Informacje

03.10.2011 06:13 Warszawa w budowie 3

Wieczne powroty
czarnego kwadratu

SERWISY:

"Czarny kwadrat na białym tle" Malewicza - ikona, ale też jeden z ulubionych przykładów domorosłych krytyków sztuki współczesnej spod znaku "tak to każdy potrafi". Banalny? Nieciekawy? A jednak powraca w coraz to nowych wcieleniach. Nie wierzycie? - Rozejrzyjcie się wokół siebie - zachęca Konstantin Grcic, autor wystawy "Black2" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

"Warszawa w budowie" miała być festiwalem designu, ale ewoluowała w kierunku gigantycznego seminarium o mieście; studium przypadku nigdy niedokończonej metropolii. W tym wszystkim coraz mniej miejsca zajmuje sztuka współczesna. Nie oznacza to jednak, że nie ma jej w ogóle. W poniedziałek po południu przy Pańskiej 3 odbędzie się wernisaż wystawy "Black2", poświęconej zaskakującej karierze niepozornego, czarnego kwadratu w XX-wiecznym wzornictwie.

Od Malewicza do iPada

Niemiecki designer Konstantin Grcic, uważany jest dziś za jednego z najbardziej wpływowych projektantów na świecie. Jednym z jego najbardziej znanych projektów jest Krzesło numer jeden - zaprojektowane na zasadzie podobnej do piłki futbolowej; krawędzie płaskich elementów tworzą kształt idealnie spełniający funkcję wygodnego siedziska.

Prace Grcica trafiły już do największych galerii na świecie, m.in. MoMA w Nowym Jorku i Centrum Pompidou w Paryżu. Przy Pańskiej 3 nie będzie jednak pokazywał swoich projektów (poza jednym wyjątkiem). Zmierzy się za to z jednym z najbardziej ikonicznych dzieł malarskich - słynnym czarnym kwadratem. A raczej z jego niewiarygodną żywotnością.

- To podszyta humorem prowokacja. Pokazuje, że ten często wykpiwany motyw jest niezwykle mocno zakorzeniony i co jakiś czas przebojem powraca - przekonuje Magda Lipska, kuratorka wystawy.

Grcic zestawia na niej ikoniczne przedmioty: torebkę Chanel, piec Marshalla, iPoda i iPada, dyskietkę czy kasetę magnetofonową. W sumie ponad 50 rzeczy, z których każda jest wariacją na temat czarnego kwadratu. Prostym gestem pokazuje widzom to, co właściwie mogliby dostrzec sami i prowokuje ich do dalszych poszukiwań.

- To spostrzeżenie może się wydawać banalne, szczególnie gdy się o nim mówi czy pisze. Ale warto przyjść na wystawę, bo zestawienie tych wszystkich przedmiotów w jednym miejscu prowokuje i zmusza do refleksji. Trudno znaleźć inny wzór, któremu można by przypisać taką powszechność, taką płodność i różnorodność zarazem - zauważa Lipska.

Czarny kwadrat jest wszędzie

Wystawa Grcica jest subiektywna i ironiczna. Nie każdy zgodzi się z tezą, że nawet tabliczka czekolady jest wariacją na temat czarnego kwadratu. Szczególnie przed rozpakowaniem. Ale obok pomysłu, by opowiedzieć historię XX i XXI wiecznego designu przez pryzmat tak prostego wzoru, nie można przejść obojętnie.

Karol Kobos//mz

Konstantin Grcic, Black2

3 - 30 października
Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Pańska 3

Wernisaż: 3 października, godzina 20:00. Wcześniej, w sali im. Rudniewa, w Pałacku Kultury i Nauki Konstantin Grcic wygłosi wykład "Rzecz o czasie"

WIĘCEJ O WYDARZENIACH FESTIWALU WW3


Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • achtysta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.10.2011 22:01 ~achtysta

  Powiem szczerze, że zawiodłem się tą wystawą ;( zobaczyłem przedmioty które widzę na co dzień, co to za sztuka ułożyć obok siebie nagrobek, odtwarzacz cd i kasetę magnetofonową? Szkoda :( Liczyłem, że na wystawie zobaczę przedmioty zaprojektowane przez Grcica...

 • wu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.10.2011 16:05 ~wu

  przystojniak.

 • Azerate

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.10.2011 13:45 ~Azerate

  Po pierwsze nie ma czegoś takiego jak sztuka współczesna, bo prawdziwa sztuka jest w swej istocie ponadczasowa, jak mawiał Schiele. Ciekawe swoją drogą, czy piewcy sztuki współczesnej (nie mylić ze sztuką) to nazwisko kojarzą.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »