Informacje

17.09.2014 18:28 jest w doskonałym stanie

Większe niż przeciętne, ze śladami gruźlicy. Zbadali serce Chopina

SERWISY:

W tajemnicy, 14 kwietnia naukowcy z krypty w kościele św. Krzyża wydobyli kryształowy słój z sercem wybitnego kompozytora Fryderyka Chopina. Pod kożuchem z wazeliny, w brązowawym płynie zobaczyli biały, nieprzeciętnie duży jak na człowieka, organ. -Wiemy, że jest w doskonałym stanie. Ze względu na kolor płynu nie wykluczamy, że serce znajduje się w koniaku - mówił podczas środowej konferencji prasowej prof. Tadeusz Dobosz z Katedry Medycyny Sądowej Akademii Medycznej we Wrocławiu.

Powodem przeprowadzenia badań były pogłoski o uszkodzeniu eksponatu i głosy ze strony naukowców, że serce trzeba poddać analizie - w innym wypadku całkowicie zniszczeje i nie będą możliwe żadne badania. Zewnętrzne oględziny serca Chopina przeprowadzono 14 kwietnia 2014 r.

Niektórzy historycy wątpili też, czy w pojemniku, wmurowanym w jeden z filarów kościoła, faktycznie znajduje się serce kompozytora. Badania rozwiały te wątpliwości. - Stan zachowania, wygląd preparatu, rodzaj nici, użytej do zszycia serca po sekcji, dokonanej w Paryżu, typ słoja - to wszystko w naszym przekonaniu jest z epoki. Faktem jest pełna zgodność opisów zarówno słoja, jak i skrzynek, w jakich się on znajduje, a stwierdzonym stanem faktycznym - powiedział na środowej konferencji prasowej  prof. Tadeusz Dobosz z Katedry Medycyny Sądowej Akademii Medycznej we Wrocławiu.

Serce zalane koniakiem?

Stan zachowania i zabezpieczenia serca Chopina uznano za bardzo dobry. Stwierdzono jedynie niewielki ubytek płynu konserwującego i uszczelniono słój za pomocą wosku. W trakcie inspekcji nie otwarto słoja. - Wiemy, że serce jest w doskonałym stanie, a nasza wiedza o Chopinie nieco się powiększyła. Ze względu na kolor płynu, nie wykluczamy, że serce znajduje się w koniaku. Najprawdopodobniej bezpośrednią przyczyną śmierci kompozytora była gruźlica - na sercu widoczne są pewne zmiany anatomiczne, które na to wskazują - mówił prof. Dobosz.

Następne badania w 2064 r.

Operacja objęła zdjęcie tablicy pamiątkowej, wydobycie skrzyni osadzonej w filarze niszy, wewnątrz której znajdowała się kolejna skrzynka, zawierająca słój z sercem. Po wyjęciu słoja, prof. Dobosz oraz prof. Michał Witt z Instytutu Genetyki Człowieka PAN, sporządzili opis zachowanego eksponatu. Przy badaniu obecny był także m.in. b. minister kultury Bogdan Zdrojewski oraz kardynał Kazimierz Nycz.

- Po zakończeniu oględzin, protokół w kopercie został złożony do niszy. To tradycja, że po takich niestandardowych działaniach pozostawia się ślad historyczny. Tam zapisana jest prośba do przyszłych pokoleń o przeprowadzenie badań. Przyszli badacze będą mogli bezpośrednio, z pierwszej ręki dotrzeć do informacji o tym, co wydarzyło się 14 kwietnia 2014 r. - powiedziała podczas konferencji minister kultury prof. Małgorzata Omilanowska. Następne badania zostały zlecone na 2064 r.

Kuria o przechowywaniu serca

Na portalu tvnwarszawa.pl opisaliśmy trudne losy serca jednego z najwybitniejszych kompozytorów, które przeleżało blisko 20 lat w "rupieciarni", miejscu, gdzie przechowywano nieużywane już przedmioty.

Według Piotra Mysłakowskiego, pewnym jest, że nie od razu zostało odpowiednio wyeksponowane, tak, jak ma to miejsce obecnie. - Leżało prawdopodobnie wśród zniszczonych części ołtarzy czy nieużywanych w świątyni przedmiotów. Właściwie była to rupieciarnia - powiedział w rozmowie z nami.

Podczas konferencji na temat stanu serca ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik Archidiecezji Warszawskiej zapewniał , że nie było sytuacji, w której serce wybitnego kompozytora znajdowało się w "rupieciarni". - Znajdowało się w dolnym kościele. Fakt, że zostało ono umieszczone w górnym kościele jest wyjątkiem, ze względu na wagę narodową. Wcześniej znajdowało się w miejscu, które szanowało tę postać i tę szczególną relikwię - podkreślał w rozmowie z tvnwarszawa.pl.

Przyznał natomiast, że prawdopodobnie były obiekcje władz kościelnych wobec tego, żeby w kościołach górnych nie chować osób świeckich.

Zdaniem Piotra Mysłakowskiego powody, dla których księża nie godzili się na to, by serce mogło leżeć w kościele, były nie tylko zasady kanoniczne:

kś,PAP/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Ciekawska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.09.2014 19:46 ~Ciekawska

  Nie rozumiem, jak można wyciągnąć martwemu gościowi serce. Toż to profanacja zwłok

 • Karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.09.2014 19:04 ~Karol

  gfbh~gfbh

  I tylko powstaje pytanie: kogo to obchodzi?

  na tak głupie pytanie nie ma odpowiedzi, można się tylko do niego odnieść: cebulaków nic nie interesuje poza własnym wąsko pojętym światkiem miałkich spraw codziennej egzystencji w nicości intelektualnej

 • pmi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.09.2014 05:26 ~pmi

  To że różne sekty (w tym kat.) szatkują zwłoki wybitnych ludzi i świętych a potem przechowują je gdzieś po świecie jest dla mnie jakimś wynaturzeniem. Takie wielbienie kawałków i organów to chyba jakaś nekrofilia.
  Ciekawe dlaczego nikt tu nie postawi zarzutów bezczeszczenia zwłok? Oczywiście nie zrobił tego lokalny i współczesny mistrz ceremonii w czarnej sukience ale skoro wszyscy o tym wiedzą powinni pochować / skremować czy cokolwiek 'normalnego' zrobić a nie trzymać w słoiku w koniaku (serce w koniaku to brzmi trochę jak przepis kulinarny niestety).

  Sekt (różnych) trzeba się obawiać ponieważ jeśli sankcjonują tego typu wynaturzenia (tzw. relikwie chyba pobrali też z JPII) to równie dobrze można inne szaleństwa uznać za potrzebne i dozwolone.

 • Pere Lachaise

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2014 11:55 ~Pere Lachaise

  grazyna~grazyna

  Do czasu odbudowy kosciola Sw. Krzyza urna z sercem Fryderyka Chopina spoczywala w Zelazowej Woli (przewieziona z kosciola parafialnego w Milanowku) i o tym fakcie wszyscy wiedza (moja mama uczestniczyla w uroczystosci w Zelazowej Woli).
  A tak na marginesie wstyd mi za wiekszosc komentarzy - nie wiem kto je pisze ale wstyd!!! Fryderyk Chopin zawsze byl uwazany za Polaka (tak, tak glupi kometatorzy!!!)
  a jego muzyka do tej pory inspiruje wspanialych piosenkarzy i kompozytorow.

  byly przewodnik po Zelazowej Woli

  Nie bądź taka wstydliwa. Większość ludzi o jakiej-takiej kulturze docenia Chopina i jego muzykę, nie ma potrzeby bronienia jej tak zażarcie. Chopin miał w sobie połowę krwi francuskiej i temu nie da się zaprzeczyć, ale czuł się Polakiem i był solidarny ze swoją prawdziwą ojczyzną.


 • Smutek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2014 11:47 ~Smutek

  Alek~Alek

  Na pewno na gruźlice???

  Podobno F. Chopin chorował mukowiscydozę.

  Okazało się, że diagnoza ówczesnych lekarzy była trafna. To była gruźlica, coraz to bardziej zaawansowana. Biedak w nadziei polepszenia wyjechał z George Samd na Majorkę, gdzie spodziewał się, że ciepły klimat mu pomoże. Niestety, trafił tam jesienią, było chłodno i wilgotno, co tylko pogorszyło stan artysty.

 • Przezorny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2014 11:38 ~Przezorny

  W trakcie inspekcji !!nie otwarto słoja!!. - Wiemy, że serce jest w doskonałym stanie, a nasza wiedza o Chopinie nieco się powiększyła. Ze względu na kolor płynu, nie wykluczamy, że serce znajduje się w koniaku. !!Najprawdopodobniej!! bezpośrednią przyczyną śmierci kompozytora była gruźlica - na sercu widoczne są pewne zmiany anatomiczne, które na to wskazują - mówił prof. Dobosz.


  Ludzie, od tylu lat różne środowiska prosiły o badaina, taka okazja się nadarzyła i nie wykonaliście biopsji !? Raz na zawsze by wykluczono przyczynę śmierci, a tak to pozostaje nam tylko sformułowanie "najprawdopodobniej".

 • Muzyka serca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2014 11:38 ~Muzyka serca

  Egon~Egon

  Dla mnie istotne w tym wszystkim jest to, że kościół miejsca w górnym kościele przeznacza na swoich katabasow a wielcy ludzie świeccy nie powinni tam leżeć. Szczęście, że Chopina doceniono w tym areopagu. A po prawdzie na jego miejscu nie chciałbym tam spoczywać bo to liche towarzystwo. Chopin zasługuje na ekstra miejsce w Panteonie Narodowym.

  Jeżeli kiedyś doczekamy się Panteonu Narodowego, na pewno tam spocznie jego serce. Odwiedziłem jego grób na cmentarzu Pere Lachaise w Paryżu. Zawsze są tam świeże kwiaty i grupy ludzi, którzy pamiętają.

 • Serce Fryderyka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2014 11:35 ~Serce Fryderyka

  zewsząd i znikąd~zewsząd i znikąd

  Pojawiły się też przypuszczenia, że chorował na mukowiscydozę, a nie gruźlicę - badanie potwierdza pierwotną wersję.
  Inna sprawa, że wycinanie denatowi serca i przewożenie go zawsze wydawały mi się strasznie obrzydliwe...

  Sam Chopin o to prosił, taka była jego ostatnia wola.

 • grazyna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2014 11:04 ~grazyna

  Do czasu odbudowy kosciola Sw. Krzyza urna z sercem Fryderyka Chopina spoczywala w Zelazowej Woli (przewieziona z kosciola parafialnego w Milanowku) i o tym fakcie wszyscy wiedza (moja mama uczestniczyla w uroczystosci w Zelazowej Woli).
  A tak na marginesie wstyd mi za wiekszosc komentarzy - nie wiem kto je pisze ale wstyd!!! Fryderyk Chopin zawsze byl uwazany za Polaka (tak, tak glupi kometatorzy!!!)
  a jego muzyka do tej pory inspiruje wspanialych piosenkarzy i kompozytorow.

  byly przewodnik po Zelazowej Woli

 • VVT

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2014 09:50 ~VVT

  "Następne badania zostały zlecone na 2064 r."

  To podobne terminy jak do specjalistów w polskiej służbie zdrowia...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »