Informacje

01.07.2013 15:00 PZG jest skostniały i prowadzą go słyszący

Wielka manifestacja głuchych

SERWISY:

Osoby głuche i niedosłyszące protestowały w poniedziałek w Warszawie przeciw dyskryminacji ich środowiska. Domagały się m.in. dymisji zarządu Polskiego Związku Głuchych, który - w ich ocenie - nie wypełnia swoich zadań. PZG z większością postulatów się nie zgadza.

Protestujący przeszli sprzed Pałacu Kultury i Nauki przed budynek Sejmu, w którym złożyli petycję ze swoimi postulatami. Petycję złożyli także w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.

Głusi protestowali przeciw preferowaniu Systemu Językowo-Migowego (SJM). W rozmowie z PAP podkreślali, że dla wielu osób jest on niezrozumiały, gdyż głusi posługują się w większości Polskim Językiem Migowym (PJM). Tymczasem SJM używają  tłumacze w urzędach i w telewizji.

PZG jest skostniały i prowadzą  go słyszący

W liście otwartym Ruch Społeczny Głuchych i ich Przyjaciół, którego przedstawiciele wzięli udział w demonstracji,  zaznacza, że Polski Związek Głuchych dyskryminuje ich społeczność. Zasmuca nas fakt, iż osoby głuche zostały zapomniane przez ich własny związek i zepchnięte na margines życia społecznego - napisano.

Protestujący, oprócz dymisji zarządu PZG, domagają się, aby prezesem związku oraz oddziałów były osoby głuche, migające w PJM. Chcieliby także, aby cały zarząd stanowiły osoby głuche.

- PZG jest skostniały i prowadzą  go słyszący. Chcemy, żeby do PZG weszli nowi, młodzi i głusi ludzie, którzy rozumieją  problemy głuchych - powiedział PAP wiceprzewodniczący ruchu Stanisław Porowski.

 

Chcą także podwyżki zasiłku pielęgnacyjnego i 100 proc. refundacji na aparaty słuchowe.

TUTAJ ZNAJDZIESZ WSZYSTKIE POSTULATY.

 

PAP, lata/mz/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Robert

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.07.2013 12:42 ~Robert

  PJM gluchych dla Renty do lata 60-65. Ok.

 • Stary Wga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2013 01:32 ~Stary Wga

  @ Kokus

  W sprawie dofinansowanie zakup komputera dla głuchych na koszt Państwa.
  Osoby słyszące nie przysługują absolutnie żadnych dofinansowań od Państwa na zakup komputera, gdyż oni mają SPRAWNE UCHA, dzięki bez barier mają dostępy do informacji dzięki TV, radia, telefonu i ludzi a zaś mają prawne mowy, dzięki bez najmniejszych problemów i żadnych barier w komunikowaniu się posługują komunikacją międzyludzką równo z osobami słyszącymi – zatem życie osób słyszących są bajecznie łatwe i proste bez żadnych komplikacji w komunikowaniu się – łatwo się dogaduje z urzędnikiem, bez problemów uzyskuje jakąś informacje od urzędnika itp.
  Jest wyjątek dla osoby niepełnosprawnej słyszącej (ruchowo, umysłowo i wzrokowo) w sprawie dofinansowania zakup komputera – ta osoba przysługuje prawo do tego dofinansowania od Państwa na zakup komputera.

  Komputer stacjonarny czy przenośny to instrumentem ułatwiającym życie głuchych w celu przełamaniu się barier w komunikowaniu się i w dostępie do informacji dzięki Internet. Służy on dla nich do załatwienia jakichś spraw urzędowych za pomocą ePUAP - Załatw sprawę urzędową przez internet, nie tylko i również ten dla nich jest bardzo pomocny w zdobywaniu jakieś informacji wprost z Internet np. Informacja prawnicza – jak zapłacić podatek od sprzedaży towaru na Allegro itp. Dzięki komputerowi osoby głuche mają możliwości do kontaktowania się z bliskimi osobami i do pogadania się z nimi posługując komunikatorem internetowym tak jak GG, Skype, ooVoo.
  Ponadto korzystanie się tym instrumentem znacznie podnosi prestiż i dobrobyt głuchych i ewidentnie chroni głuchych przed marginalizacją i wykluczeniem społecznym w Polsce.

 • Stary Wyga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2013 01:31 ~Stary Wyga


  Głusi mają prawo domagać, żeby dofinasowanie na zakup komputera co 3 lata od Państwa z racji postępu technologicznego programów – coraz większe wymagania sprzętowe i naturalnego „postarzenia” podzespołów komputera.
  1. Postęp technologiczny programistyczny – coraz większa zasobożerność programów i filmików na YT.
  Nowsza wersja Skype czy ooVoo (komunikator – videoczat) wymaga coraz wydajniejszego procesora i wydajnej karty graficznej, dzięki obraz wideo czatu płynnie bez zacięć w jakością Full HD
  Nowszy system operacyjny np. Windows 8 wymaga coraz wydajniejszego procesora, dość pojemnej pamięci RAM, bądź wydajnej karty graficznej, aby wydajniej pracuje system wraz z Skype czy ooVoo.
  Nowsza wersja Mozilla Firefox lub Google Chrome wymaga coraz wydajniejszego procesora z powodu dużej zasobożerności filmików z YouTube, Vimeo
  2. Naturalne „postarzenia” podzespołów komputera – częstotliwość awarii płyty głównej, dysku twardego, karty graficznej jest większa po upływie 3 latach.

  P.S. RZECZY MATERIALNE np komputer, komórka uważam, że to nie jest aż tak potrzebne” to jest totalną durnotą napisaną przez osoby mającej znamiona deafizmu wobec Głuchych, owszem te twierdzenie od owej osoby jest paranoją w najczystszej postaci.

 • Stary Wyga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2013 01:30 ~Stary Wyga

  2 W sprawie języka migowego – PJM
  PJM jest jedynym językiem migowym dla głuchych, dlatego większości głuchych posługują tym językiem, który ten jest naturalny. Istnieje hybrydowy język migowy (PJM + Polszczyzna), tym językiem posługują uzdolnione osoby głuche, którzy są obeznani na polszczyźnie. Istnienie SJM-u w tłumaczeniach w urzędach nigdy nie upraszczają życia głuchych, wręcz powodują spore komplikacji w przekazywaniu im informacji posługującym SJM-em. Nie prawdą, że PJM nie ma „specjalistycznych znaków”, dopiero PJM jest w fazie rozwoju języka migowego – wciąż pojawiają nowych znaków i również specjalistycznych znaków. Skoro ASL (American Sign Language) odpowiednik polskiego PJM-u ma przeogromne bogactwo znaków składających zgodnie z kodyfikacją alfabetyczną tak aż ok. 15000 znaków- w tym słowniku ASL-u nie brakuje znaków np. kiedykolwiek, ponadto, chociaż, lecz, skoro itp., więc ASL nie jest ubogim ani prymitywnym językiem głuchych mieszkających w USA. Nawet w ASL nie brakuje znaków, aby wytłumaczyć "równania algebraiczne". Jeśli ktoś spotka słyszącego władającego SJM-em, to niektórzy Głusi mają problemy z zrozumieniem przekazywanych słów wprost od osoby władającej SJM-em. To prawdą, że Kurs języka migowego SJM owszem jest łatwym wstępem do trudniejszego kursu naturalnego języka PJM.

 • smutek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.07.2013 16:42 ~smutek

  Córka moja ma dzisiaj 34 lata.Jest osobą niesłyszącą z dyplomem wyższej uczelni.Ma dwoje fantastycznych dzieci i dla nich poświęca całe swoje życie.Jedynym żywicielem jej rodziny jest jej mąż,też głuchy absolwent wyższej uczelni-informatyk,któremu się udało.Zatrudnił go właściciel prywatnego zakładu,który się na nim nie zawiódł,bo jest świetnym fachowcem,solidnym pracownikiem,który nie boi się wyzwań.Córka też pracowała,dopóki nie zlikwidowano jej zakładu pracy.Porzadkowała w sklepie warzywnym skrzynki z warzywami.Później zgłaszała się do różnych zakładów pracy z fantastycznym CV.Kończyło się zawsze tym samym-"Niesłysząca?Nie o taką niepełnosprawność nam chodzi". A o co właściwie chodzi? Widzę jej rozterki i depresyjne myśli-wiem jak ciężko im się żyje.Wszystkie ważne sprawy zawsze załatwiają,gdy ich odwiedzam,bo pojadę do lekarza,ZUS-u,innych urzędów i staram się wytłumaczyć ich problemy,ale to nie powinno tak być.Nie mogą być ignorowani w urzędach i innych miejscach publicznych.Nie można traktować tej licznej grupy, jak trędowatych.A PZG?Nie przypominam sobie,by przez te 34 lata cokolwiek w sprawie choćby mojej córki zrobili-oprócz pobierania składek, rzecz jasna!I jeszcze jedno-nie można uogólniać swoich spostrzeżeń.Jak w każdej grupie są różnorakie osobowości-tak samo wśród głuchych.Ale z reguły są to fantastyczni ludzie, którzy oczekują od na tylko szacunku i równego traktowania-resztę zdobędą sami!Nawet trudno jest opisać ilość wyrzeczeń i starań tych ludzi o godne,normalne,ludzkie życie.Powodzenia!

 • DEAFgirl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.07.2013 00:26 ~DEAFgirl

  Jestem Głucha i wymieniam najważniejsze rzeczy:

  1) Co do tego SJM i PJM.
  Uczę się PJM, ponieważ jest zrozumiały i naturalnym językiem dla Głuchych. A SJM (stary język)jest sztucznym i niezrozumiały, uważam, że jest bez sensu Go uczyć, skoro nie zrozumieją Głusi.
  Widzę same kursy SJM w PZG.. bez sensu, powinno być w PJM. Tak jak wy słyszący nie chcielibyście rozmawiać w starym języku polskim, bo nie znacie starych słów i nie rozumiecie..

  2) Praca dla Głuchych
  PZG przynajmniej powinni pomóc Głuchemu znaleźć pracę, dla Głuchego jest bardzo ciężko samemu szukać pracę.

  3) Zasiłki socjalne.
  Kiedy nie ma pracy zasiłki socjalne są przydatne, na czas aż do znalezienia pracy.

  4) 100% dofinansowania na aparaty słuchowe

  5) Napisy w telewizji są bardzo przydatne.

  6) Tłumacz PJM powinny być w urzędach, w szpitalach, w przychodniach itp.

  RZECZY MATERIALNE np komputer, komórka uważam, że to nie jest aż tak potrzebne, żeby były dofinansowane, słyszący muszą zbierać kasę, żeby kupić komputer, Głusi też mogą tak zrobić ;)

  Więc wyżej wymieniłam 6 najważniejszych rzeczy, które są potrzebne dla Głuchych.

 • CODA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.07.2013 23:25 ~CODA

  Widzę, że w Naszej Polsce brakuje zrozumienia. Jestem córką osób niesłyszących, ale słyszę i jestem tłumaczem języka migowgo (PJM i SJM). Przeraża mnie to co tu czytam.
  Po pierwsze głuchy, to nie głupi.
  Po drugie, każda grupa ma prawo do głosu i manifestacji, a że Sejm i wszystkie inne ministerstwa są w Warszawie, no to bardzo mi przykro, nie zazdroszczę mieszkańcom, ale to są problemy każdej stolicy na świecie, nie tylko w Polsce.
  Po trzecie nie piszcie mi, że głusi nie chcą pracować, bo to nie prawda, to nie ich wina, że nie mogą pracować na tzw.wolnym rynku pracy i mają duże trudności w porozumiewaniu się i komunikacji z innymi, zwłaszcza takimi, którzy nie chcą i nie starają się ich zrozumieć.
  A po czwarte, Polacy wiecej zrozumienia, bo kto wie, kiedyś możecie być w takiej samej sytuacji jak Oni.

 • kokus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.07.2013 17:35 ~kokus

  Ciężko odnieść mi się jednoznacznie do manifestacji..
  Z jednej strony, wiem, że źle wygląda sytuacja na rynku pracy dla niesłyszących. Wiem, też że PJM jest ich prawdziwym językiem więc jestem w stanie zrozumieć że chcieliby tym językiem komunikować się w urzędach itp. Rozumiem też postulat o zasiłku socjalnym.. nie mając pracy naprawdę przydałoby się coś takiego. Rozumiem zastrzeżenia do Rady Języka Migowego itd. Ale.. z całym szacunkiem do niesłyszących
  po 1. Komputery? Również osoby słyszące nie dostają od nikogo komputera za darmo. Rozumiem, że chcecie komunikować się ze znajomymi przez facebooka itd. ale jednak moim zdaniem to nie może być tak że jedni dostają komputery a inni nie, bo w końcu okaże się że i ja będę chciał co 3 lata dostać od państwa nowiutki komputer. Moim zdaniem ten postulat jest bezsensu !
  a po 2. Nie potrafię czasem zrozumieć kłótni na temat PJM i SJM. Wiadomo, że PJM jest waszym językiem naturalnym, tak jak dla mnie język polski mówiony. Jednak PJM jest nieścisły. Inaczej migają w Łodzi, inaczej we Wrocławiu pewnie jeszcze inaczej na pomorzu. SJM jest połączeniem tych różnych dialektów. Tak samo jak jest język kaszubski, śląski, ale mimo to w urzędach wymaga się od kaszubów i ślązaków, żeby mówili po polsku. Jest jeszcze jedna zaleta SJM - jak w szkole językiem PJM wytłumaczyć "równania algebraiczne" albo "całki"? Z tego co wiem, w PJM nie ma znaków na takie "specjalistyczne" słowa. No i jeszcze jedno.. zrozumcie też, że dla nas - słyszących już SJM jest bardzo trudnym językiem, proszę więc akceptujcie to, że chcemy nauczyć się waszego języka choćby SJM i nie potępiajcie go tak bardzo. Rozmawiajcie w PJM, ale jeśli spotkacie słyszącego zaakceptujcie SJM bo na pewno łatwiej nam się będzie dogadać i zrozumieć. Pozdrawiam i życzę zwycięstwa z częścią postulatów. Pozostałe jeszcze przemyślcie!

 • brat niesłyszącego

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.07.2013 13:50 ~brat…

  Mój brat jest głuchy i jak czytam niektóre tu komentarze to po prostu przykro mi się robi, bo nic nie wiecie a dużo paplacie. I nie dziwię się, że Polska to wciąż kraj trzeciego świata, który nie goni zachód a się za nim wlecze. Skoro mentalność ludzi jest taka a nie inna ignorantów, samolubów, narzekaczy, mądrali, to nigdy nie będziemy nowoczesnym krajem, a połowa tu piszących właśnie tworzy tą naszą polską rzeczywistość.

 • polskihorror

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.07.2013 13:13 ~polskihorror

  Widzę, że komentarze piszą wyłącznie ludzie zawistni lub ci którzy nigdy nie wysadzili nosa spod spódnicy mamusi.Przebywam na co dzień wśród ludzi niesłyszących i wiem,że mają oni u nas w Polsce przechlapane. Wszędzie na zachodzie język migowy zna ok. 70 % ludzi słyszących. A u nas ciemnogród. No i te zawistne komentarze. Wygląda na to , że ludzie słyszący to analfabeci i podli moralnie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

"Żyj i daj żyć. Nie parkuj na przejściach dla pieszych"

"Żyj i daj żyć. Nie parkuj na przejściach dla pieszych"

Motto, które umieścił na swoim aucie kierowca tego auta wyraźnie nie przyświeca jemu samemu. Samochód postawił na ulicy Dąbrowskiego, a dokładniej - na... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »