzej Bulanda, Maciej Bulanda, Jacek Chyrosz, Jadwiga Gajczyk, Włodzimierz Mucha

- JRK 72 Architekt Jacek Krych, współpraca: Jacek Krych, Klaudia Fiegler, Michał Nawrot, Joanna Urbanowicz, Marek Szeniawski

- Anna Drozd - Tutaj

Twórcy zwycięskiej pracy otrzymają 70 tys. zł  oraz zaproszenie do realizacji pomnika.

Druga nagroda wynosi 40 tys. zł.

Wyróżniono też trzy projekty. Autorzy każdego z nich otrzymają po 10 tys. zł.

>>> Zobacz prace, które zyskały uznanie jury <<<

Zobacz opisy prac.

Konkurs ogłosiło miasto stołeczne Warszawa wraz z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Wpłynęło ok. 50 prac.

Oceniła je komisja konkursowa w składzie: Marek Mikos - Przewodniczący Sądu Konkursowego, Czesław Bielecki, Józef Górzyński, Jerzy Grochulski, Michał Jaworski, Jacek Kucaba, Ewa Nekanda-Trepka, Adam Siwek, Anna Stasiewicz, Ryszard Stryjecki, Wojciech Wagner, Piotr Waleńdzik.

Jak podkreśla stołeczny ratusz, lokalizacja pomnika na pl. Grzybowskim ma znaczenie symboliczne. W pobliżu znajdowało się getto oraz siedziba Judenratu – Żydowskiej Rady Starszych, która administrowała gettem w imieniu okupanta.

"Realizacja w 2015 roku"

Jak podkreślają przedstawiciele jury, jest szansa by w tym roku powstał projekt pokonkursowy.

- Jego realizacja jest uzależniona od decyzji budżetowych samorządu i państwa, raczej będzie to rok 2015 - podsumował Marek Mikos, przewodniczący, a na co dzień szef biura architektury w ratuszu.

Koszt realizacji projektu nie może przekroczyć 3 mln złotych.

Jak już informowaliśmy wcześniej, wykonawca będzie miał około 6 miesięcy na stworzenie ostatecznej wersji swojej pracy.

JEST RÓWNIEŻ POMYSŁ, BY POMNIK POŚWIĘCONY POLAKOM, KTÓRZY RATOWALI ŻYDÓW W CZASIE II WOJNY ŚWIATOWEJ POWSTAŁ NA MURANOWIE:


ran, PAP//mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kunegunga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.02.2015 11:38 ~kunegunga

  Proste i łatwe bez pomysłu. Komisja poszła po najmniejszej linii oporu. Napisy - proste. Bez pogłębienia tematu. Szkoda - mogliśmy pokazać coś większego a jak zwykle się nie udało. Odcięcie kościoła i słabe wykorzystanie przestrzeni. Prace nagrodzone - słabe. Szkoda....

 • ANDERS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2015 10:07 ~ANDERS

  Zupełnie przemilczanym faktem jest że tak zwanych "szmalcowników" i denuncjatorów było znacznie więcej.

 • P A A Wawel2003

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2015 09:24 ~P A A Wawel2003

  Jakze zawistnym narodem jestesmy! (patrz wiekszosc komentarzy). Wstyd!

 • Agna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2014 11:14 ~Agna

  Czy jury nie zwróciło uwagi, że ten pomnik odcina kościół od Placu Grzybowskiego? Mnie w tym miejscu kojarzy on się tylko z murem getta dzielącym miasto. Gdyby ta wstęga była pocięta jakimiś przejściami miałoby to sens. A tak zamknie część odzyskanej niedawno dla warszawiaków przestrzeni miejskiej.

 • Spirifer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.03.2014 12:46 ~Spirifer

  Niech Żydzi wystawią ten pomnik w Izraelu!!! My wiemy o tych ludzi, a oni prawie nic.

 • mroczka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.03.2014 07:30 ~mroczka

  Nagrody pieniężne za wygrane konkursy rzeźbiarskie są tak kuszące dla architektów, że całymi stadami biorą w nich udział i wymyślają. Co wymyślili w tym wypadku, jakie jest przesłanie tej przeskalowanej tasiemki. Widoczny jest brak profesjonalizmu, to na pewno, czyli trywialne, niedojrzałe artystycznie, pozbawione podstaw warsztatowych, prezentacyjno-komputerowe wizjonerstwo. Ale co więcej można o tym powiedzieć?
  Przewodniczący sądu konkursowego sieje komunały jak z rękawa- "Wstęga" to podobno "przestrzenny gest odpowiadający bohaterstwu jednostki.." jest też "symbolem solidarności z myślami ratujących i ratowanych". Co to znaczy nie wie chyba sam piszący. Co to jest "gest odpowiadający bohaterstwu"?
  Poza tym sąd konkursowy w wyroku postuluje poprawki, co jest chyba jakimś formalnym nieporozumieniem. Albo dzieło jest ukończone i może brać udział w konkursie bo posiada wymaganą jakość albo nie. Jednak ani nagrodzona prezentacja, ani światłe do niej uwagi nie wyjaśniają o co w tej koncepcji chodzi, czemu to służy?
  Może wobec tego założyć, że jak to jest w zwyczaju u architektów, że o nic nie chodzi, albo jeszcze gorzej, żeby było pięknie. Bo komputer zrobi ślicznie każdą prezentację, nic nie trzeba umieć nawet nie trzeba myśleć, wystarczy tylko wiedzieć jak naciskać klawiaturę w odpowiednim miejscu.
  Ten projekt, ale także decyzja wspaniałego jury to po prostu kicz i tyle.

 • leleleco

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2014 18:52 ~leleleco

  yahu~yahu

  a po co nam ten pomnik, czy nie mamy na co wydawać moich pieniędzy!!! niech żydzi za niego zapłacą, co?


  Przecież to pomnik Polaków a nie Żydów. To jest w interesie tego państwa żeby propagować ideę że nie jeteśmy bandą antysemitów (choć twój żałosny komentarz sugeruje coś innego) i nasz wkład w ratowanie ich narodu w trakcie II Wojny Światowej.

 • astro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2014 16:58 ~astro

  Wstęga powinna powstać przy Muzeum Żydów Polskich.
  "Jego realizacja jest uzależniona od decyzji budżetowych samorządu i państwa"
  Sami ,sobie w podzięce za uratowanie kogoś. Pięknie.

 • yahu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2014 15:57 ~yahu

  a po co nam ten pomnik, czy nie mamy na co wydawać moich pieniędzy!!! niech żydzi za niego zapłacą, co?

 • maveth

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2014 14:42 ~maveth
  NoxNox

  Taki pomnik powinie powstać w Izraelu. Szkoda, że Żydów nie było stać na taki gest i sami musimy go w Polsce stawiać.
  Przytomny~Przytomny


  W Izraelu jest potężny pomnik ratujących Żydów. Zajmuje wiele hektarów i naprawdę robi wielkie wrażenie. Wybierz się do Jad Waszem do Jerozolimy zanim napiszesz coś, co nie jest prawdą.
  NoxNox


  Tak, rzeczywiście jest, tylko, że ogólny dla wszystkich którzy ratowali Żydów. O pomnik upamiętniający Polaków (którzy jako jedyni w okupowanych krajach za pomoc Żydom dostawali kulkę w głowę) doprosić się jakoś nie udało. I to jest właśnie prawda ...

  Przytomny~Przytomny


  Jest cały spory poświęcony Polsce i Polakom segment w pawilonie wystawowym w muzeum oraz ok 3000 drzewek z imiennymi tablicami oraz krajem "Poland". Byłem, widziałem. Są również repliki dwóch warszawskich pomników. Dowiedz się zanim zaczniesz oczerniać.

  czyli jak sam napisales "segment w pawilonie".... pomnika dla Polaków ratujacych Zydów tam nie ma, czyba ze rozumiemy to jako 'wszystkich w tym Polakow'. Widac nie zasluzylismy na indywidualne potraktowanie. Zamiast zarzucac innym oczernianie sam zdejmij rozowe okulary.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »