Informacje

14.02.2017 16:25 najstarsza apteka w Warszawie

Wiedzą, gdzie są zabytkowe
meble z apteki. Będą mediować

SERWISY:

Stołeczny konserwator zabytków chce mediacji w sprawie mebli wywiezionych z najstarszej warszawskiej apteki. Zapowiada też kontrolę, a w przypadku nieprawidłowości - przejęcie zabytku.

Chodzi o lokal znajdujący się w Pałacu Branickich, przy ul. Nowy Świat 18/20, z wyjątkowym, neogotyckim wnętrzem z połowy XIX wieku. Apteka powstała w wyniku przebudowy oficyny dla hrabiny Róży z Potockich Branickiej po 1852 r.

Będzie kontrola

Mimo że szafy są wpisane do rejestru, ich wywiezienie nastąpiło bez wiedzy śródmiejskiego Zarządu Gospodarowania Nieruchomościami, który jest właścicielem budynku oraz Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków.

- Organizujemy spotkanie w tej sprawie, chcemy doprowadzić do mediacji, spróbujemy znaleźć rozwiązanie - informuje Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków i dodaje, że będzie lobbował za tym, aby właścicielem mebli oraz budynku był jeden podmiot.

- Poinformowaliśmy również właścicieli mebli o wszczęciu postępowania wyjaśniającego - mówi Krasucki. Chodzi o to, aby sprawdzić, czy meble zostały wywiezione tylko "czasowo", na co prawo zezwala. - Zwróciliśmy się również do wojewódzkiego konserwatora zabytków o kontrolę, a w razie uchybień przejęcie mebli – zapowiada.

Chcą tam sklepu

Konserwator przypomniał, że od kilku miesięcy między urzędem, a spółką prowadzącą aptekę toczył się spór, o to, jaka instytucja będzie działać w budynku przy Nowym Świecie. Miastu zależało na tym, żeby dalej działała tam apteka, jednak właściciele chcieli ją przekształcić w sklep spożywczy.

"Od wielu tygodni trwały negocjacje właścicieli apteki (firma AP-FARMA Sp. z o.o.) będących jednocześnie właścicielami mebli, z zarządcą budynku, czyli ZGN. Niestety pomimo prób nie udało się stronom dojść do porozumienia i apteka na jakiś czas zaprzestała działalności. Z drugiej strony my nie zgadzaliśmy się na zmianę funkcji z apteki na np. sklep spożywczy. Przedsiębiorcy postanowili sięgnąć po środki ostateczne i... zabrali swoje meble" - napisał w poniedziałek na Facebooku Krasucki.

kz/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • piotrek z pragi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.02.2017 07:28 ~piotrek z pragi


  xyz~xyz

  Proponuje odkupic meble od prawowitego właściciela czyli firmy zarzadzajacej apteką. Dame z łasiczka odkupili to chyba mebelki nie beda problemem.

  Łasiczka~Łasiczka

  Sądzę, że odkupienie mebli wyjdzie taniej, niż kupno Cecilii Gallerani od Czartoryskich.

  a po co odkupować jak można rozporządzać cudzym mieniem

 • zdrowy rozsądek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.02.2017 05:00 ~zdrowy rozsądek

  Kto przeprowadzi te mediacje? ZGN? Oni tylko potrafią podwyższać czynsze i straszyć, że wypowiedzą umowę najmu. Szczególnie wtedy, gdy lokal jest wyremontowany i urządzony za pieniądze najemcy. Oni nie remontują, bo nie mają pieniędzy. Wszystko przeżera armia zatrudnionych, choć zupełnie zbędnych urzędasów. Ranking najbardziej dotąd poszukiwanych posad urzędniczych to BGN i ZGN. BGN trochę się przerzedził. Pora na ZGN-y i to we wszystkich dzielnicach. Lokale użytkowe powinny być sprzedane, mieszkania też. Wspólnoty mieszkaniowe dają sobie radę i dopiero po uwolnieniu się z dominacji ZGN remonty są przeprowadzane. ZGN to wygodne posadki dla kolesi a nie urząd dbający o majątek miasta. Oni dbają o siebie.Pieniądze z czynszów są przez nich PRZEŻERANE. Majątek miasta zawsze tworzyli prywatni właściciele. Oni tez najlepiej o niego dbali.

 • Toms

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.02.2017 00:58 ~Toms

  A czy takiej apteki nie mogłoby przejąć jakieś stowarzyszenie czy fundacja i dalej tam prowadzić sprzedaż leków?
  Jak na razie to ja to rozumiem tak: właściciele apteki są jednocześnie najemcami pomieszczenia i właścicielami mebli. Chcieli zmienić profil działalności na spożywczak żeby mieć większe obroty.
  No z jednej strony to niby ich prawo, ale z drugiej taka apteka w mieście które zostało spalone do cna to taka pamiątka jest na wagę złota.
  Jakby miasto dało im w zamian lokal w innym miejscu na spożywczak, a aptekę przejęła jakaś fundacja i odkupiła meble to byłby i wilk syty o owca cała.

 • nmae

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2017 22:40 ~nmae

  W krajach Europy nie pozwolono by na bezczeszczenie zabytkowego wnętrza, a deweloperzy nie mają tam aż takich swobód !!!!!!

 • Łasiczka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2017 21:00 ~Łasiczka

  xyz~xyz

  Proponuje odkupic meble od prawowitego właściciela czyli firmy zarzadzajacej apteką. Dame z łasiczka odkupili to chyba mebelki nie beda problemem.


  Sądzę, że odkupienie mebli wyjdzie taniej, niż kupno Cecilii Gallerani od Czartoryskich.

 • Sentil

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2017 20:41 ~Sentil

  qqruzNIK~qqruzNIK

  Stołeczny konserwator to se może skoczyć. Na ulicy Olszowej w zeszłym roku w czasie prac budowlanych odkryto kilkusetletnie zabytkowe piwnice.
  Deweloper wszystko wyburzył i wywiózł na zwałkę a konserwator wysyłał listy do prokuratora.
  Dziś już tam stoi nowy budynek.


  A po jakiego wała potrzebne są stare piwnice? Jaki z nich pożytek? Dobrze zrobił!

 • sąsiad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2017 20:19 ~sąsiad

  Kilka lat temu wywieziono w nieznane wszystkie meble z restauracji Rycerska na Starym Mieście. Nie było takiej reakcji, choć były to meble z czasów odbudowy Warszawy. Większym skandalem jest jednak to, że ten lokal użytkowy stoi pusty od kilku lat. ZGN o nim zapomniał czy co?

 • Rysiu1357

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2017 18:36 Rysiu1357

  qqruzNIK~qqruzNIK

  Stołeczny konserwator to se może skoczyć. Na ulicy Olszowej w zeszłym roku w czasie prac budowlanych odkryto kilkusetletnie zabytkowe piwnice.
  Deweloper wszystko wyburzył i wywiózł na zwałkę a konserwator wysyłał listy do prokuratora.
  Dziś już tam stoi nowy budynek.

  TO ostatnie rządy doprowadziły że PRAWO olewa każdy kto chce na czele z tymi którzy tego prawa pilnują i powinni przestrzegać

 • klm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2017 18:20 ~klm

  xyz~xyz

  Proponuje odkupic meble od prawowitego właściciela czyli firmy zarzadzajacej apteką. Dame z łasiczka odkupili to chyba mebelki nie beda problemem.  słusznie

 • ivo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2017 18:15 ~ivo

  ZNAM WŁAŚCICIELIKI BO TAM PRACOWAŁAM.
  CIĄGLE SIĘ PRZED KIMŚ UKRYWAŁY.
  NIECH PROKURATURA SPRAWDZI ILE ZAPŁACIŁY ZA BEZCENNE MEBLE,BO ZNAJĄC TE PANIE TO LEGALNIE TO SIĘ NIE ODBYŁO.
  SYNEKA JEDNEJ Z TYCH PAŃ SZUKAJĄ POSZKODOWANI PRACOWNICY APTEK KTÓRE PROWADZIŁ. ZAMYKAŁ I OTWIERAŁ NASTĘPNE NIE ROZLICZAJĄC SIĘ FINANSOWO Z NIMI.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »