Informacje

30.07.2016 07:42 8, 10 ALBO 11 PIĘTER

Wielka przygoda czy wielkie bloki?
Stokłosy walczą o skrawek zieleni

SERWISY:


19 budynków, 1389 rodzin i kawałek zieleni, który należy do miasta. Chce go wydzierżawić spółdzielnia, a zęby ostrzą sobie też deweloperzy. Na Ursynowie trwa batalia o Plac Wielkiej Przygody.

Tej nazwy nie ma na oficjalnych mapach Warszawy. Nic dziwnego - to tylko prostokątny trawnik wielkości piłkarskiego boiska, przecięty kilkoma ścieżkami, położony między blokami przy ulicach Stokłosy, Wokalną i Zamiany. To też jeden z ostatnich, niezabudowanych terenów w tej części Ursynowa, który od lat dogęszcza nowa zabudowa.

Sam plac należy do prywatnego właściciela, który odzyskał go od miasta kilka lat temu. Otoczony jest jednak gruntami miejskimi, na których dziś znajduje się zieleń, plenerowa siłownia, plac zabaw i boisko. To właśnie te tereny - w sumie około 3 tysięcy metrów - chce od miasta wydzierżawić spółdzielnia Stokłosy. Zarówno jej władze, jak i mieszkańcy obawiają się bowiem, że w przeciwnym razie grunt zostanie sprzedany. Tym bardziej, że zwrócona działka nie ma dostępu do drogi i jako taka - nie nadaje się do zabudowy. A dojazd można zbudować tylko przez miejski teren.

Pod opieką miasta czy spółdzielni?

"Istnieje niebezpieczeństwo, że teren ten zostanie zagospodarowany z przeznaczeniem na drogę publiczną obsługującą ewentualną inwestycję na Placu Wielkiej Przygody" - zakomunikował ursynowianom kilka tygodni temu prezes spółdzielni Krzysztof Berliński.

Na osiedlu zawrzało. Zdenerwowani mieszkańcy zaczęli zbierać podpisy pod petycją do komisji ładu przestrzennego Rady Warszawy. "Jest to jedyne bezpieczne miejsce w pobliżu 19 budynków wielorodzinnych, z którego korzysta 1389 rodzin. Przeciwstawiamy się, aby teren pozostał we władaniu miasta" - napisali.

Wspiera ich dzielnicowy radny Paweł Lenarczyk (Nasz Ursynów), który też twierdzi, że na zwróconej działce planowany jest wieżowiec, a prywatny właściciel będzie chciał przejąć miejski teren pod budowę drogi. - O tym, że deweloperzy interesują się działką świadczy liczba składanych wniosków o warunki zabudowy - zwraca uwagę.

Rzeczywiście, urząd miasta wydał ich już pięć - między innymi dla SBM Merkury, która chciał budować tu 8-piętrowy blok z domem spokojnej starości. Kolejny - na 10 pięter i trzeci - dla firmy Rogowski Development, która chciała stawiać 11-kondygnacyjny budynek mieszkalny (o warunki zabudowy dla działki zwrócić może się każdy - nie trzeba być właścicielem gruntu).

Mimo to, burmistrz Ursynowa Robert Kempa twierdzi, że teren wokół budzącej zainteresowanie działki powinien zostać pod opieką miasta. - Mamy złe, historyczne doświadczenia we współpracy ze spółdzielniami. Pamiętam sytuacje, kiedy prezes obiecywał zachowanie skweru czy parkingu, a później władze się zmieniały i nowy zarząd podejmował decyzję o zabudowie. Ostatnio taka sytuacja wydarzyła się przy ul. Dereniowej - przypomina.

Wstrzymać sprzedaż, uchwalić plan

Temat był poruszany posiedzeniu komisji ładu przestrzennego rady miasta. Przewodniczący Michał Czaykowski (PO) apelował wtedy, by miasto nie podejmowało kroków mających na celu sprzedaż terenu do czasu uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania. Zwrócił się również do prezydent miasta o bardziej intensywne prace nad planem dla Stokłosów - takim, który nakazałby zachowanie rekreacyjnego charakteru zielonego Placu Wielkiej Przygody.

Uchwalenie planu pozwoliłoby ochronić Stokłosy przed zabudową niezależnie od tego, kto będzie opiekował się terenem. Pozwoli też rozstrzygnąć raz na zawsze, co można zbudować na zwróconej działce i którędy poprowadzić ewentualny dojazd. Ale takie dokumenty w Warszawie powstają latami - decyzję o rozpoczęciu prac nad tym dla północnej części Stokłosów radni podjęli w 2014 roku, ale póki co nie jest on gotowy.

O to, by w międzyczasie nikt nie zabudował terenu, walczyć zamierzają mieszkańcy. - Sprawa zabudowy Placu Wielkiej Przygody jest w toku i mamy realny wpływ, jak się zakończy. Tylko jako liczna grupa, będziemy wysłuchani przez władze - twierdzą i skrzykują się przez internet.

Klaudia Ziółkowska

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • wiarygodny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.07.2016 19:09 ~wiarygodny

  Mieszkam w pobliżu i widzę tylko srające psy i żuli w pobliżu spożywających alkohol, więc postawienie bloków i zieleni ukróci problem.

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.07.2016 18:15 ~qwerty

  Bo tak trudno uchwalić plan kiedy devil-operzy płacą za zwłokę.

 • Ursynowianin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.07.2016 17:59 ~Ursynowianin

  Do takisobienick: zauważ jednak, że sporo rodzin mieszka tam od lat 70-tych. Często byly to mieszkania społdzielcze i jak ktoś po 20 latach dostal przydzial to nie wybrzydzal tylko brał.

 • takisobienick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.07.2016 13:11 takisobienick

  A wystarczyłoby, żeby ludzie planujący kupno mieszkania przyglądali się nie tylko cenie, ale też zastanowili się, czy chcą, by ich dzieci bawiły się na betonie bez odrobiny cienia... Developerom od raz by się myślenie zmieniło. Ale nie, bo TANIO. A potem narzekanie, że betonowa pustynia, że nie ma sklepu, parku, miejsca na wyjście z psem... Sami sobie to robicie. Cele w więzieniu (z całodobową ochroną przecież) też pewnie tanio wychodzą - czemu nie kupujecie?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »